Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SIK KESİNTİLER SINIR’I SİNİR EDİYOR!, Azrail’e yakalandı!, İSTANBUL DERGİMİZ ÇIKIYOR.. 

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/FAKİR YILMAZ/GAZETECİ
Faşizme, fesatlığa ve alçaklığa direneceğiz..

Bugün 3 fidan anısına üç yazıyı bir yazı olarak ele alırken bu üçün 2’si değerlilere, biri de değersizlere hediyem olsun..

1
Ve bu üç fidanın hayatları pahasına karşısında direndiği faşizm dün olduğu bugün de karşımızda..
‘Devlet içinde devlet olmaz’ diyerek iptaline neden olduğu 2015 seçimleri öncesi Ardahan’a gelen Başbakanı izlemek için gittiğimiz miting alanının kapısında karşımıza çıkan bir faşist uygulama ile direncimizi kırma hesapları yapanlar bir kez daha yanılmış ve faşizme karşı mutlaka direnmemiz gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlatmıştı.
Çünkü bugün cumhurbaşkanı olan o dönemin başbakanı geldiği Ardahan’da demir polis bariyerleri ile etrafı çevrilmiş ola alanın içinde konuşurken bizim konuşmasını yaptığı sahneye kadar gitmememiz için ve soru sormamız için alanın içine ‘akredite yok’ denerek sokulmasakta yılmamış, Unkapanı’n da polis bariyerlerini görüp, İBB’ye sığınan Özgür Özel olmamış, inadına o bariyerlere tırmanarak gazetecilik görevimizi yapmıştık.
Ve o yıllarda, o miting ardından hemen yazdığım ve ‘Seçmenin kendisine verdiği gücü küçük beyinciklerinin arkasında ki faşist düşünceyi hayata geçirmek için kullanmak isteyenlerin mitinglerine getirdiği hazır kıtalarla toplumu yeniden etkilemek ve yeniden iktidarın gücünü arkalarına almak için gerçekleri yazanları, faşizme karşı direnenleri akredite uygulamasıyla durduracaklarını sananlar yanıldıklarını er yada geç anlayacakları gibi hesabını da vereceklerdir..’ demiştik.
Ve 2024 seçimlerinde bunlara hazır kıtaları taşıyan belediyelerin hemen hepsinin ellerinden kayıp gittiğini görmenin mutluluğunu yaşamış olduk.
Gerçekleri yazıp, anlattığımız için onca engelle yetinmeyip, akreditelerle direncimizi kırmayı düşünenler bilsinler ki; Siz ne yaparsanız yapın biz üç fidan, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Yusuf Hüseyin İnan gibi ölümüne faşizme direnmeye devam edeceğiz..

2
Bir daha gelir mi hiç gitmeyenler.. Bugün günlerde DENİZ
Ve bugün FATSA
“Ben ne yaptıysam halkım için, halkımla birlikte yaptım.” diyen Fatsa’nın unutulmaz devrimci Belediye Başkanı Fikri Sönmez, 40 yıl önce bugün işkence gördüğü Amasya Cezaevi’nde yaşamını yitirdi.
Kendisine vatan haini diyenlere şöyle yanıt vermiş Terzi Fikri “Beton duvarlara, demir parmaklıklara mecbur edildiğim için hiç ama hiç üzüntü duymuyorum. Vatansever olduğumu bugün söylediğim gibi, yirmi beş seneden bu yana her yerde söyledim. Bunun için kavgalara girdim. İşkence gördüm, zindanlara atıldım. Eğer bir ülkede vatan, İsviçre bankalarında gizli hesap defterleri ve Amerikan doları olarak görülüyorsa vatan için darağaçlarını omuzlayanları elbette vatan haini ilan edeceklerdir.”
Onu aşağılamak için kullandıkları terzi sıfatını inadına taşımış, hiç yüksünmeden, gurur duyarak. Demiş ki “Ben otuz yıla yakın geçimimi terzilik mesleğimle sağlamaktayım. Bana terzi olarak hitap edilmesi beni küçültmez, aksine yüceltir.”
Ki, ben birilerine ‘türkücü’ derken ‘Fakir bizi, abimi aşağılıyor’ deyip, kızmaları onların sahte devrimci bile olmadıklarını, rakı içip, sarhoş olunca ancak solcu oldukları da ortaya koyar gibi..
Neyse Can Baba’nın Terzi Fikri üzerine yazmış olduğu sözler;
“Her seçim döneminde
Göğünü yitirmiş bir ay gibi Karadeniz’e düşerim
Ilık bir düş vaktine dönüşür Fatsa
Gözlerimin tuzu Karadeniz’e
Karadeniz gözlerime dolar
Ağzım dilim dudaklarım arar Ben Fikri’yi ararım…”
Can babanın Terzi Fikri’ye atfen yazdığı bu şiiri bende üç fidana, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Yusuf Hüseyin İnan anısına bir kez daha yüksek sesle marş gibi söylüyorum.

3-
Derneklerin Fesat Çeteleri..
Ardahan adını taşıyan onca derneğin güçlü bir çatı altında toplanması, yani bugün federasyon yarın konfederasyon olmaları için bu yönde ortaya atılan fikir babalarından biri olarak geçtiğimiz günlerde ve önümüzde ki günler de kongrelerini yapmaya hazırlanan stk’larımıza baktığımız da karşımıza başbakanın ağzına doladığı paralel devlet çıkmasa da dernek çetelerinin çıktığını görmekteyiz..
Ve bu çetenin başındaki birçoklarının kent ve metropollerde ki alçaklıklarına, köydeki dedeleri gibi hala çeper dibinde kaldıkları ve fesatlığa devam ettiklerini de görüyor, izliyor, takip ediyor, not alıp, yeri gelince gereken yere sıkıştırmaya, acıtsa da sokarak zorlamaya devam edeceğim.

İstanbul Gazetemiz ’den Sonra,
İSTANBUL DERGİMİZ ÇIKIYOR.. 

‘Sayın iş insanı merhaba..
Biz, siz iş insanlarının birbirine ulaşması, tanışması ve birlikte iş yapması için bir dergi hazırlıyoruz..
Kurban Bayramı öncesi yayınlanacak olan;
‘İSTANBUL İŞ DÜNYASI” isimli dergimizde uygun, küçük bir desteğinizle sizin de, fermanınızın REKLAM/RÖPORTAJ ile yer almanızı umuyor, saygılar sunuyoruz..
Fakir Yılmaz/Gazeteci
05322678015
Emine Seyhan/Koordinatör 05347264539
Necmi Çelik
Genel Yayın Yönetmeni
05434142245
mesajı ile yeni bir dergi çalışmasına başlayan yayın ekibimiz kurban bayramı öncesi çıkaracağı 10 bin tirajlı İSTANBUL DERGİSİ baskı aşamasında.
36 yıla yaklaşan gazetecilik mesleğinde bir çok yeniliğe imza atayan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın tam destek verdiği, Emine Seyhan’ın koordinatörlüğünü yaptığı, Necmi Çelik’in Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendiği ‘Dünyanın Kalbi İstanbul’ isimli tamamı kuşe baskı olacak dergi iş insanlarının röportaj ve reklamları ile birlikte hazırlığı devam ediyor.
İş insanlarının reklamlarının yanında Kurban Bayramı mesajlarının da olacağı dergi bayram öncesi basılıp, dağıtılacak.

SIK KESİNTİLER SINIR’I SİNİR EDİYOR!

Sık elektrik kesintileri nedeniyle başta sınır kenti Ardahan’da olmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerinde bozulmadık elektronik cihaz kalmamasından yakınılıyor.
Son olarak Ardahan Merkez ve diğer ilçelerinde yaşanan 1 saat süreyle elektrik kesintisi vatandaşı bir kez daha çileden çıkardı.
Ardahan genelinde farklı ilçelerde meydana gelen elektrik kesintisi arızaları ve kesintileri yaşam süreçlerini olumsuz etkiliyor ve bu durumdan merkez de nasibini alıyor.
Kesintilerin ne kadar süreceği konusunda endişe ve merak hakimken yaşanan elektrik kesintilerinin nedeninin bakım onarım çalışmaları olarak gösterilmekte.

11 Mayıs 2024 Tarihinde 1 saat Elektrik Kesintisi Susuzda Bırakacak..
Sık elektrik kesintilerinin yaşandığı Ardahan, Merkez’de 2024-05-11 tarihinde 1 saat süreyle susuz kalacak.
Bu kesinti, Ardahan genelinde yaşanacak diğer kesintilerle birlikte Merkez ilçesinde yaşanacak bu kesinti, günlük yaşamı, işleri ve hizmetleri olumsuz yönde etkilemeye devam edecek.

Amedspor üstte, onlar dibe..

Köy takımı şampiyon olurken Hanak ve Damal’ın
Neden Futbol Takımı Yok?

Ağrı Doğubeyazıtspor maçı sonrası takımı ve taraftarlarının PKK’lı olduğunu belirtmekle yetinmeyip, takımın taraftarlarının “Amedspor’l el ele” sloganları attığını ve “Burası Kandil” diye bağırdığını öne sürenlerin bir kez daha dipte kaldığı şu günlerde 3. Lig rüyasını bir daha ki sezona Bıraktığı şu günlerde sona eren Bölgesel ve Amatör Liglerinde Hanak, Damal ve Çıldır’ın neden futbol takımı olmadığı sorulmakta.
Başta, 2023-2024 Ardahan Amatör Futbol Ligi Şampiyonu olan ve Ardahan’ı BAL liginde temsil etmek için dipte kalan takımla karşılaşacak olan Bağdeşen (Kinzodamal) Spor gibi bir çok köy takımın mücadele ettiği Ardahan Amatör Liginde mücadele edecek bir takım çıkarmayan Hanak, Damal ve Çıldır’da futbol gibi diğer sportif çalışmalarda yok denecek kadar az olması dikkatlerden kaçmıyor.
Okullar olmazsa hiç bir sportif faaliyetlerin olmadığı bu üç ilçede ki belediyeler başta olmak üzere kaymakamlıkların yanı sıra seçimden seçime gençler üzerinden nutuk atan siyasilerin gençleri yeşil sahalara çekecek olan bu önemli konuya neden duyarsız kaldıkları da sorulmakta.

KİNZODAMAL ŞAMPİYON

Ardahan amatör futbol ligi, yeni şampiyonunu buldu. Bağdaşenspor, ligin bitimine 3 hafta kala Arıspor ile oynadığı maçı 5-0 gibi büyük bir farkla kazanarak şampiyonluğunu ilan etti.
Bu önemli zaferin ardından Bağdaşenspor yönetimi ve taraftarları, şehir merkezinde coşkulu bir şekilde şampiyonluk kutlamaları gerçekleştirdi. Kutlamalar, şehirde büyük bir sevinç yarattı.
Öte yandan, Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) bu hafta grup liderine 1-0 mağlup olan Serhat Ardahanspor, play-out maçında Bağdaşenspor ile karşılaşacak. Bu maç, her iki takım için de büyük önem taşıyor.

Yağmur’dan kaçarken, Azrail’e yakalandı!

Çıldır ilçesinden Ardahan’a öğrenci taşıyan öğrenci servisi yol kenarında yağmur altında araç bekleyen yolcuyu aldıktan kısa süre sonra devrildi, yağmurda ıslanmasın diye minibüse alınan şahıs aracın altında kalarak hayatını kayıp ederken, minibüste bulunan öğrenciler kazayı hafif atlattılar.

Ardahan’da meydana gelen trafik kazasında can pazarı yaşandı. Devrilen minibüsün altında kalan 1 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi de yaralandı. Minibüsün altında kalan yaralılar jandarma, sağlık ekipleri ve vatandaşların yardımıyla çıkarıldı.
Kaza, Çıldır-Ardahan karayolunun Eski Beyrehatun Köyü mevkiinde meydana geldi. Çıldır’dan Ardahan’a seyir halindeki Özer K. yönetimindeki 75 M 0733 plakalı minibüs, havanın yağmurlu ve yolunda kaygan olmasından dolayı sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle yoldan çıkarak yan yattı.


Kazayı gören vatandaşlar durumu jandarma ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Bölgeye gelen jandarma karayolunda güvenlik önlemi alırken, devrilen minibüsün altında kalan ve etrafa savrulan yaralıları kurtarmak için jandarma, sağlık ekipleri ve vatandaşlar seferber oldu.
Devrilen minibüsün altında kalan yaralılar, sıkıştıkları yerden kurtarılarak olay yerine gelen ambulanslara taşındı. Kazada, S.Y. (63) hayatını kaybederken, 13 kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Çıldır ve Ardahan’daki hastanelere sevk edildi. Hastanelerde tedavi altına alınan yaralıların genel durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kaza ile ilgili tahkikat başlatıldı.

Ardahan’da 6 Mayıs Ruhu Uyandı!

Bölgede ve ülkede yaşanan sorunlar karşında her zamanki gibi 3 maymun kılığına girip, sessizliğe bürünen bölge stk’ları, genelde iktidar, yerelde muhalefet olan partilerin il ve ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, muhatlar, azalar susmaya devam ederken üniversite öğrencileri kendi sorunları konusunda bir araya gelip, eylem yaptılar.


‘Susma, sustukça sıra sana da gelecek’ , ‘Sarı öküz meselesi’ gibi Atasözlerini unutanların utanması gereken Ardahan’da ki öğrenci eylemi su parasına satılan süt, para etmeyen hayvancılık, siftah etmeyen esnaf, 3  gümrük kapısı olmasına karşın ithalat, ihracatın sıfır çekmesi, açılmayan tüneller, bitmeyen yollar, Hoçvan Kısır Dağını boşa akan suyu, önü kesilerek Karadeniz’e akıtılması düşünülen Kura Nehri ve devam eden göç dolaysıyla 3 beldenin 2’sinin kapanması gibi üç olan Göle İl Genel Meclis Üye sayınsın ikiye düşmesi, boşalan köylerde kapanan okullar, sağlık ocakları gibi sorunlar karşısında susan yerel siyasetçileri utandırması gerekenler korkup, tırsıp, susarken ARÜ Öğrencilerini hem de 3 Fidan’ın asıldığı kara gün 6 Mayıs’ta sorunlarına karşı bir araya gelip yerel yöneticileri istifaya çağıran seslerini yükselttiler.

Seçim vaatleri arasında bulunan vaadini yerine getirmeyen
CHP’Lİ ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANI
İSTİFAYA DAVET EDİLDİ!..

Verdikleri vaatleri unutup, borç var’ afişleri asan bununla yetinmeyip, ‘İktidar bize iş yaptırmıyor, müfettişler belediyelerden ayrılmıyor’ diyerek beceriksizliklerini gölgelemeye çalışan başkanlara isyan var..

Bir dönem milletvekilliği, iki dönemdir belediye başkanı olan CHP’li Ardahan Belediye Başkanı’nın seçmene verdiği vaatleri arasında olan ‘Üniversite Öğrencilerine Raylı Sistem Taşımacılığı’ yıllardır yerine gelmeyince Ardahan Üniversitesi öğrencilerince istifaya davet edildi.
Ardakam KYK önünde toplanan yüzlerce öğrenci bu sorunlarını çözmeyen, mevcut dolmuşların düzensiz ve pahalı taşımacılığını kınadılar.

‘Faruk istifa’ sloganları atan öğrenciler CHP’li Ardahan Belediye Başkanını bu ve diğer bir çok sorunları ile ilgilenmemekle eleştirerek ‘Faruk istifa’ diye topluca bağırarak Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’i davet ettiler.

Üniversite öğrencileri Demir’in vaadini yerine getirmediği gibi dolmuşçuların zam isteklerini diğer stk’larla birlikte hemen onayladığını da belirterek 20 lira olan öğrenci taşımacılığını ve durak saatlerine uymayan dolmuşçulara tepki gösterdiler.

Ardahan’da hastaneye ek bina ve Anjiyo Merkezi, Göle’de ise KYK ve deprem Evlerinin temellerini atacaklarını belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç Ardahan’ın sorunları karşısında kendisine katkı sunan, Ardahan denilince kendisiyle birlikte hareket eden CHP’li Milletvekili Özgür Erdem İncesu’ya ve Ardahan Valisine teşekkürlerini ileterek yaptığı açıklamada, ‘Göle’de Altın aranacak’ iddiasının yarattığı suni gündemin gerçek olmadığını ve bölge doğasını bozacak hiçbir adıma destek vermeyeceklerini söyledi.
‘Göle’de siyanürle Altın aranacak’ iddiasının doğru olmadığını ve buna izin verilemeyeceğini resmi yetkililerden aldığı cevapla kamuoyuna duyuran AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç şöyle dedi.


Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Hemşerilerim;
Serhat ilimiz Ardahan’da, Göle/Büyük Altınbulak mevkiinde gerçekleştirilmesi planlanan “Altın ve Değerli Maden İşletmesi” ile ilgili genel bir bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.
Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Yeşil Gölemizin gönlü rahat olsun. Göle’mizin zengin tabiatının ve doğasının bozulmasına asla ve asla müsaade etmeyiz, etmeyeceğiz. 2023 yılı Aralık ayında başlatılan ÇED ONAYI süreci bugün itibariyle olumsuz sonuçlanmıştır ve ilgili işletmeye ÇED ONAYI VERİLMEMİŞTİR.
Söz konusu Koza Altın İşletmeleri Firmasının “ Ardahan ili Göle ilçesi Büyük Altunbulak Köyü mevkiinde “Altın-Bakır Madeni Açık Ocak İşletmesi” projesine ilişkin, çıkarılan madenin zenginleştirme amaçlı yapılacak olan “Ayrıştırma”, yani halk arasında siyanürlü olarak bilinen işlemin yapılması söz konusu değildir.

Bu süreçle ilgili gelişmeler ilk defa gündeme geldiği zamanda, bakanlığımız ve ilgili firma yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bu işlemlerin Koza Altın İşletmeleri bünyesinde yer alan Gümüşhane’deki Mastra Altın Maden’ine nakledilerek zenginleştirme işleminin burada yapılacağı bilgisini zaten almıştık.

Ayrıca ayrıştırma yapılmaması ile birlikte, patlatma faaliyetlerinin de olmaması şartı ile ÇED süreci devam ediyordu. Şuan gelinen noktada ÇED ONAYI verilmemiştir. Hemşehrilerim müsterih olsunlar. Bölgedeki alt ve üst yapılara, tarımsal ve insani su kaynaklarına, tarım ve hayvancılığa, doğal ve tabii güzelliklerimize zarar verecek, kısacası memleketimizin kabul etmediği hiçbir projeye bizim rıza göstermemiz söz konusu olamaz.

Önümüzde seçimsiz, her gününü her dakikasını Ardahan için mesai yaparak geçireceğimiz 4 yıllık bir süre var. Bu süre içerinde de bundan önce olduğu gibi, Ardahan için durmak yok, yola devam şiarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Daha önce verdiğimiz sözleri yerine getirdiğimiz gibi, bundan sonrada getirmeye devam edeceğiz.

Bu vesile ile tüm bu süreçte işbirliği ve uyum içerisinde süreci yürüttüğümüz, değerli vekilimiz Sayın Özgür Erdem İNCESU’ya ve konuyla ilgili yüksek hassasiyet gösteren Valimiz Sayın Hayrettin ÇİÇEK beye teşekkürlerimi iletiyorum. Siz değerli basın mensuplarını ve kıymetli hemşerilerimi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Dün ve Bugün  Ardahan Türkmenleri

Kür solunda ve Ardahan’ın kuzeyindeki “Meşe-Ardahan” denilen yörede Ardahan’ın
il olması ile eski ilçelerden Hanak ve yeni ilçelerden de Damal köylerinde oturan birçok Türkmen vardır. Posof ile Ardahan arasında yer alan Ilgar Dağı eteklerinde yaşarlar. Dilleri Fırat doğusunda hiç görülmeyen “geliyorum-gidiyorum” şeklindedir. “-yor” ekini kullanarak duru Türkçe ile Meşe-Ardahan Türkmenleri atalarının “Maraş-altından’’ buralara “Gurculuk” (Atabek çağı) zamanında geldiklerini söylerler. Gerçekten de bunlar, Akkoyunlular’ın güç kaynağı “Boz-Ulus” adlı ulu Türkmen Uruğu’nun “Maraş-Türkmanı” da denilen “Dulkadırlı”
boyundan gelmedirler.

Tandır kullanmaya alışık değillerdir. Ekmeklerini sacda pişirirler.
Göçerliklerini öne çıkarıp yaz gelince çoluk çocuk yaylalara çıkarlar. Köyler ıssız bir biçimde, bekçi ile kalır. Ekicilikleri iyi değildir. Ektikleri arpa ve buğday kışa dahi kalır. Şimdi ise ekmeklik un ihtiyacını satın alarak karşılarlar. Büyük ve küçükbaş hayvan beslerler.

Geçmiş tarihlerde sürülerinin Çıldır ve Canbaz çukurundaki derebeylerince yapılan baskınla ele geçirildiği tarihi kaynaklarda yer alır.
İşte bunlar “Ulus-Türkmeni” veya “Meşe-Ardahan Türkmenleri”dir.
1472 yılında Akkoyunlu Uzun Hasan’ın Ahıska seferi sırasında bu uruğu Maraş Altından kaldırarak buralara sınır koruyucusu olarak yerleştirilmiş oldukları sanılmaktadır.


Boy-Oymak-Tire: Erzede (Erzade), Fayatlı (24 Oğuz’dan Bayatlı Boyu), Gündaşlı/
Gündeşli (Dulkadurlu Ulus’taki 24 boydan biri), Tekeli (Antalya /Teke bölgesinden 1403de Timur’un Azerbaycan’a sürdüğü ve daha sonra da Akkoyunları yıkıp, l501’de Tebriz’deŞah-İsmail’i tahta oturtan yani Türkman Boyundan “Tekelü”lerin bir kısmı Çepni, Geygelli(Abdal Türkmanlar) Çelepler, Köseler, Kalenderiler, Göğçeli, Babagagibi soy adları geçmektedir (İnan, 1954: 97).
Ocak-Tarikat: Bekdeşi/Bektaşi olanlar Garip Musa Ocağı’na bağlı olan köyler:
Saskara, Piklop, Kerkedan,Virana, Nakala, Aşağı ve Yukarı Gündeş ile Seyitveren (Seyitören)köyleridir. Diğer Türkmenler Hüseyni, Haydarı kolundan gelen ocaklara bağlıdırlar ve dedeleri Maraş yöresinden gelir. Bektaşi olanlar Hacı Bektaş Dergahı’na bağlı olan ocaklardır. Cemlerde pençe-i Ali aba ile yani talibin sırtını pençe ile Hüseyni ve Haydari olan dedeler ise talibin sırtını “erkân”la sıvazlarlar.

Bu işlemler “Görgü Cemi” sırasında yapılır.” Erkan” dediğimiz de Oğuzların cem ayinlerinde Şaman’ın kullandığı kutsal asadır. Bu Türkmenler Erkânın cennetten çıktığına inanarak kutsal sayarlar. Erkan’ın Cebrail aracılığı ile Hz. Fatma’ya hediye olarak gönderildiğine dair inançların Horasan’dan Anadolu’ya taşımışlar ve törelerince de yaşatmaktadırlar ( Ögel, 1984).
Kür başında Küçük – Ardahan diye sayılan Göle ilçesine bağlı Gundik ve Gülistan
köyleri Çerek/Zazalarıdır. Kars Yöresindeki ocaklılarla ilişkilidirler. Köyler: İsimlerinin çoğu yabancı menşeli olduğu için köy isimlerinin birçoğu
değişmiştir.

Hanak İlçesine bağlı olanlar: Çat, Çimliçayır, Danedan, Fayatlı, Kerkedan, Piklop,
Saskarave, Virananakala köyleridir.

Damal İlçesine bağlı olanlar: Aşağı Damal, Orta Damal, Damal merkezi Yukarı Damal olarak geçerken şimdi ilçe merkezi olmuştur. Aşağı Gündeş, Yukarı Gündeş, Çikora, Kirpeşen, Dereköy, Tepe Köy, Erzede Köy, Kalender-Deresi, Sors, Seyitören, Samutkey olmak üzere 21 pare köydür.

Bu köylerde büyük şehirlere göç olmuşsa da yabancı girmemiş ve sosyal yapılarını sürdürmektedirler. Ancak şehirleşme sürecinde kılık ve kıyafetlerinde şehirliye özenti Damal merkezinde başlamıştır. Kars Türkmenleri gibi kaçgöç olmamıştır.
Kars ve Ardahan Türkmenlerinin nüfusu 1960’larda 25000’in üzerinde iken bugün
çok azalmıştır. Ardahan’da ise göçler olmuşsa da durumunu muhafaza etmektedir.

Japonlar, elektrikli araçlardan daha çok hibrit üzerinde duruyor. Ve bu alanda da çok başarılı.
Bunun nedenini anlamaya çalışıyordum. Bu yazıyı gördükten sonra cevabımı aldım! Bulduğum yazıyı aynen paylaşıyorum.. ”
Ben bir makine mühendisiyim.. Bunu kimseye anlatamıyorum. Ulan alacağın araba 3 sene sonra tamamen çöp… Cep telefonundan pay biçin. Bir cep telefonunun ömrü kaç yılsa bu arabaların pilinin ömrü de o kadar. Bugün full şarjla 500km gidiyorsan . 2 yıl sonra bu mesafenin yarısını bile gidemeyeceksin. Daha sonra da pil bitecek. Yeni pil kaç para olacak peki..?? Sonra emisyon hikayesi filan var.. Ulan pilin artığı ne oluyor.. Ortalıkta sırf pil artığı için çöpler var.. Ne için.. Hiç sorguladınız mı. Bu kadar arabanın pili ne olacak?. Mehmet Dal

Belediye Başkanlığı ağlama duvarı değil,
Çözüm ve vaatleri yerine getirme makamıdır!
2 Mayıs2024 Tarihli haberler

Kendilerine oy verip, hizmet bekleyen vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmektense oturdukları makamları adeta ağlama duvarı yapan Ardahan’da ki Belediye Başkanlarına tepki var.
Belediye binalarının önüne astıkları borç afişleri ile gerçek gündemi sakladıkları ve daha başta iken beceriksizliklerini saklamaya çalıştıklarıyla eleştirilen Ardahan Belediye Başkanlarının ağlamayı bırakıp, önce bir araya gelip, birlikte ne yapacaklarını konuşup, plan, projeleri üzerinden tartışmalarını beklediklerini belirten Ardahanlılar, ‘Belediye başkanlığı ağlama duvarı değil, çözüm ve vaatleri yerine getirme makamıdır’ hatırlatması yapıyorlar.

Önce 57 milyon 947 TL. sonra da ‘pardon yanlış hesapladık 50 milyon 760’mış’ diyerek belediyenin borcu dolaysıyla zorda olduğunu belirten CHP’li Göle Belediyesi olmak üzere birçok belediyenin geçmişte kalan emekli sandığı, iller bankası, ssk, vergi gibi borçları abartarak, kendilerinde çözüm bekleyen vatandaştan gelecek olan tepkilerinden kaçmaya çalıştığı görülmekte.


Aynı başkanların 31 Mart’tan bu yana makamlarında oturup, çözüm üretmektense başına geçtikleri belediyelerin imkanları ile önce en az 10 gün dinleme çekilmeleri, ardından başta İstanbul ve diğer kentlere yaptıkları keyfi ziyaretleri de dikkatlerde kaçmazken vatandaşın ‘belediye ağlama duvarı değil, hizmet üretme iddiasında olanların ve oy alanların makamlarına geldikleri merkezlerdir’ tepkisini duymuyorlar.

ARICILARIN OLMADIĞI ARICILIK ÇALIŞYATI!..

Ardahan Üniversitesi ve Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Arıcılık Çalıştayına Ardahan Arıcılık Birliği davet edilmedi.


Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu ‘Biz sektör temsilcileri olarak çalıştay hakkında bilgilendirilmedik. Basılan davetiyelerde ve afişlerde Arıcılar Birliğinin, Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğünün ve Tarım ve Orman Müdürlüğü logolarının bulunması gerekirken maalesef biz arıcıları temsil eden sektör olarak Üniversite Rektörü ve Ticaret ve Sanayi Odası tarafından dışlandık’ dedi.


‘Çalıştay da arıcıların sorunlarını, arıcıların durumunu en iyi bilen sektör olarak biziz. Sektör olarak bu tür toplantılarda bulunmadığımız zaman arıcılarımızın sorunlarını başka kurumlar bilmez. Bizim olmadığımız Arıcılık Çalıştayını kınıyorum” diyen Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, ‘Adı Arıcık Çalışitay’ı denen ve biz Arıcıların olmadığı ama milyonlar harcanıp, il dışında onca misafir getirip, masraf edenler derdinin Arıcı, Arılar değil bu çalıştayın balını yemekten öte bir şey değil’ dedi.

Denizin ortasında havaalanı yapılırken,
Kura’nın yanında neden inşaat yapılmasın?

Yayın grubumuzun gazetelerinden olan Hoçvan Gazetesinin dünkü manşeti ile ilgili bir açıklama yapan inşaat firması yetkileri, ‘Bu haberi yapan muhabirler kadar kendi memleketleri de olan Ardahan’a dev bir yatırım yaptıklarını, bu yaparken de tüm yasal gerekleri yerine getirilerek en güzelini ve en sağlamını yaptıklarını belirttiler.
Bilmeden ve araştırmadan ‘SU İÇİNDE EV’ manşetini atan gazetemizin ve Ardahan kamuoyunun bilmesi gerekenin devam eden inşaatın tüm alt yapısı gerekli yerlerde onay almış, betonun en kalitesinin, demirin en kalın ve sağlamının kullanıldığı inşaatın yapıldığı alanın temelinde sudan çok kayalık olduğunu ve kazı yapılırken ilk etapta çıkan ve kurutulan suyun hemen altında bulunan kayalık zemin ve teknolojinin gerektiği beton ile inşaat malzemeleri ile yapılan inşaatın en az 3 metrelik kayalık zemine oturtulduğunu belirttiler.


Haberimizin iyi bir araştırma yapılmadan gündeme taşındığından da şikayetçi olan inşaat sahipleri kendilerinin de Ardahanlı olduklarını ve başta Ankara’da olmak üzere batı kentlerinde kazandıkları paralarını getirip, memleketlilerine yatırma çevirdiklerini de belirttikleri açıklamalarında, ‘Ardahan Belediyesinde aldıkları arsanın ve inşaat alanının bölgede inşaata en uygun arsa ve arazi olduğunu da belirterek yatırımcıyı üzen hatta ürküten bu tür haberleri yapmadan önce başta Ardahan’dan alınıp, Rize’ye denizin ortasına götürülen Ardahan-Artvin Havaalanı projesinin nasıl olup bir anda Artvin-Rize Havaalanına döndüğünü ve başta Dubai’de olduğu gibi bir çok ülkede denizin ortasına yapılan inşaat teknolojinin olduğunun da bilinmesi gerekmez mi?’ diye sormayı da unutmadılar.

Adıyaman’da dehşet,

Ardahan’da çarşıda silahlı korku!..

27/04/2024 TARİHLİ HABER

Adıyaman’da Altınşehir Polis Merkezi Amirliği’nde bir polis memuru tarafından silahla yaralanan 2 polisin hayatını kayıp ederken, Ardahan’da polisin “dur” ihtarına uymayan ve çevreye tüfekle ateş eden şüpheli, teslim olmayınca ayağından vurularak yakalandı.
Kaptanpaşa Mahallesi Hal Caddesi’nde, bir kişinin çevreye tüfekle rastgele ateş ettiği ihbarı üzerine, bölgeye polis ekipleri sevk edildi.
Olay yerine gelen polisin “dur” ihtarına uymayan ve havaya açılan ateşe rağmen tüfeği bırakıp teslim olmayan S.Y. ayağından vurularak yakalandı. Ambulansla kaldırıldığı Ardahan Devlet Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu edilen şüpheli, işlemleri için polis merkezine götürüldü. S.Y’nin alkollü olduğu ileri sürüldü. Haber: Serkan Hanoğlu

Posofluların olmadığı Ardahan federasyonu!

27 Nisan 2024 Tarihli Haber

Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan Ardahan Dernekler Federasyonu’nun 21 Nisan’da kongresinin yapılacağını duyuran ancak gerek orta da olmayan delege listesi, gerekse kurulmayan divan nedeniyle kongreyi yapamayıp, divan kararı olmaksızın kongreyi erteleyip, yasal olarak yapılması gereken kongreyi kahvaltılı bir toplantıya çeviren bu yetmezmiş gibi kongre ilanında kongrenin yapılacağı adresi karar almadan değişen ortada olmayan yönetimin ne yapacağı merak edilirken Ardahan adını taşıyan federasyonda ne Posoflular nede Hoçvanlılar yoklar.
Posof Derneklerinin yanı sıra Ardahan merkez Hoçvan’ın 21 köyünün hiç bir derneğinin üye olmadığı Ardahan Dernekler Federasyonu Göle ve Düz Ardahan köyleri olarak bilinen derneklerin ağırlığından oluştuğu dikkatlerden kaçmadı.
Bir Hanak derneğinin yanı sıra Ardahan merkeze bağlı bir iki köy derneğinin olduğu görülen Ardahan Dernekler Federasyonun /ARDAFED) tüm çağrılarına kaşın federasyona üye olmayan ve 28 Nisan’da yapılacak olan 5. Kongresinde de söz sahibi olmayan Posof Derneklerinin onca çağrılara rağmen neden federasyona katılmadıkları anlaşılmazken aynı durum Hoçvan köy derneklerinin de yaşanmakta.
Güven Doğruyol’un kurucu başkanlığını yaptığı, Yaşar Geler’in yarım dönem başkanlık yaptıktan sonra bu görevi 6,5 yıl yapan Gazeteci Fakir Yılmaz’ında 2 dönem başkanlığını üstlendiği daha sonra bu görevi Orhan Çerkez’e bıraktığı Ardahan Dernekler Federasyonuna üye sayısı en çok Gazeteci Fakir Yılmaz’ın çabaları ile arttırabilmişti.
Yılmaz döneminde federasyona üye olan dernek sayısı 64 derneğe ulaşmış, Yılmaz’dan sonra gelen yönetimi de çoğunluğu Göle dernekleri olmak üzere yeni dernekleri üye yapmış ve bugün federasyona üye olan dernek sayısı 79’a ulaşsa da bu dernekler arasında Posof ve Hoçvan köy dernekleri yok.

Ardahan gibi nüfusu azalan İstanbul’da

Ardahanlılar Siyasette olduğu gibi Nüfusta da yok!

25 Mart2024  Tarihli Haber

Devam eden göç dolaysıyla bugünkü nüfusu 92 bin 819 kişiye düşen Ardahan kendisi gibi ilk kez nüfusu azalan İstanbul’da ‘en çok yaşayanlar listesinde ilk 10’a giremedi. Geçen seçimlerde 39 ilçesinin 3’nün belediye başkanı olduğu Ardahanlının bu yıl siyasette yok sayıldığı gibi nüfus sıralamasında alt sıralarda yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 31 Aralık 2023 itibarıyla İstanbul’un nüfusu, bir önceki yıla göre 252 bin 27 kişi azalarak 15 milyon 655 bin 924 kişi oldu. Türkiye nüfusunun yüzde 18,34’ini oluşturan İstanbul nüfusunun önemli bir bölümünün kütüğü ise başka illere kayıtlı.
Kilometrekareye düşen 3 bin 13 kişi ile nüfus yoğunluğu en yüksek olan il İstanbul olurken nüfusa kayıtlı olduğu il İstanbul olup İstanbul’da yaşayanların sayısı 2 milyon 152 bin 878.

ZİRVEDE SİVASLILAR VAR, ARDAHAN YOK..
İstanbul’da yaşayanların memleketleri arasında 754 bin 327 bin Sivaslı ile Sivas ilk sırada yer alıyor. İstanbul’da ikamet eden Sivaslı sayısı, nüfusu 643 bin 283 olan Sivas’ı geride bırakıyor. Sivas’ın ardından 544 bin 60 ile Kastamonu ve 515 bin 544 ile Ordu geliyor.
Kütüğü başka şehirlerde olup İstanbul’da yaşayanların nüfusa kayıtlı oldukları iller arasında ilk 10’da Ardahanlılar yer almazken İstanbul’da en çok yaşayan diğer iller ise sırasıyla şöyle: Giresun (482.530), Tokat (478.587), Erzurum (450.286), Malatya (419.224), Samsun (415.022), Trabzon (411.065), Sinop (365.925).
TÜİK’in verilerine göre; Bayburt, 86 bin 47 kişi ile en az nüfusa sahip olan il olurken, Bayburt’u, 89 bin 317 kişi ile Tunceli, 92 bin 819 kişi ile Ardahan, 148 bin 539 kişi ile Gümüşhane ve 155 bin 179 kişi ile Kilis takip etti.
“Nüfus yoğunluğu en az olan il” verilerine bakıldığında ise TÜİK, bir önceki yılda olduğu gibi kilometrekareye düşen 12 kişi ile Tunceli olduğunu açıkladı. Tunceli’yi, 19 kişi ile Ardahan ve 21 kişi ile Erzincan izledi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de ikamet eden nüfus 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 92 bin 824 kişi artarak 85 milyon 372 bin 377 oldu. Erkek nüfus 42 milyon 734 bin 71 kişi olurken; kadın nüfus ise 42 milyon 638 bin 306 kişi olduğu tespit edildi. Son verilerine göre, Türkiye’de toplam nüfusunun yüzde 50.1’ini erkekler, yüzde 49,9’unu ise kadınlar oluşturdu.

Tüylü: Yeni Refah ile Yeni Ataşehir

Pazar günü Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, uydu üzerinden yayın yapan ulusal tv TEMPO TV’de canlı olarak ekranlara gelen GAZETECİLERLE GÜNDEM adlı programa konuk olacak olan Yeniden Refah Partisi İstanbul Ataşehir Belediye Başkan Adayı Bülent Tüycü ‘Yeni Refah ile Yeni Ataşehir’ diyerek seçmenden oy istiyor.

Tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’un 39 İlçesinin arasında en çok gelişen ve Anadolu yakasının Şişli’si olmaya aday olan Ataşehir’de yarışan adaylar arasında en iddialı isimlerden olduğu ileri sürülen Yeniden Refah Partisi’nin Belediye Başkan Adayı Bülent Tüylü Şehr-i Eminliğine soyunduğu Ataşehir ve çevresinde tanınmış bir isim.
Alışılmışın dışında bir belediye başkan adayı olarak öne çıktığı belirtilen, halkın içinden gelen ve halka hizmet anlayışını benimsediğini belirten Tüylü, Ataşehir’e milli görüş belediyeciliğini getirme hedefiyle yola çıkmış.
‘Yeniden Refah ile Yeni Ataşehir’ diyerek çıktığı bu yolda ahlaklı belediyecilik ilkelerini Ataşehir’de hayata geçirip, tüm Türkiye’ye taşımayı amaçladığını belirten Yeniden Refah Partisi Ataşehşr Belediye Başkan Adayı Bülent Tüylü’nün öne çıkan projeleri arasında, Ataşehir“in altyapısını güçlendirmek, sosyal hizmetlere ağırlık vermek ve çevre dostu uygulamaları hayata geçirmek bulunuyor.


YRP Adayı Tüylü aynı zamanda mahalle sakinlerinin katılımını sağlayacak etkili yönetim modelleriyle, Ataşehir’i daha yaşanabilir bir şehir haline getirmeyi hedefliyor.
Özellikle muhafazakâr ve merkez sağ kesimlerin seçmenin yanı sıra daha refah, yeni bir Ataşehir diyen seçmenin yoğunlaşacağı bir adres olarak belirtilen YRP İstanbul Ataşehir Belediye Başkan Adayı Tüylü, yürüttüğü seçim çalışmalarıyla ortaya koyduğu performansıyla bütün bu kesimlerin oylarını kendilerine çekmeyi hedefliyor.

100. Yıl Gazetecileri..

Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği (YGD) 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı büyük bir katılımı ile gerçekleşti. Yavuz Yılmaz oy birliği ile başkan seçildi.
Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği (GASSOPDER) Başkanı ve YGD Üsküdar Temsilcisi Yaşar Kaba’ın Divan Başkanlığını, Vergül Tan ve Yasemin Çağlayan’ın divan üyeliği yaptığı Genel Kurulda, tek liste ile seçime gidildi.
Yoğun katılımlı gerçekleşen Genel Kurul da Yavuz Yılmaz oy birliği ile başkan seçildi.
Genel Kurul, basın şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşının okunması ile birlikte başladı.
Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği’nin İstanbul Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na katılımı oy birliği ile kabul edildi.
Yapılan seçimde ise tek liste ile seçime giren Yavuz Yılmaz, yapılan açık oylamada oy birliği ile Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkanı seçildi.
Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkanı (YGD) Başkanı Yavuz Yılmaz, Genel Kurul’a yaptığı teşekkür konuşmasında şu ifadeleri kullandı;
“Sevgili Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği üyeleri, değerli misafirler,
Öncelikle hepinizin burada olmasından dolayı çok mutlu ve gururluyum. Cumhuriyetin 100. yılında bu önemli derneği kurmanın gururunu yaşıyoruz. Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği’nin bu önemli gününde sizlerin desteği ve katılımı ile gerçekten güzel bir Genel Kurul gerçekleştirdik.
Bu vesileyle, beni Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkanı seçmenize olan güveniniz için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Bu sorumluluğu omuzlarım üzerinde taşıyacağımı bilmenizi isterim.


Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği’nin temel amacı gazetecilik mesleğini onurlandırmak ve meslek mensuplarının birliğini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda derneğimiz her geçen gün büyümekte ve daha da güçlenmektedir. Sizlerin desteği ve katkıları sayesinde daha da ileriye gitmek için önemli adımlar atacağımızdan emin olabilirsiniz.
Gazetecilik mesleği günümüzde çok önemli bir role sahiptir. Haber almanın ve doğru bilgilere ulaşmanın en hızlı ve etkili yolu olan gazetecilik, demokrasinin temel taşıdır. Doğru bilginin toplumun aydınlanmasında ve yönlendirilmesinde ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunun farkındayız. Bu bilinçle, gazetecilik mesleği için çalışan herkesin haklarını korumak ve geliştirmek için el birliğiyle hareket edeceğiz.
Öncelikli hedeflerimizden biri, mesleğimizi icra eden gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarını korumak, çalışma şartlarını iyileştirmektir. Bunun yanı sıra, gazetecilik ilkelerine bağlı kalarak doğru, tarafsız ve güvenilir haberlere ulaşmanın kolaylaşması için çaba göstereceğiz. Eğitim çalışmaları, etkinlikler ve işbirlikleri ile gazetecilik mesleğini daha da yükseltmek ve geleceğine güvenle bakmasını sağlamak amacındayız.
Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği olarak üyelerimizin her konuda desteğine ihtiyacımız var. Sizlerin önerileri, fikirleri ve katkıları, derneğimizin başarısı için çok değerlidir. Her birinizi, derneğimizin çalışmalarına aktif olarak katılmaya ve derneğimizi güçlendirmeye çağırıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, sizlere bir kez daha Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkanı olarak teşekkür ediyor, derneğimizin daha da büyüyüp güçlenmesi için birlikte çalışmayı dört gözle beklediğimi belirtmek istiyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”
Genel Kurul, görüş ve temenniler maddesinde, Demirhan Durmuş Çelen, Hüzün Yücel, Süleyman Hilmi Eren, Hikmet Aydoğan, Yalçın Bel ve Zafer Yılmaz’ın konuşmaları ile son buldu.

Yönetim Kurulu Üyeliklerine;
YAVUZ YILMAZ, ADNAN BULUT, DEMİRHAN DURMUŞ ÇELEN, ERDAL YAVUZ, HİKMET AYDOĞAN, ÖZNER BERBER, HÜZÜN YÜCEL, SÜLEYMAN AYDINALP

SÜLEYMAN HİLMİ EREN, YALÇIN BEL, ZAFER YILMAZ
YAŞAR KABA, C. ZÜLFÜKAR BİTİKÇİOĞLU, ÖMER ERDEM, GÜRHAN DEMİRTAŞ, KADER GÜR seçildiler.
Denetleme Kurulu Üyeliklerine;
NERGİZ SÜSLÜ, NİMET KARTAL MENCET, MEHMET EMİN AYDINALP
MAHMUT BOYDAK, TURHAN BAL, ERKAN SARIKAYA seçildiler.
Ayrıca, Turizm ve Gastronomi Komisyonu Başkanlığı’na Mehmet Birtek, Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanlığı’na Işıner Güngör, Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanlığı’na Hatice Alkış ve Ekonomi ve İş Dünyası Komisyonu Başkanlığı’na Oğuzhan Müezzino görevlendirildi.

Birliktelik İllaki Mezarlıklarda mı Olacak?

Sanırım sizlerde dikkat ediyor ve siz de benim gibi ‘keşke her gün seçim ve ölü olsa’ diyorsunuzdur… Çünkü başta cenazelerde olmak üzere insan topluluğun olduğu her yere damlayan siyasilerin bol kepçeden vaatleri gibi başta o siyasilerden başka zaman randevu alamayan, özel isteklerde bulunma fırsatı yakalamak en önemlisi de kendilerini göstermek cenaze törenlerini kaçırmadıklarına sıkça şahit olmaktayız.
Evet, yeni bir seçim öncesi sıça yaşanan bu manzaraların en sonuncusu geçtiğimiz yıllarda kayıp ettiğim bir yakınımı toprağa verdikten sonra bu yöndeki düşüncelerimi ele aldığım aşağıda ki yazıda anlatmaya çalışmıştım.
Gerçi bu yazıyı okuyanların hemen hepsinin benim bu anım gibi bir anısı var hem işsiz kalamamak için hala terk etmeye devam ettiğimiz memleketim Ardahan’da hem de doymak için doğdukları yerlerden göç edip, geldikleri İstanbul ve diğer batı kentlerinde bizzat bu tür anıları yaşarlarken..
İşte o anılardan biri de bizleri İstanbul’la tanıştıran, bir odalı evinde misafir eden, ekmeğini, suyunu bizlerle paylaşan ve geçtiğimiz yıllarda hayata göz yumup, giden Yakup Yılmaz amcamın başta Harziyanlıların (Şişka) olmak üzere birçok dost akrabanın İstanbul’a ilk geldiğinde ilk ve aylarca, yıllarca kaldıkları evin önünde gözlerimi yaşartırken, uzun uzun da düşündürmüştü.
Rodi abinin whatsApttan genç yaşta iki kardeşini kayıp eden bana attığı ‘Bıra’ adlı Kürtçe parçayı devalarca dinleyip, sessizce ağlamaya çalışıp, artık zor görmeye başlayan yorgun gözlerimde akan damlacıkları kimseye çaktırmamak için çocuk gibi sağ kolumla silerken onca sevdiğimizin ölümü gibi beni derinden üzen Yakup amcanın evine ilk geldiğimde bugün üzerinde geçmek için saatlerce trafikte kaldığımız 1. Boğaz Köprüsünün yapılıyordu.
Bölgede heyecan vardı, amcalarım, dayılarımın, akrabalarımın, köylülerimin hala yaşadığı, bugün her biri yetilin bir fert, makam sahibi olmuş çocuklarını tanımadığım Beykoz’da, Kavacık’ta, Rüzgarlıbahçe’de devasa kamyonlar gelip, geçerken bugün bir çoğumuzun unuttuğu, aklına bile getirip, mezarlıkta da olsa ziyaret etmediğimiz nice insanın emeği ile ilmik, ilmik örülen ve Boğaz köprüsü yani hala tartışılan darbe kalkışması ardından adı’15 Temmuz Köprüsü’ olarak değiştirilen o köprünün bölgeyi elit ve sizinkiler misali bizimkilerinde hala tapusu olmayan, gecekondular da otururken diğer taraftan boğaz manzaralı villalarla doldurduğu gibi İstanbul’u da güzelleştirmişti..
Evet, bugün hala kan ağlayan ülkeler arasına olduğu gibi daha dün komşu olan, kız, alıp veren aileler arasına sokulan fesat, nifaklar dolaysıyla köyümde yaşanan, hala devam eden göçü tetikleyen 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir kan davası sonucu hayata göz yuman Hamza amcamın yanı sıra Cemil amcalarımın da yıllarca çalıştığı o köprünün yapıldığı yıllarda ki gece kondular gitmiş yerlerine plazalar dikilmiş olsa da o yılların anıları her yerde ekmeğini, suyunu bizlerle bölüp, İstanbul’a tırnak tutturmamıza yardımcı olan rahmetle andığım Yakup amcanın evinin önünde de vardı…
Cenazesine gelenlerin büyük bölümünün Yakup amca ve onun gibi büyüklerin kendilerinde olan haklarını helaliğini almak için o İstanbul’a ilk geldiklerinde gördükleri, yaşadıkları evin önünde bir araya geldiklerini bir kez daha görürken bir şeyi fark ettim.
Ve üzüntüme yeni bir üzüntü katarak, uzun uzun düşündüm..
Bu düşünceli halim yer kalmadığı için ölen insanların üst üste gömüldüğü mezarlıkta da sürdü..


Çünkü gerek bir çoğumuzun anılarının yaşandığı evinin önünde gerekse Yakup amcamızı toprağa verdiğimiz mezarlıkta bir araya gelen Ardahanlıların, bugün nüfusu 20 Milyonu bulan İstanbul’da kayıp olmamak için ilk yıllardaki gibi bugün de bir birlerine tutunmaya devam ettiklerini de görüyordum..
Ama bir farkla..
Ya cenaze de ya da düğünde bunu yapmaya çalışmaları dışında başta siyasette, stk’da, güçlü bir lobicilik iddiasında bulunanları bu yöndeki fikirlerinde olmak üzere ihtiyaç duyulan başka yerde ayrılıyor, ayrılışıyordular..
Evet, birçok sevdiğimizi bizden alan ve bir gün bizi de kucaklayacak olan toprağı izlerken Yakup amcamın evinin önünde biriken, el ele, kol kola girip, hal hatır sorarak mezarlığa kadar birlikte giden Ardahanlıların o çok istenen ama bir muhtarları bile olmayan Beykoz’da olduğu gibi İstanbul genelinde yılladır oynan ayak oyunları ile başta siyasette olmak üzere bir türlü istenen seviyeye gelemeyen birlikteliği mezarlıkta olabiliyordu…
Yani derneklerin, federasyonların, siyasilerin, irili, ufaklı çıkar menfaatlerinin bir araya getiremediği kobuğ yemenin verdiği hainliğin, çekememezliğin etkisinin de olduğu bölüp, parçaladığı Ardahanlılar gibi insanların bir ölü, bir cenaze, bir düğünün bir araya getirmeyi başardığını görüyordum Allah rahmet etsin dediğim Yakup amcamın cenazesinde…
Benimde içinde bulunduğum batıda ki stk’ların her biri ayrı telden çalıp, bir araya getirmeye çalıştığı Ardahanlıların cenazelerde, düğünlerde ortaya koydukları bu samimiyetlerini nasıl olup ta derneklere, ‘Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ oluşturma mücadelesi veren federasyonlara taşınabileceğini de bana düşündüren Yakup amcanın cenaze töreninde anladığım tek şey biz Ardahanlıların birlikte hareket etmesi için illaki ölü ya da düğün beklediğimiz gibiydi?
Bilmem ama bir dönem başında bulunduğum ve şu anda hem de bu seçim sürecinde esamesi bile okunmayan stk başkanlığım sürecinde ‘Acaba federasyonun merkezini mezarlığına mı taşısak?’ diye gülümseyerek ağlanacak halimize gülerken federasyon başta olmak üzere bu yönde ki oluşumların ölmemesi için, o oluşturulmak istenen Ardahan birlikteliğinin mezarlıklarda değil, insanlar sağken samimiyete geçtiğini anlamak yeter, artar bile..
Çünkü ne ölü haberine, nede cenazeye ihtiyaç olmaksızın Yakup amcamın evinin önün de ortaya konulan samimiyet insanlar hayattayken olsa daha güzel olmaz mı?
Bilmem ama sanırım biz insanlar değerleri kayıp etikten sonra daha iyi anlıyor, ağlıyoruz.
Ve mezarlıkta çıktıktan sonra o birlikteliği de çok kısa sürede hemen unutup, yeniden başa sarıp, giderken yeniden bir araya gelmek için ölü haberini beklerken sağ iken darmadağın oluyoruz gibi..

ARDAHAN’IN ÜNLÜ İBB GARAJI..

Çadırlar geldi. Erzurumlulara ait Es adaş otobüs firması, Ardahan’dan günlük 4 araç çıkarıyor, Ardahanlı 5-6 firma günde 2 otobüs çıkaramıyor, bir çok firma otobüssüleri yolcusuz yatıyor. Belki inanmadınız ama öyle. Ekrem İmamoğlu’nun Ardahan Belediyesi için yaptırdığı otogarda bir yazıhane işleten abi söyledi bunu, bende haber yaptım. Kaynağın gözünü seveyim. Erzurum’lular Kars’lılardan ne istedi, ne aldı? Eski dönemlerde “mecburi istikamet” Kars’tan Erzurum’a gelenlere Erzurumlular; “aha çafırlar celdi, ula bunlar islamın sarti gac olduğunide bilmelrler, küçük Moskovalı, gızıl gominizder, hem otuz alti hemi de düdd” diye alay eder, hatta trenden indirdikleri insanlara arapça okutup, okuyamayanı “ola çafırdır, enejitler bunlar” diyerek dövüyorlarmış. Döverler valla. Ramazan ayı içinde orucunu yiyenlerin dövüldüğü ilk şehirdir belki de Dadaşlar diyarı.!.. Peki:!? Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Ruslara üç kez “karşı devrim” gerçekleştiren, Kars Kafkas Cumhuriyetini kuran Karslıların, ve yine aynı tarihlerde işgal altında olan Erzurumlularla nasıl bir rekabet içindelerdi? Rekabet yıllara bölündü, Erzurum bölge ilan edildi, gelişti/değişti Büyükşehir oldu. Bir kaç ilçesini Kars’tan aldı, bir çok ilçesi Kars’tan da büyük oldu. Kars ise, hain eller ile üçe bölündü. Ardahan yakın zamanda il olmaktan da düşebilir.. Aşırı göç veren Ardahan’da böyle bir potansiyel tehlike de var. Gelinen noktada Erzurum Kars’ı dövmüyor ama devlet hizmetleri önce Erzurum bölge müdürlüğüne daha sonra devletin uzak eli Kars, Ardahan, Iğdır gibi bölgesel olarak Erzurum’a bağlı olan illere “ondalık” şeklinde dağılıyor. Hem akıl Erzurum’da, hemde para. Hani bir söz var ya (yetimi dövene kadar, elbisesini yırt). Durum tamda öyle. Erzurum kar verir mi Ardahan’a, Kars’a? En basitinden ikisi özel, iki tanesinin projesi Kars’a yapılmış, dönemin Erzurumlu Sağlık Bakanı tarafından Erzurum’a yapılan 11 tane devasa devlet hastanesi var Erzurum’da. Karayolları hariç bütün bölge müdürlükleri Erzurum’da. Mesela Çevre Şehircilik. Erzurum’da bulunan bölge müdürlüğü, SİT alanı ilan edilen Çıldır Gölü kenarında bir çivi bile çakmana izin verir mi? Yada Anıtlar Kurulu vs, vs. Erzurum’da kış turizm merkezi, en yakın rakipleri Kars Sarıkamış’a, Ardahan Yalanızçam’a turizm altyapısını geliştirilmesine müsaade eder mi? Ankara’dan Kars’a gelen “Nostaljik Turistik Doğu Ekspresi” Erzurum’a uğramadan Kars’a gelebilir mi? Devlet Demiryolları hızlı treni Ardahan’a kadar uzatabilir mi? 5 Sınır Kapısı bulunan Iğdır, Ardahan, Kars’a Gümrük müdürlüğü kurulabilir mi? Lojistik, altyapı vs, vs. Potansiyel rakip gördüğü Kars ve Ardahan’a Erzurum analık gözüyle bakması doğal değil mi? Bilenler bilir, 2011 Dünya Üniversiteler arası kış Olimpiyatlarında Kars’ta iki metre kar varken Erzurum suni kar makinesi getirdi ama Olimpiyatın tek dalını Sarıkamış kayak merkezine vermedi. Diaspora böyledir, lobicilik, bölgecilik, milliyetçilik te böyledir. Bizim hain eller Kars’ı üçe böldü. Kars’tan üst akıllar ya öldü, ya da göçtü gittiler. Şimdi kökünden söktüğümüz ağacın dal uzatıp meyve vermesini bekliyoruz. Irkçılık hastalığına doğuştan hiç yakalanmadım, şöven değilim, ayrılıkçıya da karşıyım.. Diyeceksin niye? İŞTE ELE⁉️ Saygılarımla/Suat İncedere

DİĞER VİDEOLAR