Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Veresiye alanlar zarar etti, peşin satanlar kar etti!

YAĞMUR DOLU ve SEL OLDU Bir evin çardağı çöktü, bir kadın ağır yaralandı..

Babalar gününde Babasını kayıp eden Mimar
İş İnsanı Halis Köroğlu’ndan Açık Teşekkür..

Babalar günü haftası içinde babası Şemsettin Köroğlu’nu (70)
kaybeden Ardahanlı iş insanı Halis Köroğlu bu acı gününde kendilerini yalnız bırakmayan tüm dost, eş ve akrabaya teşekkür etti.

Bir çok Ardahanlı hemşerimizin yaşamlarını idame ettiği bir hafta sonra seçime gidip, yeni başkanını seçecek olan ve üç Ardahanlının başkanlık için yarışacağa benzer görünen İstanbul Esenyurt Kent Konseyi Başkan Yardımcısı, İş insanı, Mimar Halis Köroğlu’nun babası Şemsettin Köroğlu babalar günü haftası içinde hayata göz yumdu.
Bölgenin ve Kars, Ardahan, Iğdır kamuoyunun yanı sıra İstanbul’un en yoğun nüfuslu ilçesi Esenyurt’un tanınan siması Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Mimar Halis Köroğlu bu acı günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti.

ESENYURT’TA TOPRAĞA VERİLDİ..

Ardahan Hanaklı olan Şemsettin Köroğlu’nun cenaze törenine katılan ve bu acı günde kendilerini yalnız bırakmayan Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr Ahmet Özer başta olmak üzere siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, iş insanları meclis üyeleri, muhtarlar binlerce Kars,Ardahan Iğdır, Hanaklı hemşehrileri ve Hanak aşağı Aydere (Yukarı Surmana) köylüleri katılmış ve Köroğlu ailesine başsağlığı dilediler.


70 Yaşında hayatını kaybeden Şemsettin Köroğlu’nun cenazesi İstanbul Esenyurt Harakani camisinde kılınan öğle namazının ardından yoğun kalabalık eşliğinde Esenyurt Örnek mahallesi mezarlığında toprağa verilirken babalar günü haftası içinde babasını kaybeden Mimar Halis Köroğlu yaptığı açıklamada, tüm dost, eş, akrabaya teşekkürlerini bir borç olarak bildiğini belirtirken bu acı günlerinde kendilerini yalnız bırakmayıp, cenaze törenine bizzat gelerek paylaşanlara, telefon ve mesaj ile acılarına ortak olan herkese teşekkür ettiğini söyledi

Göle’de dolu! Alanya’da dolu!

Hava sıcaklığının 35 dereceyi geçtiği sahil kentlerimden Antalya’nın Alanya ilçesi turistlerle dolup taştığı şu günlerde Haziran yağmurlarıyla birlikte bir hayli serin günler yaşayan Ardahan’ın Göle ilçesinde yağan dolu kenti bir anda beyaza bürürken, bu durumu gören vatandaşlar, ‘Göle’de dolu, Alanya’da dolu’ diyemeden kendilerini alamadılar.

YAĞMUR DOLU ve SEL OLDU
Bir evin çardağı çöktü, bir kadın ağır yaralandı..

Ardahan’ın Göle ilçesinde etkili olan dolu ile birlikte yağan yağmur bir evin çökmesine, bir kadının ağır şekilde yaralanmasına neden oldu.


Alınan bilgilere göre günlerdir yağan şiddetli yağmurun Göle Çardaklı köyünde tek katlı bir evin çatısının çökmesi sonucu ev sahibi 47 yaşındaki F.A, ağır yaralandı. Göle Devlet Hastanesi’ndeki müdahalenin ardından Ardahan Devlet Hastanesi’ne sevk edilen kadının durumunu ağır olduğu bilgisi alındı.
Öte yandan günlerdir devam eden yoğun yağış ve dolu Çardaklı köyünün yanı sıra Küçük Altunbulak (Xerepaltunbulak) ve Esenyayla (Karatavuk) köylerinde yaşanan sele dönüştü.

Diyesin Göle’ye Deniz Getirmiş!

Belki de Keronun Suyunda!

Sayın Korkmaz: Burası nere?

Başta Göle Kero’nun suyu diye bilinen soğuk sodalı suyun olduğu alana veya Posof Alabalık, Armutveren, Ayaz, Hurgeşen Gölü ve Kanlı Göl sanılan doğal güzelliğe sahip başka bir kentte, ‘Kurban Bayramınız Mübarek olsun.
Bütün Babaların da Babalar gününü kutlarım.’ mesajıyla bu paylaşımı hangi kentte yaptığı öğrenilemedi.

Yaz tatilini bayram tatiline ekleyenlerin dönüş yoluna başladığı, başta iş insanlarımız olmak üzere sanal ortamlarda yaptıkları paylaşımlarında ‘Önce memleket’ diyenlerin bir çoğunun tatillerini başka kentlerde geçirdikleri dikkat çekiyor.
Okulların da tatile girmesiyle bir anda boşalan şehirlerin başında gelen İstanbul ve diğer kentlerde yaşamlarını idame eden ve memleketlerine sahip çıkması beklenen Ardahanlı iş insanlarından Saim Korkmaz’ın ‘Kurban Bayramınız Mübarek olsun. Bütün Babaların da Babalar gününü kutlarım.’ şeklide ki bayram kutlaması mesajıyla birlikte paylaştığı bu fotoğrafında görüldüğü gibi onca iş insanın tatil tercihlerini memleketleri Ardahan’a değil, başta sahil kentleri olmak üzere Ege, Marmara ve
Akdeniz’de bulunan kentleri tercih ettikleri dikkat çekti.
Kendilerine ait sanal ortamlarda yaptıkları paylaşımlarda tatil tercihlerini memleketlerinde değil başka kentlerde geçirdikleri görülürken tatillerini Ardahan’da geçirmeyi tercih edenlerin sayısının bir hayli az olduğu da görüldü.

Veresiye alanlar zarar etti,
peşin satanlar kar etti!

Öte yandan önümüzde ki hafta başı bitecek olan bayram tatili öncesi batı kentlerine kurbanlık götürenlerin bir çoğunun kurbanlarını sattıkları, satamayanların ise ya ellerinde kalan hayvanları kasaplara ucuz verdiği ya da geri getirdiği öğrenildi.
Ardahanlı hayvan yetiştiricisi vatandaştan borç kurbanlık alıp, satmak için başka kentlere götürenlerin bir çoğunun zarar ettiği, peşin para ile satanların ise hem kurban satma telaşı yaşamadığı hem de kar ettikleri bilgisi alındı.

Hanak’ta doğalgaz çalışmaları başlarken
Damal ve Posof’ta 3 aydır 1 çivi çakılmadı!

Sayın Başkanlar: Paramız yok’ diyemezsiniz!..
1- Olmazsa da siz kent, kent, ülke ülke gezenler, ‘sorunları biz çözeceğiz’ demiştiniz..
2- Para yoksa festival, şenlik, yurt içi, yurt dışı geziler hangi paracıklarla yapılıyor?

Biri en yoksul ilçeden yerlerde sürünen (!) Alamanyada!
Diğeri ise Bursa’da, ekranlarda fakirlik edebiyatlarında..

Son yerel seçimlerde başkanları değişen Ardahan’ın Damal ve Posof’ta ilçelerinde gözle görülür çalışmaları olmayan belediyelerin başındaki başkanlar seçildiklerinden bugüne kadar doğru dürüst oturmadıkları makamlarında beklenen hizmetleri verememekle eleştirilirken Hanak Belediyesi Doğalgaz çalışmalarına başladı.
Türkiye’nin en yoksul ilçesi ve futbol takımının yanı sıra spor adına bir şeyin olmadığı Damal İlçesinin Bağımsız Belediye Başkanının seçildiği günün ilk haftasını İzmir’de geçirdikten sonra şimdi de Almanya’ya milli maça gittiği görülürken, Ardahan’ın Gürcistan’a sınır ilçesi Ulgar dağının tünel beklediği, tek bir sokak ve caddesinin hala asfaltlanmadığı Posof’un CHP’li Başkanı da Bursa başta olmak üzere batı kentlerinden Posof’a gelmediği dikkat çekmekte.

Vatandaşın ‘Hani onca vaatleriniz, hani hizmetler?’ dediği her iki başkanın ‘Para yok’ edebiyatı yaparlarken başta kendi keyfi gezilerinin olmak üzere ve tasarruf tedbirlerine karşın ‘binlerce lirayı bulan festival ve şenlikleri nasıl yapacaksınız?’ sorularına cevap vermedikleri dikkat çekiyor.

Bu kez karneyi öğrencileri ona verdi
TÜM DERSLERİ PEKİ, PEKİ, PEKİ!.

14 HAZİRAN 2024 TARİHLİ HABER

Milyonlarca öğrenci ve öğretmenin tatile girdiği 2023-2024 Eğitim/Öğretim Sezonunun sonladığı şu günlerde bir çok idareci ve öğretmende yeni sezonda yeni görev yerleri dolaysıyla mevcut okullarında ayrılma hazırlıklarına başladılar.
Bu öğretmenlerden olan ve aynı zamanda kurduğu köyünün dernek başkanlığında yapan İstanbul Esenyurt İlçesi Belma Barut İlkokulu Müdürü Ardahanlı idareci Halil Aktaş yeni sezonda atandığı başka okula öğrencileri ve veliler tarafından uğurlandı.
Yıllardır başında bulunduğu okulda okuyan öğrencilerin öğretmeninin yanı sıra dedesi, velilerin ve öğretmenlerin saygı duyduğu idarecisi Halil Aktaş karnelerin dağıldığı gün öğrencilerinden alığı takdirle başka bir okulun idareciliğine yolcu edildi.

Karnelerini almak için okullarına son kez gelen öğrencilerinin güzel sözlerle hazırladıkları dövizlerle yolcu ettiği Halil hoca öğrencilerinin yanı sıra öğrenci velilerinin, başında olduğu okulun öğretmenler ile çalışanlarının bu güzel sürprizi karşısında duygulandı.
Yıllarıdır başarıyla hizmet ettiği okulunun yöneticiliği sırasında ortaya koyduğu performansıyla bir çok ödüle laik görüldüğü idarecilikte öğrencilerinin kendisine ‘Peki, peki, peki’ diye hazırlanan dövizlerle uğurlayan öğrencilerinden aldığı bu güzllik karşında en güzel karneyi almanın mutluluğuyla evim dediği, büyük emek verdiği okulundan ayrılmanın hüznü olsa da bıraktığım bu güzellikler tüm öğrencilerinin, öğretmenlerinin Kurban Bayramı kutlayarak yeni sezonda olmayacağı okulunda ayrıldı.

Yumuşama Ardahan’a da Yansıdı!

Bir süre önce Ankara’da AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç’u ziyaret edip, ‘hayırlı olsun’ diyen CHP’li Belediye Başkanını bu kez AK Partililer ziyaret edip, CHP’li başkana başarılar dilediler..

Bir süre önce Ankara’da AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç’u ziyaret edip, ‘hayırlı olsun’ diyen CHP’li Belediye Başkanını bu kez AK Partililer ziyaret edip, CHP’li başkana başarılar dilediler..

Özgür Özel’in ‘normalleşme’ diyerek ziyaret ettiği Erdoğan’ın ise yumuşama, gazeteci Fakir Yılmaz’ın ise ‘CHP’nin AK Parti ile Gölge ortaklığı dediği beklenmedik siyasi gelişme Ardahan’a da yansıdı.

Tüm İslam Aleminin Mübarek Kurban Bayramını kutladığını belirtip, kendisine ait sanal ortamda yaptığı paylaşımla AK Parti Milletvekili Kaan Koç ile birlikte CHP’li Belediye Başkanını makamında ziyaret ettiklerini belirten AK Partili Ardahan Belediye Meclis Üyesi AVŞAR SÜRÜCÜ KURSU Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Avşar şöyle dedi.

‘Milletvekilimiz Sayın Kaan Koç, İl Başkanımız Ersin Yılmaz ve Merkez İlçe Başkanımız Aytaç Ulutaş ile birlikte Belediye Encümenleri olarak Ardahan Belediye Başkanı Sayın Faruk Demir’i ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulunduk, Ardahan’ımızın sorunlarını ve beklentilerini ilettik , ilgi ve alakalarından dolayı kendilerine teşekkür ederiz.’ dedi.

ÇILDIR YOLUNDA TRAFİK KAZASI!.. ÖLÜ VE YARALI VAR!

3 Myıs 2024 Tarihli Haber

Ardahan’da servis minibüsünün yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda devrilmesi sonucu 1 kişi öldü, 7´si öğrenci 13 kişi yaralandı.

Kaza, saat: 16.00 sıralarında Ardahan-Çıldır karayolunun Eskibeyrehatun köyü yakınlarında meydana geldi. Özer K.’nın kullandığı 75 M 0733 plakalı yolcu minibüsü, yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda devrildi.

Durumun 112’ye bildirilmesi üzerine olay yerine AFAD, İtfaiye ve sağlık ekipleri gönderildi. Araçta sıkışan yolcular, ekiplerinin müdahalesiyle kurtarılarak Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldı. 63 yaşındaki Seydi Y.’nin öldüğü kazada 7’si rehabilitasyon öğrencisi olmak üzere 13 yolcu da yaralandı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, Jandarma kazayla ilgili soruşturma başlattı.

HaberDinçer Aktemür/politikardahan

Sağlar değil, ölüler geri dönüyor!

Devam eden göç dolaysıyla nüfusu her yıl düşen, 3 beldesinin ikisinin kapatılıp, mahalle edildiği, bir çok köyünün mahalle olarak ilçe merkezlerine bağlandığı Ardahan’ın göç veren ilçelerinin başında gelen ve nüfusu azaldığı için son seçimde 3 olan İl Genel Meclis üyesinin 2’ye düştüğü Göle’ye bağlı Köprülü (Gorveng) Beldeliler başta olmak üzere birçok Ardahanlı ölen yakılarını göç ettikleri yerlerde değil, memleketlerine gömüyorlar.
Sağken doğdukları, büyüdükleri memleketlerine geri dönüp, sahip çıkması istenenlerin bu yönde ki çağrılara kulak tıkamaya devam ederken, çoğunun ülke dışına göç ettiği ve kala kala 2 bin 13 kişinin kaldığı Posoflularında, her yıl nüfus sayımında devam eden göç dolaysıyla belde unvanını kayıp etme paniği yaşayan Göle/Köprülü ve diğer Ardahanlı ilçe, köylülerin büyük bölümünün de batı kentlerine göç etmiş olan yakınlarını hayata göz yuman yakınlarını ailelerinin yaşamaya devam ettiği memleketlerde değil Ardahan’a götürüp burada toprağa verdikleri görülmekte.

Başkurdistan’ın ticari temsilciliği açmaya hazırlandığı ülkemizin

Ardahan’ın da Niye Gürcistan Konsolosluğu Olmasın?

Ve binası da İnşaat Mühendisi, AK Partili Milletvekili Kaan Koç’un mühendisliğini yaptığı bu bina olsun..

Kafkaslara açılan Posof ve Aktaş isimli iki gümrük kapısının yanı sıra Çin’den gelip, Kafkaslara uzanan Kars-Tiflis-Bakü Demir yolunun üzerindeki gümrük kapısı ile 3 gümrük kapılı kent olmasına karşın başta Gürcistan’ın olmak üzere yabancı bir temsilciliğin olmadığı Ardahan’a açılması istenen Gürcistan Konsolosluğu fikrine Ankara’da jakuzi kırdığı ileri sürülen ATSO gibi siyasilerde kulak tıkarken,
Başkurdistan Cumhuriyeti, İstanbul’da Ağustosta ticari temsilcilik açacak.
Başkent Ufa’da “Geleceğin bölgesi. Avrasya’nın kalbinden bakış” konulu Uluslararası Şehir Forumu düzenlendi.
Foruma katılan Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan Dış İlişkiler Devlet Komitesi Başkanı Margarita Bolıçeva, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendileri için ticari ilişkilerde ana ülkelerden biri olduğunu ve Türk iş insanlarının bölgeyle yakından ilgilendiklerini söyledi.
Bu çerçevede Türk iş insanları için iyi şartlar sunmaya hazır olduklarını vurgulayan Bolıçeva, İstanbul’da Başkurdistan’ın bir ticari temsilciliğinin açılacağını bildirdi.
Ardahan’da komşu kentler olan Kars’ta Azerbaycan, Erzurum’da İran, Trabzon’da Gürcistan, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya konsolosluklarının yanı sıra Almanya, Slovakya, Macaristan ve Estonya’nın Fahri Konsolosluklarının bir benzerinin de Ardahan’da açılabileceğini düşünmek gerektiğine dikkat çeken Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ve Ardahan İş Adamları ve Sanayiciler Derneği Başkanı Fakir Yılmaz, veteriner odasının da kurulması gereken Ardahan ve Ardahanlıların yabana atılmayacak bu fikir üzerinde yoğunlaşmasını umuyorum dedi.

Hanak Köprüsüne Çin İşkencesi!

20 Mart 2024 Tarihli Haber

Yıllardır delinip, açılması beklenen Posof Ulgar Tüneline giden yolun üzerinde yapılan köprü bir türlü bitmeyince ayakları çürümeye başladı.

Çin’in Hunan eyaletlerine bağlayan otoyolun bir kısmında yer alan  ve Asya’nın 206 metre ölçülen en yüksek köprüsü Mozhaiwujiang Köprüsü’nün iskelesi bitme aşamasına gelirken, dünyanın bir diğer ucu olan Ardahan Hanak köprüsü yıllardır bitmeyi beklerken, yapılamadan çürümeye başladı.
Uzun süredir çalışmaların durduğu Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısına giden yolun güzergahında bulunan Ardahan Hanak yolu üzerinden kurulacak denen ve yıllar önce ayakları atılan köprü 10 yıla yakındır bitmeyi bekliyor. Köprünün üstünün neden yapılmadığını soran vatandaşlar yetkililerden kardan, kıştan, yazdan, güneşten ayakları çürümeye başlayan köprünün tamamlanmasını bekliyor.


Yıllardır bir tülü bitmeyen köprünün yapımı dolaysıya geçici olarak Altaş (Ur) Köyü içerisinde verilen ulaşımın trafik kazalarına neden olduğunu belirterek ulaşımında düzelmesi gerektiğini daha kötü kazalar olmadan biran önce yetkililerden çözüm bekliyorlar.
Çin’in Hunan eyaletlerine bağlayan otoyolun bir kısmında yer alan ve Asya’nın 206 metre ölçülen en yüksek köprü iskelesinin bitme aşamasına geldiği, kendi köprülerinin ise çürümeye terk edildiğine dikkat Ardahanlılar aynı zamanda Türkiye’yi Kafkaslara bağlayan yolun üzerinde bulunan köprünün ve bölünecek denen yolun ne zaman biteceğini sormaktalar.

Ur Köprüsü gerçek UR oldu!

Uzun süredir çalışmaların durduğu Ardahan Hanak yolu üzerindeki Altaş (Ur) Köyünün yanı başında geçen yolu bölen Kura Nehrini aşmak için ayakları 10 yıl önce dikilen köprünün üstünün neden yapılmadığını soran vatandaşlar köprünün köyün eski adı olan Ur gibi gerçek UR olduğuna dikkat çektiler.
Vatandaşlar Altaş (Ur) Köyü içerisinde verilen ulaşımın trafik kazalarına neden olduğunu belirterek ulaşımında düzelmesi gerektiğini daha kötü kazalar olmadan biran önce yetkililerden çözüm bekliyorlar.


Konuyla ilgili konuşan vatandaşlar; “Köprünün üstü neden yapılmıyor? Yetkililerden köprüyü tamamlamalarını istiyoruz. Burasıyla ilgilensinler. Köyün yolunda da trafik kazaları oluyor bu yollardan çocuklar, inek, köpek, kedi, kaz ve tavuk geçiyor. Daha kötü kazalar olmadan yetkililerden çözüm bekliyoruz.”

Hissedilmeyen hisler..

Sahada ‘gazeteci’ diye geçinenlerin bol olduğu ama haberin olmadığı bir memlekette bunları temsil ettiklerini ileri sürüp, onlarca dernek bir o kadar da cemiyetler kurulur.
‘Benim bir gözümü, Komşumun da iki gözünü birden kör et’. zihniyeti ile ayı sektöre hitap eden yan yana 20 bakkalın, karşı karşıya 10 marketin, ‘O yapıyorsa, bende yaparım’ denilip, kamyoncunun, kontörcünün, kargocunun gazete çıkardığı bir memlekette ‘haber nerede?’ diye sorulduğunda ise ‘Ya bu kadar küçük yerden haber mi çıkar’ savunmasıyla karşılaşırsınız..
Sülale derneklerinin bile kurulduğu bu memleketin insanlarının birbirini bu kadar sevmemesi, paçasından tutup çekmeye çalışması, gazeteci değil, jurnalcılıkla ortalıkta gezmesi ve en önemlisi işini hakkıyla yapanların önünü kesmek için devletin bazı kurum ve kişilerinin emriyle harekete geçerler ve suyu bulandıran kurbağalar gibi ortaya atılırlar..
Bu ve buna benzerlerle mücadele ettiğimiz bu memlekette birileri de her zaman olduğu gibi arkamızdan nal toplayarak, kıytırıktan kurduğu yeni dernekler, federasyonlar, cemiyetler ‘ne iş yapar?’ diye sormaz ve bunlara karşı yeni cemiyet kuranlara ‘ya mevcutu varken yenisi pardon kıytırıktan niye?’ diye tepki koymaz, küçük olsun, benim olsun derken kendilerinin de büyümediģini tam aksine küçüldüklerini fark etmeden ‘Böl, parçala yönet’ taktiğiyle tatmin olurlar..
Bunun en bariz örneğini yaşamış ve ‘ Her kentin var.. Eğer kentse Ardahan’ın da olmalı’ diyerek kurduğum, kurucu başkanlığını hala yaptığım Ardahan Gazeteciler Cemiyetinin kuruluş sürecinde ve şimdi adı, sanı anılmayan federasyon başkanlığını da yaşamıştım..
Evet bugün onlarca veterineri olmasına rağmen hala bir Veteriner Odası olmayan Ardahan adını taşıyan dernek, Federasyon kağıtlar üzerinde kurulsa da konfederasyonu olan Ardahan’ın bölünmüşlüğüne bakmak için 16 gazeteci olmadığını bu kentin merkezinde biri cemiyet, iki gazeteci, biri Ardahan’da Göle’de 2 Federasyonu, çoğunlukla cami ve cemaat olmak üzere 120’ye yakın dernek var.
Bunlarda, burunlarından kıl aldırmayan çok bilmişlerin
siyasette bu dönem yere değil, çamura çakıldığı İstanbul başta olmak üzere saat kulesini nereye diktikleri bilinmeyen, belediyelerin mahalle aralarındaki spor salonlarında lansman yapan batı kentlerindeki cep, tabela, sanallarındaki dernekleri, federasyon ve vakıfları da eklerseniz sayıları devam eden göç dolayısıyla nüfusu her yıl biraz daha azalan Ardahan’ın nüfusunu da geçer..

Ha bu arada tüm gazeteci geçinenleri de davet ederek kurduğum ve kurduktan sonra ‘Gazetecisiniz de bu adam kaç gündür Ardahan’da yok.. Haber nerede ey sözde gazeteci, cemiyetçiler.’ diye sorduğum Ardahan’da olduğu gibi İstanbul’da da kurulmasına katkı sunduğum derneklerden de bir haber alanınız var mı?
Alamazsınız..
Çünkü kursalar da, emrivaki kurdurulsalar da yapamazlar..
Çünkü Ardahan gibi yerlerde elamanı oldukları resmi kurum ve kişiler, batıda da bugünlerde seçim heyecanı yaşayan belediyelerin başındaki başkanları kulaklarına emredecek ki haber yapsınlar, cemiyet kursunlar..
Sonrada kaz, saz yetmedi benim gibi zavallı Kıroların daha doğru dürüst Türkçeyi öğrenemezken ‘Ula lansman nedir? diye sorduğu mahalle aralarında bulunan ve pazar kurulan kapalı alanlarda iki kişinin pardon 20 haydi biraz daha arttıracak olursa 200 kişinin bir araya geldiği büyüüüüük (!) toplantılar yapar ama küçükte olsa hiç bir etkisini hissetmeyiz.

Ardahan Köyleri Eski ve Yeni isimleri

ARDAHAN’IN 5 İLÇESİ VAR 1 HANAK 2 POSOF 3 DAMAL 4 GÖLE 5 ÇILDIR

Ardahan Köyleri Eski ve Yeni isimleri – Köy Listesi ise aşağıdaki gibidir

Açıkyazı (Alabala)

Ağzıpek (Cincirop)

Akyaka (Kodushara)

Alagöz

Altaş (Ur)

Ardıçdere(Y.Torashev)

Aşağı Kurtoğlu

B.Sütlüce (B.Harziyan)

Bağdeşan (Kinzodamal)

Balıkçılar (Duduna)

Bayramoğlu (Mehmetaliarslan(Kora)

Beşiktaş (Mıcuc)

Binbaşar (Murka)

Çağlayık (Erdemel)

Çalabaş çelebaşi

Çamlıçatak (Gölebert)

Çataldere (Kunzut)

Çatalköprü (Şadıvan)

Çetinsu

Çeyilli (Revas)

Çimenkaya (A.Torashev)

Çobanlı (kellik)

Dağcı (Tikoş)

Dağevi (Dıbat)

Dedegül

Değirmenli (Değirmenköy)

Derindere (Heva)

Edegül

Gölgeli korgeli

Gürçayır (Sapkara)

Güzçimeni (Kirman)

Hacıali Hecelya

Hasköy xas

Kartalpınar (Fahğrel)

Kazlıköy (Pişhasğom)

Kıraç (Danızğom)

Kocaköy

Köprücük (Xeskar)

Kuşuçmaz – hopal – güzelyurt

Küçüksütlüce (K.Harziyan)

Lehimli

Nebioğlu

Ortageçit (Sazara)

Otbiçen (Kımıli)

Ovapınar (Bağdat)

Ölçek

Ömerağa omerxa

Samanbeyli sıxerpet

Sarıyamaç (Sırazgom)

Sugöze

Sulakyurt /Sarzep)

Taşlıdere (Pangis)

Tazeköy (Döşeli) Beberek

Tepeler (Konk)

Tepesuyu (Gürcübey)

Tunçoluk (Panik)

Uzunova (Maniyok)

Yalnızçam (Sindisgom)

Yaylacık

Y.Ç.Hasköy

Yokuşdibi (Lori)

Y. Kurtoğlu

Yayla karakolu Köyü

 

GÖLE

Ağılyolu (Arpaşen)

B. Altunbulak (Haraba)

Balçeşme (Lelevarginis)

Bellitepe (Urut)

Budaklı (Cicor)

Çakıldere (Orakilise)

Çakırüzüm (Mızarat)

Çalıdere (Mıhgerek)

Çardaklı

Çayırbaşı (Hokam)

Çobanköy

Çullu

Damlasu (Sasader)

Dedekılıç (Keşer)

Dedeşen (Gümüşparmak)

Dengeli (Abur)

Dereyolu (Salut)

Gölekçayır (Pilimur)

Durançam (Hımısker)

Durucasu (Gırdımal)

E. Demirkapı

Esenboğaz (Kelpikor)

Filizli (Sivin)

Gedik (Lağustan)

Gülistan

Günorta (Kızılkilise)

Hoştülbent

K. Altunbulak

Kalecik

Karatavuk

Karlıyazı (Kirziyan)

Kayaaltı (Poladik)

Kuytuca (Şeki)

Koyunlu (Gundik)

Köprülü (Korevenk)

Kuzupınar (Konk)

K. Boğatepe

Meşedibi (Morufka)

Mollahasan

Okçu

Samandöken (Sinot)

Senemoğlu

Serinçayır (Çölpenek)

Sürügüden (Hive)

Tahtakıran

Tellioğlu

Toptaş

Uğurtaşı (Dörtkilise)

Y. Demirkapı

Yağmuroğlu

Yanatlı (Varginis)

Yavuzlar (Üçkilise)

Yeleçli (Samzelek)

Yeniköy

Yiğitkonağı (Türkeşen)

HANAK

Alaçam (Aşağı Dikan)

Altınemek (Konduravul)

Arıkonak (Konk)

Aydere (Aşağıki Surma)

Avcılar (Kışla Hanak)

Baştoklu (Yukarı Dikan)

Binbaşak (Gügübe)

Börk

Çatköy

Çavdarlı (Verannakalaköy)

Çayağzı (Orağaz)

Çiçeklidağ (Fayatlı)

Çimliçayır

Dilekdere (Hoşuret)

Güneşgören (Kerkeden)

İncedere (Piklop)

Karakale

Koyunpınarı (Saskara)

Oğuzyolu (Örüşet)

Ortakent (Büyük Nakala)

Sazlıçayır (Ağaşen)

Serinkuyu (Daniden)

Sevimli (Vel)

Sulakçayır

Y. Aydere (Yukarıki Surma)

Yamaçyolu (Vardosan)

Yamçılı (Macivet)

Yünbüken (Cırget)

DAMAL

Aşağıgündeş

Burmadere (Sors)

Çaybaşı Mah.

Dereköy

Eskikılıç (Çifteşen)

İkizdere (Nunus)

Kalenderdere

Konuksever Mah.

Obrucak (Çükora)

Otağlı (Arzede)

Serhat Mah.

Seyitören

Tepeköy

Üçdere (Samütka)

Yukarıgündeş

ÇILDIR

Ağıllı (Hamaş)

Akçakale

Akçil (Cölit)

Akdarı (Çamora)

Akkiraz (Kertene)

Aşağıcanbaz

Aşıkşenlik (Suhara)

Baltalı (Tatalet)

Başköy

Damlıca

Dirsekkaya (Zerebük)

Doğankaya (Helevan)

E.Beyrahatun

Eşmepınar (Prut)

Gölebakan (Meredis)

Gülbelen (Urta)

Güvenocak (Zinzal)

Karakale

Kaşlıkaya (Vartmana)

Kayabeyi (Yerli Çayıs)

Kenarbel

Kenardere (Anpur)

Kotanlı (Sikerip)

Kurtkale

Kuzukaya (Sabadur)

Meryemköy Öncül(Garostav)

Övündü (Vaşlop)

Sabaholdu (Godas)

Saymalı (Köyhas)

Sazlısu (Goravel)

Semiha Şakir (Terekemeçayı)

Taşdeğirmen (Çamdura)

Y. Behrahatun

Yıldırımtepe (Rabat)

Yukarıcambaz

POSOF

Akbal (Obol)

Alabalık (Sayho)

Alköy

Arılı (Zedezümde)

Armutveren (Papola)

Asmakonak (Sanhulye)

Aşık Üzeyir (Boşdere-Hevat)

Aşık Zülali (Suskap)

B. Eminbey (Cilvala)

Balgöze (Çıldıret)

Baykent (Vahla)

Çakırkoç (Mere)

Çambeli (Sağre)

Çamyazı (Ohtel)

Çayırçimen (Lamiyon)

Demirdöven (Varzna)

Derindere

Doğrular (Aşağıcacun)

Erim

Gönülaçan (Şuvaskal)

Gümüşkavak (Zendar)

Günbatan (Banarhev)

Günlüce (Caborya)

Gürarmut (Koliskal)

İncedere (Cuvantel)

Kaleönü (Agara)

Kalkankaya (Petoban)

Kayınlı (Şulgavur)

Kırköy (Kırdamala)

Kolköy

Kopuzlu (Çorçovan)

Kumlukoz (Göme)

Kurşunçavuş (Sece)

Özbaşı (Gıniye)

Sarıçiçek (Hertüz)

Sarıdarı (Tepezümde)

Savaşır (Cancak)

Söğütlükaya (Hümemis)

Süngülü (Arile)

Sütoluk (Satkabel)

Taşkıran (Gurgusuban)

Türkgözü (Badele)

Uğurça (Yukarıcacun)

Uluçam (Varhana)

Yaylaaltı (Satlel)

Yeniköy

Yolağzı (Sinsetip)

Yurtbaşı (Sakabol)

Yurtbekler (Çaksuyu)

DİĞER VİDEOLAR