Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakanlık devreye girmezse binlerce öğrenci sınıfta kalacak! Ardahan Çevre Mahkemelik..

ARDAHAN İL ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ MAHKEMELİK.. Aras EDAŞ’ta tekniker olarak çalıştığı bir sırada Çevre Müdürlüğüne geçen daha sonra Kaan Koç’un milletvekili olması ardından İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün Vekilliğine atanan Kıvanç Oktay’ın vekaleten başında olduğu Ardahan Çevre ve Şehircilik müteahhitlerle davalık olduğu ortaya çıktı. Kestiği cezaları geri iptal ettiğiyle de suçlanan Çevre Müdürlüğünün iç huzurunun da olmadığı ve birçok çalışanın soruşturmalık olduğu da alınan bilgilere arasında olurken, şu an müfettiş olduğu da alınan diğer bilgiler arasında oldu. Gazeteci Fakir Yılmaz’ın bu kurumla ilgili yaptığı araştırma önümüzde ki günlerde gazetelerimizde okunabilir.

ÇILDIR KAYMAKAMLIĞI AKTAŞ GÜMRÜĞÜNDE

YAŞANDIĞI İDDİA EDİLEN SORUNA NEDEN E LATMIYOR?!..

Ardahan’ın Gürcistan’a açılan gümrük kapısında giriş, çıkış yapanların yurt dışı harç pulu almaktan yaşadığı ileri sürülen sorunlara el atılmadığından yakınırken bu konuda Çıldır Kaymakamlığın, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasına yapılan şikayetlerin dikkate alınmadığı iler sürüldü.

Bakanlık devreye girmezse
binlerce öğrenci sınıfta kalacak!

Yeni bir uygulama veya af çıkmazsa 50 kişilik bir sınıfta 10 veya 15 kişi ancak geçerken geriye kalanlar sınıfta kalacak..
Başta pandemi sürecinin getirdiği tembellik olmak üzere ekonomik sorunlarla uğraşmaktan okuyan çocuklarıyla yeterince ilgilenemeyen aileler ve Milli Eğitim Bakanlığının ‘lise öğrencileri hangi sınıfta olduklarına bakılmaksızın devamsızlık sürelerini aşmaları durumunda sınıfta bırakılacaktır.’ yönetmelik maddesi dolaysıyla bu cuma karnelerini alacak olan binlerce belki de milyona yakın öğrenci sınıfta kalıp, bir yılı kayıp yıl olarak hayatlarının karelerine yazılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ortaöğretim kurumlarındaki bir madde öğrencilerin başarı durumu ne olursa olsun sınıfta kalmalarına sebebiyet verecek bir uygulamaya sebep olmaktadır.

İşte o uygulama ve öğrencilerin beklediği müjde…
Milli Eğitim Bakanlığı son dönemde adeta suiistimal edilen devamsızlık hakları ile ilgili bir düzenlemeye gitmişti. Gidilen düzenleme gereği öğrencilerin Başarı durumları her ne olursa olsun devamsızlık süresini aşmaları durumunda sınıfta kalacakları bilgisi verildi.
Söz konusu uygulamanın yasal dayanağı ise ortaöğretim kurumları yönetmeliğidir. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 36.5. Maddesi “Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.” şeklindedir.


Söz konusu yönetmelik maddesine göre lise öğrencileri hangi sınıfta olduklarına bakılmaksızın devamsızlık sürelerini aşmaları durumunda sınıfta bırakılacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı ise söz konusu devamsızlık affı ile ilgili öğrencilere olumsuz cevaplar vermiştir. Öğrenciler ise ilgili taleplerini sürekli olarak bakanlığa iletmektedirler.

EY BAŞKANLAR HANİ PARANIZ YOKTU!
PEKİ BU FESTİVAL SEVDASI NEDİR?..

BIRAKIN CIRTIK ATMAYI DA ÖNCE BOCUNUZU ÖDEYİN,

VAAT ETTİĞİNİZ HİZMETLERİ YAPIN..

Çalışanlarının maaşlarını ödemekten zorlanan, iş yaptırdıkları müteahhitlere ‘para yok’ deyip ödemeyen ve hacizlik olan borçları dolaysıyla yapılması gereken hizmetlerin durma noktasına geldiği Ardahan’da kasası boş belediyelerin başında olan başkanların seçim öncesi verdikleri vaatleri yerine getirmektense boş gündemler oluşturup, özel kalem, kültürel etkinlik bütçesi adı altına milyonlara mal olan masrafları yapmaya devam etmeleri dikkatlerden kaçmıyor.


Dernek ve Federasyonların yanında memleket sevdasıyla bu tür işlere destek veren iş insanlarının katkılarıyla yapılan festival, şenlik gibi etkinlikleri kendiler yapıyorlarmış gibi yüksek faturalara mal olan etkinliklerin peşine düştükleri görülen belediye başkanlarının başta ağaçsız mezarlıkları, bozuk olan kent içi yol ve kaldırımlar olmak üzere onca sorunla baş başa iken yerel ağıla ‘Cırtık’ denen içi boş ama kesilen faturaları bol şenlik, festival keyfinde olmaları tepkilere neden olurken ekonomik sıkıntıların had safa da olduğu ve tasarruf tedbirlerine karşın hala festival yapacağız, şenlikte halay çekeceğiz’ demeleri dikkatlerden kaçmıyor.

ARDHAN’DA 646 KİŞİ YAKALANDI!.. 

AMA O CİNAYET HALA AYDINLATILMADI!..

Valisi Hayrettin Çiçek, kentin huzur ve güvenliği için yaptıkları çalışmalar kapsamında, arama kararı bulunan 646 kişinin yakaladığını söyledi.
Valilik Toplantı Salonu’nda gazetecilerle bir araya gelen Çiçek, vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için kolluk kuvvetlerinin çalışma yaptığını söyledi.
Ardahan’da suça karışıp hakkında arama kaydı bulunan kişilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü bildiren Çiçek, şunları kaydetti:


“2023 yılında uygulama ve yol kontrollerinde 168 bin 104 şahıs sorgulanmış olup, 2024 yılında sorgulanan şahıs sayısı yüzde 90 oranında artırılarak 319 bin 173 kişi olmuştur. İlimizde suça karışıp da hakkında arama kaydı bulunan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında 2023 yılında 323 şahıs yakalanmışken, 2024 yılında yüzde 100’lük bir artışla yakalanan şahıs sayısı 646’ya çıkmıştır. Ayrıca 2023 yılında il dışında yakalatılan 42 şahıs ve adresleri araştırılan 261 şahsa karşın, 2024 yılında il dışında 186 şahsın yakalatılması sağlanmış 1427 şahıs hakkında araştırma yapılmıştır.”
Çiçek, 2024 yılının ilk 5 ayında 24 düzensiz göçmenin yakalandığını, 18 organizatör şahsa ise işlem yapıldığını ve bir kişinin tutuklandığını aktardı.

Öte yandan Ardahanlı olan bir kişinin öldürüldüğü, bir kişinin ağır şekilde yaralandığı İstanbul Avcılar’da ki cinayet hala aydınlatılmadığı gibi katil yada katiller yakalanmadılar.

AMA O CİNAYET HALA AYDINLATILMADI!..

Bilindiği gibi İstanbul Avcılar’da Firuzköy Mahallesi Halide Edip Adıvar Caddesi üzerinde bulunan otoparka gelen Murat Aydemir ve Caner Şahin, iş yeri sahipleri Cemal Karatay ve kardeşi Nuri Karatay arasında yaşanan  tartışma silahların patlamasıyla sonuçlanmıştı. Murat Aydemir başına isabet eden kurşunla hayatını kaybederken, Caner Şahin, ağır yaralanmış ancak geçen uzun süreye rağmen bu olay hala aydınlatılmamış halde faili meçhul olarak durmakta.

BELEDİYE BAŞKANI: HALKIN ARAZİSİNE

ÇÖKMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!

CHP eski milletvekili Ensar Öğüt’ün TDK destekli otel yatırımına engel olmadıklarını belirten CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir Ardahan Halilefendi Mahallesi Kayabaşı mevkiinde yapılan ve inşaat mühendisliği AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç’un yaptığı Öğüt’ün inşaatını durdurulduğunu iddialarının yalan, yanlış olduğunu asıl durdurulanın Öğüt’ün kendisine ait olmayan Ardahan ve kamuya ait araziye çökme hesabı yaptığını öne sürdü.

Düzenlediği basın toplantısıyla yaklaşık bir aydır tartışılan konuya açıklık getiren CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir yapılanın otel inşaatına müdahale olmadığını, tam aksine kendi parasıyla değil devletin verdiği destekle yani TDK projesiyle yapılan otel inşaatının devam ettiğini belirttiği açıklamasında Öğüt’ün adını vermeden tartışılan inşaatın devam ettiğini ama bu inşaatı yapan şahıs kamuya ait araziye çökme hesabının önüne geçtiklerini belirtti.

Bu yönde yapılan dedikoduların asıl amacının CHP Belediyesinin karalamaya çalışma olduğunu da söyleyen CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir oteli yapmak isteyenin asıl hedefinin Ardahanlının olan bir dönüme yakın alana çökme hesabının olduğunu kendilerinin de bunun önüne geçtiklerini belirterek, koparılan kızılca kıyametin altında yatan çıkar hesaplarına da izin vermeyeceklerini de belirtti.

GÖLE’DE 2. AT VAKASI!

Ardahan’ın Göle ilçesinde pitbull cinsi köpeğin saldırdığı at parçalanarak telef olması ardında geçtiğimiz günde kuyruğuna teneke bağlanan atın ürkmesi ve çarşıya girmesi sonucu birçok araç hasar görürken, At’a çarpıp, kaza geçiren bir sürücü ağır yaralandı.
Edinilen bilgilere göre, kuyruğuna teneke ve taşlar bağlanmış bir at, bilinmeyen bir sebeple şehir caddelerine bırakıldı. Bu vahim eylem, atın kontrolsüz bir şekilde koşmasına ve bir araca çarpmasına yol açtı. Çarpmanın etkisiyle araç büyük hasar gördü ve at olay yerinde telef oldu. Haber/Foto: Göle Objektif

ÖĞÜT BİR YANDAN YAPIYOR,

DİĞER YANDAN YIKTIRIYOR!

Öğüt ucuza çökmek istiyor?!.

Üç dönem Ardahan Milletvekilliğini yaptığı Ardahan’a yıllar sonrada olsa kendi özel yatırımını yapma kararı alan ve Ardahan Halilefendi Mahallesi Kayabaşı bölgesine bir otel yaptıran Ensar Öğüt belediyeden sonra bu kez komşularıyla karşı karşıya geldi.
Geçtiğimiz günlerde hazineye ait olan arsayı kendi oteline otopark ve çay bahçesi yapmak isterken Kura nehrine, bisiklet yoluna zarar verdiği bu nedenle inşaatı mühürlenen inşaatın bu kez çevresinde ki ev ve ahırları rahatsız ettiğinden yakınan mülk sahipleri Öğüt’ün kendilerine ait olan arsaları ucuza kapatmak için doğu olmayan iddialarla yanlış yönlendirdiği devletin imkanlarını kullandığından yakındılar.

Daha önce belediyenin izin vermemesi üzerine bir kat eksik yaptırmak zorunda kaldığı otel yatırımın etrafında bulunan yapıların eski ve metruk olduğu gerekçesiyle yıktırılmasını isteyen Ensar Öğüt Ardahan Valiliğine yaptığı başvuru üzerine valilik, aldığı kararla inşaat mühendisliğini AK Parti Ardahan Milletvekili Kan Koç’un yaptığı Öğüt’ün yatırımın etrafında buluna ev ve ahırların yıkılması için Ardahan Belediyesine yazı yazdı.
Eski ve metruk oldukları gerekçesiyle yıkılmaları ve temizlenmeleri istenen bina sahiplerinin tarihi eserleri koruma kanun ve yasalarının delinip, tarihi kaleyi gölgeleyen otelini görmeyenler kendi ev ve ahırlarına ucuzdan almak ve yatırımının etrafını genişletmek isteyen Öğüt’e devletin desteğiyle bilerek, bilmeyerek yardım ettiklerini ve kendilerini mağdur ettiklerinden yakındılar.
Ensar Öğüt’ün bir taraftan yaparken, diğer yandan kendi ev ve ahırlarını yıktırmak istediğinden yakınan Kayabaşı sakinleri, Ensar Öğüt’ün AK Partili Milletvekili Kaan Koç’un İnşaat Mühendisliği yaptırdığı ve bir yandan tarihi kaleyi gölgeleyen yapısının etrafını genişletirken diğer yandan da ev ve ahırlarını ucuza kapatmak için valilik aracılığı ile kendilerine baskı yaptırıp, ucuza almak istediği ev, arsalarına göz diktiğini ileri sürdüler.
Ardahan Belediyesinden sonra çevresindeki yapı sahipleri ile sorun yaşamaya başlayan Ensar Öğüt’ün yaptırdığı otelin daha açılmadan sorun yarattığını da belitten Kayabaşı sakinleri Öğüt’ün daha önce ucuza almak istediği arsaları alamayınca bu kez ‘Bunlar metruk ve eski’ diyerek valiliği yanılttığını bu yolla da alamadığı ev ahır ve arsalarını ucuza kapatıp, otelinin etrafını genişletmeyi hedeflediğini anlaşılmasını isteyerek asıl kendilerinin mağdur olduklarını söyleyerek valilik ve yetkililerden yardım istediler.

Göl UFO’su mu?

Ardahan’ın Çıldır İlçesi sınırları içinde bulunan ve kışları tüm yüzeyi donarak doğal bir buz pistine dönüşen Çıldır Gölünün muhteşem görüntüsünü çeken gazeteci Suat İncedere’nin üç dakika ara ile çektiği günün fotoğraf karelerine takılan ilginç bir görüntüsü sanalda paylaşılınca ilçede ‘ Bu UFO’mu?’ tartışmasını yaşattı.


Çektiği iki kareyi sanalda paylaştıktan sonra ‘Lütfen fotoğraflara iyi bakın.

Bu iki fotoğraf arasında yaklaşık üç dakika var. İkinci fotoğrafta güneşin sağında, dağın gölge kısmındaki yeşil cisimin ne olduğunu bilmiyorum, bir anlam da veremedim. Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla/Suat İncedere’ diyen gazeteci Suat İncedere’nin çektiği bu iki karenin diğer muhteşem yönü ise Çıldır Gölünün kışları olduğu gibi yazları da olağanüstü görüntüsüyle kendisini görenlere bir kez daha hayranlık yarattı.

Van gölünde sonra bölgenin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü gibi yanı başında ki Aktaş Gölü de bir o kadar güzel.

Posof’a Domates, Biber, Patlıcan Şarkısı!

Rahmetli Barış Manço’nun söylediği şarkısıyla önemine dikkat çektiği yerli malı ürünlerinin öneminin konuşulduğu şu günlerde Ardahan’ın Gürcistan’a sınır Posof İlçesi Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Posof İlçesi Sebze Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında %75 devlet desteği ile Posoflu çiftçilere domates, salatalık, patlıcan ve biber olmak üzere toplamda 50.000 adet sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.


Ardahan’ın Çıldır ilçesinin Kurtkala bölgesinde ki gibi bir çok meyve ve sebzenin yetiştiği Ardahan’ın Posof ilçesinde yetişen içi ve dışı kırmızı elma ve yanı sıra Ceviz, Cancur, Kayısı, Vişne, Kiraz ve Demal ( Erik ) meyvelerin yanında halk dilinde Demal’ın (erik) Marmelat ve ezmesi sabah sofralarını eşsiz lezzeti ile donatırken bu meyve ve sebzelerin ev kullanımı dışında pazarlara inmemesinden yakınılmakta.
Sahip olduğu iklimiyle bir çok sebze ve meyvenin yetiştiği Posof’ta, ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki tarlalarda yetişen renkli taneli mısırlar da ilgi görüyor.

Ardahan’da 23 yabani sebze türü var..
Günümüzde kültürü yapılan sebzeler üzerinde yapılan kimyasal ilaçlama, kanalizasyon suyu ile sulama ve aşırı gübreleme, insan sağlığını tehdit etmekte, bitkilerin doğal lezzetlerini azaltmasına veya kaybetmelerine neden olduğu bir dönemde insanları güvenli gıda arayışına ittiği br sürecin yaşandığı dünya genelinde insanların organik ürünlere ve doğal yetişmiş sebze türlerine ilgi duyulurken Ardahan ili ve ilçelerinde (Posof, Damal, Hanak, Göle, Çıldır) doğal habitatlarında yetişen ve yöre halkı tarafından bilinen, yenilebilir yabani bitki türlerinin belirlenmesi,
sınıflandırılması ve morfolojik özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla 2019 yılında yapılan
çalışmalar sonucunda Ardahan ilinde tüketimi yapılan 23 yabani sebze türü belirlenmiştir. Bu türler içerisinde gelin parmağı (Cerastium armeniacum Gren.) bitkisinin endemik bir tür olduğu tespit edilmiştir.

Milletvekili Kaan Koç: Genciyle, Yaşlısıyla
bayram tadında bir Ardahan için çalışıyoruz..

Ardahan’ın sorunlarını en aza indirmek için gecesini gündüzüne kattığını belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, güzel günleri görmesi için çabaladıkları ülkemiz gibi mübarek Kurban Bayramı’nı kutladığı Serhat Ardahan’ının genciyle, yaşlısıyla, siyasi hiçbir ayrım yapmadan el birliği içinde olmaya çalıştığını söyledi.
Bir yandan bakanlık ziyaretleri, diğer yandan temel atma törenleri ile bir ayağının Ankara’da, diğerinin Ardahan’da olduğunu belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, içinde bulunduğu komisyonlarda da sıkça gündeme getirmeye çalıştığı Ardahan’ın bayram tadında güzel günleri için, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm AK Parti kadroları olarak hiçbir siyasi ayrım yapmadan hizmete devam ettiklerini belirtti.
Gazetemiz aracılığıyla Ardahanlı hemşerilerinin yanı sıra tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı’nı kutladığını belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, “Biz, bize uzatılan tüm elleri dostluk sıcaklığıyla tutanlarız. Genç yaşlı demeden, siyasi görüşlerine bakmadan, baktığımızda ise saygı gösterdiğimiz ellerle birlikte, el birliği içinde var olan sorunları en aza indirmek için çabaladığımızın bilinmesini istiyorum,” dedi.


Koç, yıllardır sorun haline gelen anjiyo merkezinin temeli gibi yeni yurtların temelini attıkları Ardahan’ın ziraattan hayvancılığa, ulaşımdan sınır ticaretine kadar her konuda fikir alışverişi yaptıkları gençlerden önce, kendisini ziyaret eden ATSO Başkanı, baba dostu, Ardahan’ın hafızası Latif Sural büyüğümüz gibi her Ardahanlının verdiği, önerdiği fikirleri yabana atmadan Posof ve Çıldır’dan sonra Hanak’ı da doğalgaza kavuşturmaya çalıştıklarını belirtti.


Cumhurbaşkanının başlattığı yumuşama sürecinin muhalefetin de onayını almasından duyduğu memnuniyeti görmekten şevk aldığını belirten Koç, Ardahan’da da bu atmosferin oluşmasına çabaladığını söyledi. “Gerek şahsım, gerekse ailem olarak her zaman iç içe olduğum, aynı güzellikleri ve üzüntüleri yaşadığım Ardahanımla, Gölelimle, Hanak’ımla, Damalımla, Çıldırımla, Posofumla, Köprülümle ve Hoçvanlımla birlikte ve batı kentlerinde yaşayan hemşerilerimle daha güzel günlere eser bırakmanın mücadelesi içinde yeniden bayramlarını kutladığım Serhat Ardahan’ın güzel günler için umutlarını yitirmemelerini istiyorum ,” dedi.

ZİRAAT ODASINDAN RİZE BELEDİYESİNE ÇAĞRI:
Kurbanlıkları satamayanlardan meydan parası alma!

Önümüzdeki hafta sonu kutlanacak olan kurban bayramı öncesi başta Rize’ye olmak üzere birçok kente kurbanlık götüren hayvan yetiştiricilerinin yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle zorda olan vatandaşlar gibi büyük sıkıntı yaşadığını belirten Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural kurbanlıklarını satamayan Ardahanlı hayvan yetiştiricilerinin büyük bölümünün içinde oldukları ekonomik sıkıntı yüzünden kamyon tutup, geri getiremedikleri hayvanlarıyla baş başa kaldıklarını belirtti.
Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural konu hakkında yaptığı açıklamada kendisinin bizzat devreye girip, başta Rize’de olmak üzere diğer kentlerde bulunan ve kurbanlıklarını satamayıp, zorda kalan hayvan yetiştiricilerinin satamadıkları hayvanlarını Ardahan’a geri getirmeleri için başta kurbanlık satışı için pazar yeri veren belediyelerden olmak üzere herkesten yardım istediğini söyledi.
Sural, ‘Buradan sayın cumhurbaşkanımızın da memleketi olan Rize Belediye başkanına sesleniyorum, şu an şehr-i eminliğini yaptığınız kentin modern hayvan pazarında bulunan Ardahanlı kurban satıcılarımız çok zor durumda. Hayvanları satılamamış, ellerinde kalmış. Sizden ricam o ki memleketinize kurbanlık getirip, satamayan ve kamyon parası bulup geri dönemeyen hayvan yetiştiricilerinden meydan ücreti almayın ya da en azından yarısını alın ve sizde ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntıları aşmamıza katkı sunun diye ricada bulunuyorum’ dedi.
Konu hakkında Rize Ziraat Odası yetkilileriyle de görüştüklerini de belirten Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural başta Rize Kasaplar odası başkanımız olmak üzere birçok Ardahanlının yaşadığı Bülbülan Yaylasında birlikte halay çektiğimiz Rizelilerin Ardahanlı hemşerilerine yardımcı olmalarını da beklediğini belirten Sural buradan bir kez daha sesleniyor ve Sayın Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’den rica ediyorum. Şu an Rize’ye gelen bir çok kurban satıcısı mağdur. İmkan varsa o güzelim meydan için alacağınız meydan ücretini ya almayın yada en azından yarısını alın. Hayvan yetiştiricilerimiz kurbanlıklarını satamadılar, geri getirmek için kamyon parası bulamıyorlar. Bu konuda sizden yardım bekliyoruz.’ dedi.

BİNA BİTENE KADAR KALBİNİZE DİKKAT EDİN!..

Tırnağı kanayanın çevre hastanelere sevk edildiği Ardahan’da yıllardır istenen ancak olmadığından dolayı kalp krizi geçiren birçok kişin yollarda hayatını kayıp ettiği Anjiyo Merkezi için ek binanın temeli nihayet atıldı.
Ancak o günde kadar bu tür rahatsızlıklar dolaysıyla hastanelik olanlar yine de çevre hastanelerine sevkinin devam edeceği için iyiden iyiye ısınan havalarında dikkate alınıp, kalp krizine dikkat edilmesi istendi.
Anjiyo Merkezi binasın inşaatın bitip, hizmete girmesiyle kalp krizi riski geçirenler kilo metrelerce uzaklıktaki Erzurum’a, Kars’a veya Trabzon’a sevk edilmeden Ardahan’da tedavi edilecek.
Ardahan Devlet Hastanesine kurulacak anjiyo biriminin inşaatına başlandı.
Ak Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, Ardahan’a yapılan sağlık yatırımlarının aksamadan sürdüğünü belirtti. İnşaatına başlanan anjiyo biriminin 6 ayda tamamlamayı planladıklarını dile getiren Koç, şunları kaydetti:
“Göreve başladığımızda verdiğimiz sözlerin tamamını tek tek yerine getirmenin gayretindeyiz. Anjiyo bölümü de bu hizmetlerden biriydi. Bugün şükürler olsun temeli atıldı, inşaat çalışmalarına başlandı. İnşaat çalışması devlet hastanemize bitişik gerçekleşiyor. İnşaat tamamlanmasının ardından malzemeler alınıp, halkımızın hizmetine sunmuş olacağız. Şimdiden hayırlı olsun.”
İl Sağlık Müdürü İshak Askeroğlu da inşaat alanında incelemelerde bulunarak, inşaatın takipçisi olduklarını belirtti.

YÖNETİMİN KİM BAŞKAN?
BELEDİYENİN SEÇİMİNİN İPTAL EDİLDİĞİNİ BELİRTTİĞİ
KENT KONSEYİ YÖNETİM OLMADAN SEÇİM YAPMIŞ!

Ardahan Belediyesinin iptal edildiğini belirtmesine karşın yapılan Ardahan Kent Konseyi başkanının belirlendiği kongrede yönetim kurulu için seçim yapılmadığı ortaya çıktı.
Alınana bilgilere göre seçim sonrası tutulan divan tutanağında başkanın belirlendiği seçimde yönetim kurulunun kimlerden oluştuğu yönünde bir açıklama olmazken buna neden gelen delegelerin sadece başkan adayları için oy kullandıkları ve salonu terk ettikleri için yönetimin belirlenemeden kongrenin sona erdiği öğrenilirken, bu durumun ardından ne olacağı merak edilmeye başlandı.

**BELEDİYE ‘İPTAL’ DUYURUSUNU KALDIRDI!

Yavuz Morkoç ile Fevzi Bozkurt’un yarıştığı, Morkoç’un başkan olarak seçildiği yönetimsiz Ardahan Kent Konseyinin yönetim kurulu için yenden seçim yapıp, yapmayacakları merakla beklenirken, bu seçimin yasal olmadığını ve iptal edildiğini açıklayan Ardahan Belediyesi bu yönde kendi sanal sayfasında yaptığı iptal duyurusunu kongreden sonra kaldırdığı dikkat çekti.
Yönetiminin kim olduğu belli olmayan, başkanı için seçim yapılırken, yönetimi için seçim yapılamayana Ardahan Kent Konseyinin yeniş başkanının bugün eski başkan Burak Taştan’dan görevi teslim alacağı da alınan bilgiler arasında alırken, yönetimi olmadan nasıl çalışacağı da merak edilen diğer bir konu olarak Ardahan Belediyesi ve Kent Konseyi üyesi derneklerin önünde bir sorun olarak kalmış oldu.

AYNI YERDE BU KAÇINI KAZA!..

Ardahan Kars yolu çıkışında bulunan dönemeçte yeni bir trafik kazası daha meydana geldi. Bir kişinin ağı yaralandığı kazada iki araç kullanılmaz hale gelirken onca kazanın yaşandığı bölgede gerekli önlemlerin alınmaması tepkilere neden olmakta.

**ÖNLEMDEN ÖNCE TATBİKAT!

Başta hemen her haftada bir yeni bir trafik kazasının meydana geldiği Ardahan-Kars çıkışında olmak üzere bölgede meydana gelen kazalara neden olan sebeplerin araştırılıp, gerekli önlemlerin alınmadığı Ardahan’da, Ardahan’da Üniversitesinde eğitim gören sağlık bilimleri alanında öğrenim gören öğrenciler, sağlık, itfaiye, polis ve jandarma ekipleriyle katıldıkları kaza tatbikatında tecrübe kazandı.

Ardahan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü koordinesinde, afetlerle mücadele kapsamında olası bir trafik kazasına müdahale amacıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), itfaiye, polis, jandarma ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Öte yandan Kars’ta, Ardahan, Iğdır ve Bayburt’tan gelen 8 eğitmen ile 33 ambulans şoförleri için düzenlenen “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi” verildi. Kars İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Kars Kafkas Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirilen 4 günlük eğitimde katılımcılara, ambulans kazalarının önlenmesi, daha etkin ve verimli bir hizmet sunumunun sağlanması adına, teorik ve uygulamalı olarak uygulamaları bilgiler aktarıldı.

DOĞANIN BİLE SAYGI GÖSTERDİĞİ

ATATÜRK ARDAHAN’DA!..

7 Harikası olan dünyanın 1. Harikası olması gerekirken, gerektiği gibi tanıtılmayan, anlatılamayan doğal oluşum sonucu dünyanın örnek aldığı bu ülkenin kurucusu Atatürk’ün silueti yeniden Ardahan’da görülmeye başlandı.

Her yıl Haziran ayı ile Temmuz ayları arasında güneş ile dünyanın oluşturduğu Damal’ın Mustafa Kemal Mahallenin sınırları içinde bulunan Karadağ’a yansıyan Ata’nın siluetinin gerektiği gibi tanıtılması halinde hem bölge turizmine hem de Ata’ya doğanın bile saygı gösterdiğini görüleceğini belirten Ardahanlılar, 33 yıldır asaleten bir İl Kültür ve Turizm Müdürünün atanmadığı bu kent Atatürk’ün sayesinde tanıtılır demekteler.
Ardahan’ın Damal ilçesinde, Karadağlar’ın eteğine, yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silueti, bu yıl da görülmeye başlandı.
Bir süredir etkili olan güneşli havayı fırsat bilenler Atatürk siluetini izlemek ve görüntülemek için bölgeye geldi.
Alana gelenler, bu anı ölümsüzleştirmek için seyir terasına çıkıp fotoğraf ve video çekti.

Vatandaşlar İstanbul’dan Atatürk siluetini izlemek için geldiklerini ve fırsat buldukça yine geleceğini belirterek, “Bu doğa olayını gerçekten izlemek lazım. Herkese tavsiye ediyorum. Bizzat izlemek çok etkili oluyor.” dediler.

Siluetin oluşumunu izlemeye ailesiyle gelen 12 yaşındaki Gökçe Karagül ise gölgenin oluşmasını ilk kez izlediğini belirtti. Siluet temmuz ayının sonuna kadar görülebilecek.

Önü Gecekondu Lojmanlı Millet Bahçesi..

Her an erken seçim istenecek diyecek olan bir taraftan saçlarını sarıya boyayan Akşeneri’i diğer yandan Özgür Özel’i dizayn ettiği iddia edilen ve yıllar sonra CHP Genel Merkezine gidecek olan Erdoğan’ın başında olduğu İktidar göreve geldiği ilk yıllar da başta Askeri lojmanlar olmak üzere kamuya ait onca masraflı lojmanları, ya boşaltacağını yada bu lojmanların bulundukları kurumlardan, piyasa fiyatlarından kira alacağını vaat edip, bugünkü başkanlık sistemiyle yok hükmünde bir duruma düşen milletvekillerinin lojmanlarını boşaltmaktan öteye gidemeyen mevcut hükumetin, bir vaadi de Millet Bahçeleri yapmaktı..
Evet, aynı hükûmetin yani iktidarın Millet Bahçesi projelerinden biride Ardahan’da yapıldı.


Öğretmen evinin yanı başında olmasına rağmen sivilin giremediği gecekondu misali bir yapıda olan Askeri Gazinonun önünde engel olduğu ve bu kimin eğlendiği çokta bilinmeyen gazino dolaysıya Ardahan’da ki Millet Bahçesine gitmek isteyenlerin dolan maçlı yoldan, Köprü başına inip, buradaki dar yoldan geçip ancak bahçeye gideceği söylenen bir diğer Ardahan Millet Bahçesi bitmek üzere..
Başta İBB ve Güneydoğu’da ki kayyum atanan seçimler gibi hala tartışılan, yeni havaalanına taşınan, uçaklarının boşalttığı Atatürk Havalimanının bulunduğu alan olmak üzere bir çok alanda oluşturulacağı belirtilen Millet Bahçelerinin de unutulduğu şu günlerde, yine İBB seçimi dolaysıyla yaz tatili için bulundukları yerleri terk edemeyen derneklerin memleketlerinde değil, İstanbul ve diğer batı kentlerinde betondan boş kalan alanlarda düzenledikleri pikniklerle bir kez daha gündeme gelen yeşil alanlardan yoksun ülkenin, yeşil yaylaları bol olan Ardahan’a baktığımızda ise ilginç bir durum karşımıza çıkıyor.
Çünkü yeşil alan bulunmasında bir hayli zorlanan batı kentlerini betona boğan aynı zihniyet yeşil alan ve yaylaları bol Ardahan’da ki okul bahçelerini de betonla doldurmakta.


Kentin okumuşlarının bir çoğunun sıralarında geçtiği Ardahan Lisesi ile bir çok yoksul öğrencinin ilk eğitimlerini aldıkları Yatılı Bölge Okulunun bahçesini yeni okul ve yeni yatırım adı altında beton binalarla dolduran aynı zihniyet Ardahan’da olduğu gibi bir çok kentin merkezinde kalan ama boşaltılan askeri kışla, lojman ve alanı da adeta çürümeye terk etmiş, virane hale gelmesine göz yummuş gibi..
Halbuki aynı hükumet bu alanları da belediye veya valiliklere verip başta millet bahçesi olmak adına vaatlerde bulunmamış mıydı?!
Bilmem ama ülkenin birinci gündemi haline gelen ve başta hükümet yetkilileri olmak üzere muhalefet ve köylü vatandaş dahil, vatandaşın gözünün başka bir şey görmediği ülkem de değil Millet Bahçeleri, konuşacağı, çözeceği, başka bir sorun yokmuşçasına ekonomiyi de donduran betonlar gibi yavaşladığını da görüp, gözlemlemekteyiz.
Halbuki başta Kıbrıs’ın yarısını alan ve Akdeniz’in doğalgazını satışa getiren Rum kesimi olmak üzere Rusya’nın S-400’lerini mana edip ambargo üzerine ambargo kararları alan ABD ve Iğdır Ovasının büyük bölümünü aldığı ileri sürülen İsrail’in ve mağaraların bombalandığı güneydeki sınırlarımızda ki sorunlar gibi bir çok iç, dış sorun da Millet Bahçeleri gibi ertelenmişe benzer bir hal alıp, bahçe değil, poşanın sorunlarla dolu bohçası haline gelmiş durumda..

DİĞER VİDEOLAR