Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kent Konseyi seçimi iptal olur mu?

31 Mart’ta yapılan Yerel Seçimler ardından eşit çıkan oylar ve kura çekimi sonucu başkanı kura ile belirlenen Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a sınır Çıldır ilçesinin yerel seçim soncunun Anayasa Mahkemesine taşınması ve sonucunun beklendiği Ardahan’da şimdi de Kent Konseyi seçimi tartışmalı hale düştü.
Geçtiğimiz gün olağanüstü bir katılımla yapılan Ardahan Kent Konseyi’nin iptali için dava açacağı ileri sürüldü.
Ardahan Kent Konseyi’nin kendisi dışında aldığı karar ile seçime gidemeyeceğini ve konseyin tüzüğünün 5. maddesinde olan, ‘Belediye başkanının başkanlığında toplanan genel kurul, toplantıyı idare etmek üzere üyeleri arasından en az üç kişiden oluşan divan kurulunu seçer. (3) Divan kurulunun oluşturulmasından sonra, kent konseyi yürütme kurulu ve kent konseyi başkanı seçilir.’ şartının yerine gelmediğini ileri sürüp, kendisi dışında yapılacak seçimin yapılamayacağını belirtmesine karşın yapılan ve Yavuz Morkoç’un seçildiği Ardahan Kent Konseyinin seçiminin iptali için dava açacağı iddia edildi.
Başkan ne demişti, ne olmuştu?
Bilindiği gibi günler öncesi yapılacağı duyurulmasına karşın son dakikada hem de seçimin yapılmasına saatle kala konsey seçimi öncesi Ardahan Belediyesi yazılı bir açıklama yapmış ve seçimin
5. maddesine işaret ettiği ‘Belediye Başkanı tarafından belirlenir denildiğini bu nedenle 7 Haziran Cuma günü yapılacak kongreyi iptal ettiklerini ve kongrenin gününü ve zamanını Beledîye başkanının belirleyeceği bir tarihte yapılacağı açıklanmasına rağmen Kent Konseyi Kurucu Başkanının Burak Taştan’ın ‘Hayır yok öyle bir şey’ diyerek kongrenin yapılacağını basın yoluyla duyurmasıyla kongre olağanüstü bir katılımla yapılmış, seçimi iptal edildiğini belirten başkan ve belediye adeta boşa çıkarılmıştı.
Gözlerin başkan ile başında olduğu belediyenin ne yapacağına dönerken ilk alınan bilgilere göre belediyenin kongreyi mahkemeye taşıyacağı hatta konseyi kapatabileceği bilgisi oldu.

BAŞKAN KAYIP ETTİ, BASIN KAZANDI!.

Çalışanlarına maaş ödemekten zorlanan ama başında olduğu belediye imkânları ile uçakla gidip, geldiği batı kentlerinde en lüks otellerde kalan, pahalı restoranlarda yemek faturaları ödeten ve gün geçtikçe toplumdan kopan ve her gün biraz daha yalnızlaşsan, son olarakta aday olduğu belediyeler birliği seçiminde en az oyu alan CHP’li Ardahan Belediye Başkanının ‘iptal ettim’ dediği Ardahan Kent Konseyi seçimi olağanüstü bir kartalımla gerçekleşti.

‘SEN KİMSİN?’ DEDİLER, KONSEYİN SEÇİMİNİ YAPTILAR!

YENİ BAŞKAN YAVUZ  MORKOÇ!
İki adayın yarıştığı Kent Konseyine gösterilen ilginin olağanüstü olması dikkat çekerken bu ilginin belediye başkanın ‘iptal ettim’ açıklamasına gelen ‘sen kimsin’ tepkileri ve basının eski başkanın ‘seçim yapılacak’ açıklamasını manşetten, son dakika haberleriyle anında yer vermesi ve seçimin olacağını duyurmasının etkisi olarak yorumlandı.
ESOB eski Başkanlarından rahmetli Mustafa Morkoç’un kardeşi de olan ve 85 oy alan Yavuz Morkoç’un Ardahan’ın yeni Kent Konseyi Başkanı olduğu kongreye yaklaşık 160 delege katılırken, ağırlıkta AK Partililerin desteklediği görünen ancak konseye üye ve delegesi olan bazı devlet kurum amirlerinde oy alamadığı ileri sürülen Fevzi Bozkurt’un da 67 oy alarak seçimi kayıp eden taraf oldu.

Öte yandan 5 yıldır verdiği vaatleri yerine getirmemekle eleştirilen CHP’li Başkanın son seçimde de ‘yıkacağım yerine yeni bir alan, AVM, çarşı yapacağım’ dediği eski Kars Garajını yenide hem de 10 yıllığına kiraya çıkarmak için belediye komisyonuna karar aldırdığı da alınan diğer son dakika bilgilerimiz arasında oldu.

Başkan’a ‘sen kimsin?’ diyen

KENT KONSEYİ YARIN KONGRESİNİ YAPACAK..

Yetkisi olmadığı halde yaptığı açıklamada Kent Konseyinin kongresini iptal ettiğini açıklayan CHP’li Ardahan Belediye Başkanı’na Kent Konseyinden sert tepki. Kongrenin iptal olmadığını açıklayan Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan yarın Halk Eğitim Toplantı Salonunda saat: 15.00’da kongrelerini yapacaklarını açıkladı.
Yarın kongrelerini yapacaklarını adayları ve delegeleri kongre salonuna davet eden Ardahan Kent Konseyi hiç bir yetkisi olmamasına kaşın ‘Tek Adam’ rolüne girip, dikta rolüyle delege olmaktan öte yetkisi olmadığı konseye müdahale etmeye çalışan Belediye Başkanına tepki gösterdi.
Yaklaşık 200 delegenin olduğu 2 adayın yarışması beklenen Ardahan Kent Konseyi Kongresi Halk Eğitim Merkezine saat:15.00’da gerçekleşecek.
Tüm üyeleri kongrelerine davet eden ve seçimlerini yapacaklarını belirten Ardahan Kent Konsey Başkanı Burak Taştan kongrelerini yapacaklarını bir kez daha açıklayarak dikta müdahaleye izin vermeyeceklerini de belirtti.

Ardahan Belediye Başkanı Ne Demişti?

7 Haziran Cuma günü, saat: 15.00’da Ardahan Halk Eğitim Merkezinde yapılacak olan Kent Konseyi Kongresine hazırlanılırken CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’den gelmişti.
Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, kongre günü ve zamanı Belediye Başkanı tarafından belirlenir denildi.

7 Haziran Cuma günü yapılacak kongreyi iptal ettiklerini ve kongrenin gününü ve zamanını Beledîye başkanının belirleyeceği bir tarihte yapılacağı açıklanmıştı.

ARDAHANLI KOCAELİ DERİNCE BELEDİYE BAŞKANI
AV. SERTİF GÖKÇE’Yİ MAKAMINDA ZİYARET EDEN,
YILMAZ: DEVAM EDECEK OLAN BU ZİYARETLERİNE,

‘EVET SAMİMİCE GÜÇLÜ BİR ARDAHAN LOBİSİ’ DİYEN

SENİNDE KATILMANI İSTEYEN 

ARSİAD/AGC’den çağrı:
Samimi Güçlü Bir Ardahan Lobiciliği İçin Birleşin!..

Daha önce İstanbul Valisini, İstanbul Şişli, Esenyurt, Çekmeköy, Sancaktepe Belediye Başkanları ile Kocaeli Dilovası Belediye Başkanını ziyaret edip, Ardahan ve Ardahanlılar anlatan ARSİAD ve AGC bu Perşembe günü, saat: 18.00’da da Ardahanlı olan Kocaeli eski Baro Başkanı, yeni Derince Belediye Başkanı Sertif Gökçe’yi dün saat 18.00’da makamında ziyaret edip, hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

İstanbul Valisini, Şişli, Esenyurt, Çekmeköy, Sancaktepe, Kocaeli Dilovası Belediye Başkanlarından sonra bugün de Ardahanlı olan Kocaeli Derince Belediye Başkanını makamında ziyaret eden ARSİAD/AGC Ardahan Heyeti ‘Güçlü Bir Ardahan Birlikteliğinden Samimiysen Sende Bu Ziyarete Katıl’ diyerek tüm Ardahanlıları bugün saat.18.00’da gerçekleşecek olan bu önemli ziyarete davet etmişti. AGC/ARSİAD Başkanı bu ziyaretler konusuna bir açıklama yaptı.

İki dönem Ardahan Dernekler Federasyonu başkanlığı yaparken bugün bir çok stk tarafından kopyalanmaya çalışılan ancak semt pazarlarına kadar düşen ilk Ardahan Tanıtım Günleri etkinliğine imza atan ve başta 2 milyona yakın insanın İstanbul Maltepe sahilinde bir araya gelmesini sağlayan Gazeteci Fakir Yılmaz her Ardahanlıyı davet ettiği bugünkü ziyaret öncesi önemli bir açıklama yaptı.
Yılmaz’ın ARDAFED Başkanlığı yaptığı dönemde oluşan olumlu atmosfer ardından Ardahan, Ardahanlının batı kentlerinde ki siyasi tarihinde bir seçimde ilk kez 5 Ardahanlının batı kentlerinde belediye başkanı, 7’sinin mecliste milletvekili olduğu süreci hatırlatan ARDAFED eski Başkanı, şimdi ki Ardahanlı İş İnsanları ve Sanayiciler ile Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz’dan önemli çağrı.
‘Şehrin Belediye Başkanlar kendi başlarına ziyaretler yapar.. Milletvekilleri kendi başlarına ziyaretler yapar.. Bir araya gelmeyen ama adları federasyon, yetmedi konfederasyon dernek adı altında bir araya gelemeyenlerin, lobiciliği lobiye sanalların Ardahan Birlikteliğinden bahsedip, toplumsal değil, kişisel, küçük, kırpıntılar arkasına koşanların Ardahan toplumca artık tanınmasını isteyen Ardahan İş İnsanları ve Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gazeteci Fakir Yılmaz tüm Ardahanlıların samimi birliktelik için mücadele edenlerle samimi BİR el birliğine davet etti.

En son dün saat 18.00’da Kocaeli eski Baro Başkanı yeni Derince Belediye Başkanı Av. Sertif Gökçe’yi ziyaret ettiklerini ve bu ziyaretle başta bölgede bulunan Ardahanlılar olmak üzere her Ardahanlının birlikte hareket etmelerine çalıştıklarını isteyen Gazeteci Fakir Yılmaz güçlü bir lobiciliğin, toplumsal olarak ortaya konacak biriktik olacağına bir kez daha dikkat çekti.

Genel Başkan’a onsuz gittiler

BİRLİKTE ONA OY VERMEDİLER!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi belediye çalışanlarının yarısı ödenmeyen maaşları ve bu ayın maaşlarını nasıl ödeyeceği merak edilen CHP’li Ardahan Belediye Başkanını yanlarına almadan CHP Genel Başkanına giden CHP Ardahan İl ve İlçe Örgütlerinin yanı sıra CHP’li Ardahan Milletvekili, Göle, Posof Belediye Başkanları örgüt dışına başı buruk hareket eden Ardahan Başkanına Türkiye Belediyeler Birliği seçiminde de yalanız bıraktılar.

Gazeteci Fakir Yılmaz’ın edindiği bilgilere göre Ardahan’ın Damal’ın Bağımsız Belediye Başkanının da katıldığı ve Faruk Demir’in de yönetiminde yer almak istediği Belediyeler Birliği seçiminde Ardahanlı Belediye Başkanlarının Demir’e oy vermediklerini öğrendi.


ELİNDE KALDI..

Ardahan’a gelirken, yaptırdığı terminali açarken verilmeyen ve iki yıl sonra eline aldığı Hemşeri Beraatı Belgesiyle hem de hemşerilik beraatı verilmesi kuralına uymayan şekilde tek başına gittiği İstanbul’da İmamoğlu’na Ardahan dışında veren başkanın aday olup, yönetimine seçilmek istediği Belediyeler Birliği seçiminde de eli boş Ardahan’a dönmüş oldu.

İMAMOĞLU ARDAHANLI VEKİLİ KABUL ETTİ..

Ardahan Göleli olan CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu makamında ziyaret ederek yeniden ve birlikte seçildikleri bir sürecin beraber yürütüp, Genel Başkanları ve CHP yönetimiyle birlikte partilerini iktidar yapmayı konuşup, bir birlerine başarılar dilediler.

Üç yılda 25 Bin 149 Buzağı Eksildi,
60 Bin Kovan’da Arı Vızıltısı Kesildi!

Aynı zamanda Türkiye Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı olan Ardahan DSYB Başkanı, Veteriner Hekim Yunus Baydar, ‘3 yılda 125 bin 149’nun daha eksildiği Damızlık hayvan sayısının hızla düştüğüne dikkat çekerek, bu yönde bir an önce tedbir alınmazsa meralar boş, ülke etsiz kalacak’ dedi.
Bu yıl 60 Bin Arı Kovanının söndüğüne de dikkat çekilen Ardahan’da her yıl 450 ila 478 binin üzerinde hayvanın yetiştirildiği Ardahan’da büyükbaş hayvan sayısında da rekor bir düşün yaşandığına dikkat çeken Baydar, bölge hayvancılığının kent genelinde yaşanan göç ile birlikte düştüğünü de söyledi.

Büyükbaş hayvan sayısı 2023’te bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 583 bine düştüğü ülkenin önemli hayvan yetiştirme merkezlerinden olan Ardahan’da her yıl azalan buzağı sayısında ki hızlı azalışın önüne geçilemezken dünyada 4 ırkı bulunan Kafkas Arısının da yok olduğuna dikkat çekildi.
Türkiye’de yetiştirilen büyükbaş hayvan sayısı 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azalışla 16 milyon 583 bine, küçükbaş hayvan sayısı da yüzde 6,9 düşüşle 52 milyon 363 bine geriledi.


Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 yılına ilişkin hayvansal üretim istatistiklerini açıkladı. Buna göre, büyükbaş hayvan sayısı 2023’te bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 583 bine düştü. Bu dönemde sığır sayısı yüzde 2,6 azalışla 16 milyon 421 bin, manda sayısı da yüzde 5,9 gerileyerek 161 bin 749 oldu.

Küçükbaş hayvan sayısı ise 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 6,9 azalarak 52 milyon 363 bin olarak hesaplandı. Koyun sayısı bu dönemde yüzde 5,9 düşerek 42 milyon 60 bin, keçi sayısı ise yüzde 11 gerileyerek 10 milyon 303 bin baş oldu.

Memleketimde Tuz kokmasın, Çiçekler açsın..

YSK’bn adaylıklarını kabul edip, halkın seçtiği seçilmişlerin görevlerinden el çektirilip, yerlerine kayyım atanmasını onaylamayan Ardahanlı kadınlar, ‘Memlekete tuz kokmasın, çiçekler açsın’ diye dua etiklerini belirtmekteler.
Siyasi arenada yaşanan siyasi gerginliğim halkları karşı karşıya getirdiğini unutulmamasına isteyen Ardahanlı kadınlar, ‘aralarında kadın milletvekillerinin de olduğu meclisteki kavganın yumuşama denen süreci olduğu gibi kendilerini de gerdiğini ve bu gerginliğin en çok kendilerini üzdüğünü, yüreklerini yaktığını belirterek, hala kokmadığında inandıkları Adaletin en büyük savunucuları olması gereken tüm siyasilerin bu güzel ülkede 100 yıldır olduğu gibi bundan sonrada kardeşçe yaşanabileceğini anlamaları halinde kavganın, savaşın, çatışmanın değil barışın açtığı çiçeklerin ve o güzelim çiçeklerin kokusunu hepimiz içimize çekerek birlikte yaşayabiliriz’ diyerek siyasi arnada yaşanan gerginliğin bir an önce sona erdirilmesini istemekteler.
Baharın iyiden iyiye kendisini his ettirdiği şu günlerde güneşin yakıcılığına razı olurlarken, kavga, çatışmaların başta biz kadınlar olmak üzere anaların yüreğini yakacak hale gelmemesi için başta ülke iradesinde bulunanlar olmak üzere her kesin bu çağrılarını duymasını beklediklerin, ve bu yönde hep dua ettiklerini söyleyerek ülkenin Gürcistan ve Ermenistan’a sınır olan serhat Ardahan’dan tüm siyasilere seslendiler.

Oda onun gibi O da bir türlü açılmadı!

Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a sınır ilçesi Çıldır’ın ovasını ikiye bölen yolun üzerinde bulunan 2 bin 159 rakımlı Mozoret dağını aşmak için yapılan tünel İstanbul Pendik’te bulunan ve yıllardır bir türlü bitmeyen Sabiha Gökçe Havaalanı pist genişlemesi için yapılan tünelin akıbetine benzer bir duruma döndü.
Türkiye-Gürcistan arasındaki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’na geçiş sağlayacak Aşık Şenlik (Suğara) Tüneli ulaşıma kapatıldı.
Geçtiğimiz nisan ayında ‘ışık göründü’ diye müjdelenen Çıldır ilçesi ile Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı arasındaki 2 bin 159 rakımlı Mozeret Dağı altından yapılan dev proje özellikle kış aylarında bölgede ulaşımı önemli ölçüde rahatlatması beklenen ancak bir bir gözü açılabilen tünelin ışıklandırılacağı ve bu nedenle kapatıldı.
Çıldır Kaymakamlığı, Aşık Şenlik Tüneli’nde gerçekleştirilen yol-ışıklandırma çalışmaları sebebiyle her iki tüpte gidiş/geliş trafiğine kapatıldığını duyurdu.
Çıldır Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada; “Aşık Şenlik Tüneli’nde yapılan yol-ışıklandırma çalışmalar nedeniyle her iki tüpte gidiş/geliş trafiğine kapatılmıştır. Vatandaşlarımızın mozeret geçidini kullanmaları önemle rica olunur. Çalışmaların bir hafta kadar süreceği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Komşuda deprem stresi Posof’ta Travma dersi!

Ardahan’ın Posof ve Çıldır ilçelerine sınır olan Gürcistan Oni’de 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelirken, depremin hissedildiği Posof’ta Travma dersi kapsamında bir tatbikat yapıldık.
Gürcistan’da kısa süreli paniğe neden olan deprem yerin 11 kilometre derinliğinde olurken Gürcistan depremi Ardahan’ın yanı sıra Erzurum, Kars’ta da hissedildi.
Öte yandan Ardahan Üniversitesi Posof Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü İlk ve Acil Yardım Programı 1. sınıf öğrencileri, Öğr. Gör. Özge Kara rehberliğinde Travma dersi kapsamında etkileyici bir vaka canlandırması gerçekleştirdi.
Günümüzde sıkça karşılaşılan travmaların işlendiği bu canlandırmalar, öğrenciler için hem öğretici hem de akılda kalıcı bir deneyim oldu. Öğrenciler, gerçeği aratmayan bir titizlikle travma vakalarını canlandırarak uygulamalı derslerin önemini bir kez daha ortaya koydu.
Öğr. Gör. Özge Kara, uygulamalı derslerin öğrencilerin eğitiminde büyük bir rol oynadığını ve bu tür etkinliklerin onların pratik becerilerini geliştirmede önemli bir katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, bu tür etkinliklerin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini ve öğrencilerin gerçek hayatta karşılaşabilecekleri durumlara daha iyi hazırlanmaları için farklı vaka senaryoları ile eğitimlerini sürdüreceklerini ifade etti.
Bu tür canlandırmaların, öğrencilerin teorik bilgilerini pratikte nasıl uygulayacaklarını öğrenmeleri açısından büyük bir fırsat sunduğunu vurgulayan Kara, “Gerçek yaşamda karşılaşabilecekleri durumlar karşısında soğukkanlılıklarını koruyarak doğru müdahalelerde bulunabilmeleri için bu tür pratik eğitimler çok önemlidir” dedi.

Festival gibi Yıl Sonu Şenliği..

Tasarruf tedbirleri dolaysıyla İPTAL EDİLECEK denen bölge Festivallerinin tartışıldığı şu günlerde Yıl Sonu Şenliği.. Tasarruf tedbirleri çerçevesinde Ardahan ve ilçelerinde yapılacak denen festival ve şenliklerin iptal edilip, başta ödenmekten zorlanan çalışanlarının maaşlarının yanında hizmetler için gereken harcamalarda kaçma hesapları yapan belediyelerin zorlandığı şu günlerde okullarda ‘Yıl Sonu Etkinlikler’ adıyla yaz tatiline hazırlanıyorlar.

Tatile gitmek üzere olan okulların yıl sonu etkinlikleri de başladı.
Başta Ardahanlı okul müdürü Hali Aktaş’ın yanı sıra bir çok Ardahanlı eğitimcinin yönetiminde olan ve onlarca Ardahanlı ailenin üyesi olduğu Okul Aile Birliği tarafından organize edilen ‘İstanbul Esenyurt Belma Barut İlkokulu Yıl Sonu Kermesi’ bir çok federasyon, dernek hatta belediyeyi kıskandan bir festival ve şenliğe döndü.

Belma Barut İlkokulu Okul Aile Birliği tarafından organize edilen yıl sonu etkinliğinin, başında olduğu okulun yönetimi tarafından planlandığını ve renkli sahne ile saatlerin yaşandığını belirten Belma Barut İlkokulu Okul Müdürü Halil Aktaş yaptığı açıklamada, ‘öğretmenlerimizin yanı sıra velilerimizle işbirliği içerisinde hazırlıklarını yaptığı kermes etkinliğimiz yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Bu kapsamda etkinliğimize İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, Şube Müdürlerimiz, ilçemizde faaliyet gösteren eğitim kurumu müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldılar.

Öğrencilerimizin de doyasıya eğlendiği bu etkinlik, okul aile işbirliğinin güçlenmesine de maddi ve manevi olarakta katkı sağladı. Başta öğrencilerimiz ailelerine olmak üzere tüm ekibime teşekkürler mi bir borç biliyorum’ dedi.

YOKSA SİZİNDE Mİ 640 DAİRENİZ VAR?!..

‘Malvarlığını açıklayın’ çağrısına DEMİR gibi soğuklar!

22Mayıs 2024 Tarihli Haberler

CHP’li Anlara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın MAL VARLIĞINIZ AÇIKLAYIN çağrısına başta onca mal varlığının yanında 640 dairesinin daha olduğu ortaya çıka AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı, şu anki Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ‘un zor olsa da açıkladığı mal varlıklılarını açıklanmaları istenen CHP’li Ardahan Belediye Başkanı ve diğer başkanlar ile adaylardan nedense ses çıkmıyor.

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’ın ‘MAL VARLIĞINI AÇIKLA’ dediği AK Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Turgut Altınok’un önce, “Mal bizim değil Allah’ın. Hepsi Allah’ın, biz emanetçisiyiz.” diyerek açıklamak istemediği ancak kamuoyunda gelen baskılar ardından bol Gayrimenkulü çok mal varlığını açıklarken CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’den ses yok. İkinci kez seçilmek için seçmenden oy isterken ‘Sen önce mal varlığını açıkla!’ çıkışıyla karşılaşmasına rağmen bu çağrıya soy ismi Demir gibi soğuk duran CHP’li Demir’in yanı sıra rakipler ve Demir gibi hala belediye başkanı olan Göle, Çıldır, Posof, Hanak ve Köprülü (Goreveng) Belediye Başkanlarından da ses yok.

YOKSA AÇIKLAYAMAYACAK KADAR ÇOK MU?

Başta CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir olmak üzere kendisi gibi hala belediye başkanı olan ve onların yerine geçmek için mücadele eden rakiplerinin ‘MAL VARLIĞUNIZ ÇIKLAYIN’ çağrılarına neden kulak tıkadıklarını merak eden Ardahanlı seçmenler, ‘Yoksa mal varlığınız açıklanmayacak kadar çok mu’ diye merak edip sormaktalar.

Sayın başkanlar!.. Diğer kentlerdeki başkan ve adaylar açıklarken, Sizler neden mal varlığınızı açıklamıyorsunuz?!.

Üçü, Güçlü!

Her gün biraz daha yaklaşılan Mahalli İdareler Seçimlerinin başrol oyuncuları belediye başkanlarının çokca konuşulduğu şu günlerde bir yarışta belediye ve il genel meclis üyelği yarışında yaşanıyor. Atama ile gelen Vali ve Kaymakamların karar alma mekanizmasının halk oyu ile seçilmişleri olan İl Genel Meclisi yarışında üç isimin bir hayli güçlü olması dikkat çekmekte.
Bir dönem İl Genel Meclis Üyeliği yapan ve bu sahada en tecrübeli aday olarak bilinen Ardahanlı iş insanlarından Suat Hancıoğlu’nun aday arkadaşları Esnaf Sanatkarlar Odası eski Başkanı İsmail Kahya ile emekli imam, AK Parti eski İl Başkanlarından Nusret Koyuncu’nun hizmetler için kararları geçerli olan iktidar partisi AK Parti’den Ardahan İl Genel Meclis Üyesi Adayları olarak seçim sahasında mücadele eden ve Ardahan merkezde ‘Üçü’de kazanacak gibi..’ denen adaylar olarak tahmin edilmekte.

Göle’de CHP mi, Refah mı?

Uzun yıllardır AK Parti’nin yönetimin de bulunan Göle’de ‘değişim yaşanacak’ iddialarının öne çıktığı dikkat çekerken bu değişimin Gökhan Burak’ın adayı olduğu CHP ile eski Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu’nun aday olduğu Yeniden Refah Partisi Adayları arasında olabileceği konuşulmakta. Göle’de olduğu gibi Göle Köprülü (Goreveng) Beldesinde de AK Partiyi zorladığı ileri sürülürken her iki AK Partili Belediye Başkanın bu dönem Göleli bir milletvekilinde yoksun olmasının verdiği dezavantaj ile zorda oldukları yaklaşan seçimler öncesi yaşanan bu durumun en çok bir dönem belediye başkanlığı da yapan ve belediyeyi yönetme anlayışı Gölelilerce yakinen bilinen Yeniden Refah Partisi Göle Belediye Başkan Adayı Akın İsmailoğlu ile siyasette ki temiz kimliğiyle bilinen CHP’nin genç, dinamik Göle Belediye Başkan Adayı Gökhan Budak’a yaradığı ve seçmenin bu iki aday arasında gidip, geldiği ileri sürülmekte.

Devam eden göç dolaysıyla 3 olan İl Genel Meclis Üyesi sayısının 2’ye düştüğü Ardahan’ın Göle İlçesinde CHP’de İl Genel Meclis Üyesi Adayı olan Saffet Karatay gittiği seçmenden ‘Saffet beni af et sana bizden oy, moy yok’ cevabı aldığı öne sürüldü.
Saffet Kaya’ya kurban kesmekle gündeme gelen, Orhan Atalay’ın sürdüğü CHP’li Saffet Karatay’ın seçimde en az oyu alan meclis üyesi adayı olacağı söylenmekte.

CHP’DE BAŞLAR YERLERDE!

CHP’li mevcut belediye başkanıyla arası olmadığı söylenen ve bu iddiaları bugüne kadar çürütmeyen CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan..

Her geçen gün biraz daha seçimi kayıp edeceklerin anlayan Ardahan, Damal ve Hanaklı CHP’lilerin seçmen ziyaretlerin de morallerinin bir hayli bozuk olurken, aynı CHP’lilerin düşünceli bir halde yere bakan asık yüzleriyle gezmeleri dikkatlerden kaçmıyor.
Hanak’ta ki gibi Ardahan’da kesin kayıp edecek denen partilerin başında gelen CHP’nin bağımsız aday Kemal Çamlıyurt’un beklenmedik bir ilgiyle karşılaştığı ve seçimi zorladığı söylenen Damal’da da hiç iyi olmadığı ileri sürülmekte.
CHP’li Milletvekili Özgür Erdem İncesu’yun esnaf ziyaretleriyle kurtarmaya çalıştığı Ardahan, Hanak ve Damal CHP’li Belediye Başkan adaylarının seçmenden gerekli desteği almaması dolaysıyla milletvekili gibi CHP İl Başkanı Yalçın Taştan’ın da moralinin bir hayli bozduğu dikkat çekerken esnaf konvoyuna katılan bir çok CHP’linin ‘seçimleri kayıp mı ediyoruz?’ diyerek düşünceli şekilde yere bakarak gezdiği görülmekte.
AK Parti Adayı Yunus Baydar’ın karşında bir hayli zorda olduğu ileri sürülen ve Ardahan’da kiler değil, dışarıdan getirip, oteller de yerler ayırttığı yakınlarıyla kalabalık pozlar verdiği görülen Ardahan’ın eski milletvekili, mevcut belediye başkanının vekillik döneminde olduğu gibi belediye başkanı olduğu 5 yıl boyunca şahsi siyasi reklamı için kullandığı belediye imkanlarını rakipleriyle yarıştığı seçimde de kullanmaya devam ettiği görülürken belediyenin resmi aracıyla seçim gezilerine çıkan başkanın partisinin ‘Erdoğan cumhurbaşkanlık forsuyla siyaset yapıyor’ tezini de çürütüyor.

Tırnağı kanayanın sevk edildiği
14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun..

Yeni bir 14 Mart Tıp Bayramının kutlanacağı yarın başta doktorların olmak üzere sağlık çalışanlarının hatırlanacağı bir gün öncesinde yeni gelen 21 geçici doktor, 5 ilçesinin, 1 beldenin, 226 köyün yanı sıra Artvin Şavşat ve Kars Büyük, Küçükçatak’a hizmet veren Ardahan Devlet Hastanesinin, tırnağı kanayanın başka kentlere sevk merkezi konumunda olan Acil Servisi gibi çevresi de zorda.
Yıllar önce yapılmasına rağmen hala çevre sorunu çözülmeyen Ardahan Devlet Hastanesi’nin alt yapıdan yoksun çevresi erimeye başlayan karlarla yeniden göl olmaya başladı.
İktidar partisi Ardahan Milletvekili Kaan Koç’un ‘AK BELEDİYECİLİK İLE BİRLİKTE ÇOK DAHA BÜYÜK ESERLERİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRACAĞIZ..’ diyerek yeni müjdeler verdiği Ardahan’da ki sağlık sorunlarının çözümü için çabaladığı belirterek,
‘GÖLE DEVLET HASTANESİ EK BİNASI, ARDAHAN DEVLET HASTANESİ GENEL ONARIM, ARDAHAN DEVLET HASTANESİ 2. LOJMAN, ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ İSTASYONU BİNASI, GÖLE KÖPRÜLÜ AİLE HEKİMLİĞİ BİNASI, ÇILDIR DEVLET HASTANESİ İLAVE YATIRIM Taleplerimiz Bakanımız Sn. Fahrettin KOCA Tarafından onaylanarak yatırıma alınmıştır.. DAHA ÖNCE ONAYLANAN ANJİYO ÜNİTEMİZİNDE TEMELİNİ İNŞAAT SEZONU BAŞLANGICINDA TÜM HEMŞEHRİLERİMİZLE BİRLİKTE ATIYORUZ..’ mesajı ile sorunları bildiğini ve çözmek için çabaladığını belirttiği Ardahan Devlet Hastanesinin yanı başında bulunan Helikopter pistine bile Helikoptere inememesi hastanenin alt yapısını bir kez daha ortaya koymakta.

Camiyi bitiremeyen Cahit Ulgar
sen önce bu hazır Gölleri gör!..

Bir dönem CHP’li Belediye de Başkan yardımcılığı, 2 dönemdir AK Parti’de Belediye Başkanlığı bunların yanı sıra başta yurt dışındaki hemşerilerimizden olmak üzere toplanan onca paraya rağmen Ulgar Tüneli ve Doğalgaz projeleri gibi bir türlü bitiremediği caminin dernek başkanlığını yapan Posof’un şu anki Belediye Başkanı Cahit Ulgar burnunun dibinde bulunan yazları Şavşat Karagöl’ü kıskandıran, Çıldır ile Aktaş Gölü gibi yüzeyleri kışları tamamen donup, doğal birer buz pisti haline gelen Posof’ta ki gölleri tanıtamazken, belediye yetkileri arasında olmayan uçuk bir proje ile Posof’a kayak tesisi yapacağını belirtmesi Posoflu seçmenin tepkisine neden oldu.
Başta fotoğrafta görülen Armutveren Gölü olmak üzere Alabalık Gölü, Ayaz Göl, Hurgeşen Gölü ve Kanlı Gölü gibi doğal hazinelere sahip, Türkiye’nin Kafkaslara açılan 2. gümrük kapısının olduğu Posof’u tanıtmak, anlatmak yerine her seçim döneminde ortaya çıkıp, sanki yeni siyasete atılmışçasına uçuk ve inandırıcı olmayan hayali projelerle oy istediği Posoflularca ‘Yeter artık’ denen AK Parti Posof Adayı, Cami Dernek Başkanı Cahit Ulgar’a ‘Bir camiyi bitiremeyen sen Cahit Ulgar sen önce bu hazır gölleri gör’ diyorlar.
Posoflular 20 yıldan fazladır yüzünü görmekten bıktıkları ve yeniden seçilmek için meclis listesine adam bulamayıp, karı, kocayı yazan bu yetmedi, dün kendisini siyaset çeken, bugün eleştirdiği CHP’de belediye başkan yardımcısı yaptıran Şükrü Bozyiği’e olan vefa borcunu ödemek için Bozyiğit’in kardeşini başkan yardımcılığı taahhüdüyle listesine alan Cahit Ugar’a tepki gösterdikleri dikkat çekiyor.

Gözü kapalı Umreye gidecekler!

Ardahan İl Müftülüğü Umre vazifelerini yapmak için Umre’ye gidecek olan kadınlarla ilgili bir etkinlik sonrası bu etkinlikle ile ilgili bilgi notuyla sitesine koyduğu kadınların fotoğraflarının
üzerinde oynayarak, kadınların gözlerinin, yüzlerini billurlaştırıp, sitesine koyması dikkat çekti.

Ardahan İl Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Ardahan Şubesi Kadın Kolları Gönüllüleri tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa umre ziyaretinin önemi anlatıldı. İlahiler, mevlid-i şerif ve salavatlarla umreye gidecek hanımlara kına yakıldı.
Program yapılan dualarla sona erdi.
Türkiye Diyanet Vakfı Ardahan Şubesi Kadın Kolları gönüllüleri tarafından gelen misafirlere zemzem ve hurma ikram edildikten sonra umre vazifeleri için etkinliğe gelen kadınların toplu çekilen fotoğrafında bulunan karınların yüzünü billurlaştırarak Ardahan Müftülüğüne ait sitede ‘Ardahan İl Müftülüğünce Umreye gidecek Bayanlara özel Programı düzenlendi.’ başlığıyla yayınladı.

Bilek kıran seçim!

Kısa bir süre kalan seçim öncesi bilek yarışı misali yoğun bir şekilde çalışan parti ve adaylarının yanı sıra partilerin taraftarları da bir hayli gergin. Başta İstanbul’un en büyük ilçesi olan ve ‘Bura da kazananın İBB’yi de kazanır’ denilen Esenyurt’ta olmak üzere yurdun bir çok kentinde gelen seçim tartışmalarının yanı sıra seçim kazaları da bir hayli arttı.
Bu kazaların en sonuncusunun kurbanı Prof. Dr. Ahmet Özer’in CHP Esenyurt Belediye Başkan Adayı olduğu Esenyurt’ta afiş çalışmaları sırasında direkte düşüp, ayak bileğini kıran
CHP’li Ardahan, Damalı Murat
partililerin hastaneye kaldırıldığı Ceylan’ın ayak bileğinde kırık olduğu ve tedaviye alındığı öğrenilen bu süreçte belediye başkan adaylarının yanı sıra muhtar adaylarının cadde ve sokakları propaganda afişleri ile doldurdukları da dikkatlerden kaçmıyor.

Başkan erkenden tatile çıktı..
Adaylar ve partilerinin geceli gündüzlü çalıştığı şu günlerde yeniden aday gösterilmeyen ve 1 Nisan’da isimlerinin önüne ‘eski başkan’ ibaresini koymaya hazırlanan siyasilerin partilerinin yanı sıra yerlerine aday olanların telaşının tam tersi ‘Beni aday göstermediniz, seçimden bana ne..’ dercesine erkenden tatile çıkmaları dikkatlerden kaçmıyor.
Bu siyasilerden olan ve belediye çalışanlarına, ‘seçim çalışmalarına yardım etmeyin veya katılmayın’ emri verdiği öne sürülen Ardahan Göleli, CHP Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt partisi ve adayının seçim telaşı yaşadığı şu günlerde gittiği sahil kenarında oğluyla birlikte çektiği hatıra fotoğrafını, ‘Boynuz kulağı geçti…’ keyifli mesajıyla kendi sanal sayfasında paylaşması dikkat çekti.

Newroz’a değil, Reklama koşa koşa gitti..

Bu pazar, uydu üzerde yayın yapan ulusal tv TEMPO TV’de, Gazetecilerle Gündem adlı canlı yayın programımım da İstanbul Ataşehir belediye başkan adayı Bülent Tüylü’yü konuk edeceğim Yeniden Refah Partisinin ulusalcı CHP’den daha samimi olduğu Kürt sorunu denilince akla ilk gelen Newroz onca baskı, korkuya rağmen başta İstanbul ve Diyarbakır’da olmak üzere ülkenin her yanında, hem de barışı yeniden yeşertme ve yaşatma çağrılarıyla bir kez daha kutlandı.

Memleketim serhat Ardahan’da da helvacı hewallerin katkısıyla DEM’lilerden başta olmak üzere, polis, jandarma dahil kamu memurlarından oy alıp, yeniden kazanacağını iddia eden ulusalcı CHP’nin belediye başkanı ve başkan adayı türkücü Faruk Demir’in başında olduğu belediyenin yanı başında DEM’lilerce ateşi doğru dürüst yanmazsa da aynı barış çağrılarıyla kutlandı.

Helvacı hewaller aracılığıyla oy istediği DEM’lilerin Newroz etkinliğine gelmeyen ama başında olduğu borçlu belediyenin mal varlığını teminat gösterip, bankadan 5 Milyon TL. yeni krediyi alıp, 5 tv programına koşa koşa giden CHP’li Faruk Demir, bir kez daha oy istediği Demlilerin kutladığı Newroz’u ‘Arap kızı camdan bakıyor’ misali belediyenin penceresinden izlerken, gözler “Bundan sonra irademizi kendimiz için kullanacağız” diyen Leyla Zana’lı Diyarbakır’daki Newroz’daydı..

Günlerdir ülkenin çeşitli yerlerin de coşkuyla kutlanan ve dün Amed’de yani Diyarbakır’da 2 milyon insanın katıldığı belirtilen, Kürtçe, Türkçe okunan mesajlarla barışın bir kez daha istenip, yeşertilmeye çalışıldığı açıklamalarla son bulan bu yılki Nevroz belki de ilk kez kendi anlamında kutlandı dersek acaba yanılır mıyız?

Önce Türk kökenli vekilin, vekili müdiresinin başında olduğu PTT’nin Newroz’un kutlandığı esnada tahrik edici bayrak asma eylemi, sonra yine vekilin vekili olan Kürt kökenli Kültür müdürünün Newroz’u Nevruz yapmaya çalışırken alakasız hale sokmaya çalıştığı resmi Nevruz gibi istenmeyen birkaç küçük olayın dışında insanların el ele verip, halaylar çekerek, coşku içinde kutladığı Newroz adının anlamını taşıyan barışçıl bir ortam ile sona erdi.

Nevrozun, Nevruz mu, Nevroz mu veya Newroz mu diye tartışıldığı, W harfinin mahkemelik olduğu ve mahkeme kararıyla yasak olmadığını kanıtlattığımız bu ülkede adına Newroz, Nevruz, Nevroz dense de baharın, yeniden doğanın, mazlumların, mağdurların dirilişinin simge adı olan bu günün önce AİHM ile Anayasa’nın ‘bırakın’ demesine karşın hala tutuklu olan Selahattin Demirtaş’ın sonra da Leyla Zana’nın ‘sayın’ diye seslendikleri Erdoğan’ın ‘sayın’lı çağrılarla verilen mesajı ‘sanki’ alıp, sessiz kalıp, onaylamasıyla bir kez daha olaysız bitmesi, bu yetmez ‘Herkesin istediği barış’ ı getirecek olan kardeşlik tohumlarının yeniden ekilmesiyle bitmesi başta her ‘Nevroz’da ne olacak?’ korkusu ve stresi yaşayanlarca, hükümetçe, devletçe, milletçe memnuniyetle karşılanmıştır.

Çünkü bir gün değil günlerdir ülkenin hemen her yerinde aynı coşkuyla kutlanan Newroz istediğinde olaysız, ölümsüz kutlanabileceğine 2013 Nevroz’un da olduğu gibi 2024 Newroz’un da da şahit olduk.

Anaların ağlamadığı, kardeş kavgasının olmadığı bir ülkede beraber yaşamak isteyenlerin yıllardır özlemle beklediği barışın gelmesi için ‘Her an yapılabilecek, ne olacak?’ denen provakatif olaylar dolayısıyla korkulan adı değiştirilen, CHP’nin kozmik odasındaki ulusalcıların başını çeken gazeteci Yılmaz Özdil’lerin ‘Kürtlerin değil’ dediği, ulusalcı, faşo kafatasçıların ‘Newroz değil Nevruz olan bizim Türklerin, hatta Azeri, Gagavuzların ya da Çinlilerin..’ denerek sulandırılamaya çalışılan bu önemli adımların harcanmaması umuduyla özgürlükler için ortaya konulan direnişin, herkesi ağlatan savaşın tek ilacı barışın simgesi, bereketin, bolluğun baharın müjdeleyicisi bir Nevroz, Nevruz, Newroz daha geride kaldı..

Evet, yakınlarına imkanlar tanıyan helvacı hewaller aracılığıyla Demlilerden oy isteyen ulusalcı CHP’li Demir’in Newroz’a değil, reklama koşa koşa gittiği bir Newroz daha sona erse de 2024 Newroz’un da verilen mesajlarla er geç bu ülke de barış yeniden yeşerecek umudu bir kez daha artmıştır, yaşasın Nevruz, NEWROZ PÎROZ BE! NEWROZ KUTLU OLSUN! diyerek..

DİĞER VİDEOLAR