Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DOLU’DAN SONRA YILDIRIM VURDU!

Gecikmiş Olsa da İlişkileri Düzenlemeye Hazırız.. Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Gürcistan’da yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme ve diplomatik bağlar kurma konusunda hazır olduğunu belirtti. Mirzoyan, “Türkiye ile sağlıklı bir diyaloğumuz var ve bunun gecikmiş olduğunu biliyoruz.” dedi.
Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Gürcistan Dışişleri Bakanı İlia Darçiaşvili ile bir araya gelen Mirzoyan, ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni bir düzeye taşındığını vurguladı. Darçiaşvili, “Stratejik ortaklık deklarasyonu imzalanmasıyla işbirliğimizin niteliksel olarak yeni bir düzeye taşındığını belirtmek gerekir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile İlişkilerde Yeni Dönem
Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde sağlıklı bir diyalog yürüttüklerini belirterek, “Ermenistan, Türkiye ile ilişkilerini tam anlamıyla düzenlemeye ve diplomatik ilişkileri kurmaya hazır. Bu konuda anlaşmalarımız var ve ilerliyoruz.” diye konuştu.

Bölgesel İstikrar ve Azerbaycan ile Barış
Mirzoyan, Ermenistan’ın Türkiye ile yanı sıra Azerbaycan ile de ilişkilerini iyileştirme çabalarına değinerek, barış anlaşmasının bir ay içinde imzalanabileceğini söyledi. “Ermenistan, Azerbaycan ile barış anlaşmasına olumlu bakıyor. Bir aylık yoğun çalışmayla bu süreci tamamlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Gürcistan-Ermenistan İlişkileri
Gürcistan Dışişleri Bakanı Darçiaşvili, iki ülke arasındaki işbirliğinin yeni bir aşamaya geçtiğini ve komşularının toprak bütünlüğü ve egemenliklerini somut biçimde desteklediklerini ifade etti. Ayrıca, Darçiaşvili, Gürcistan’ın Avrupa Birliği ile entegrasyon sürecine Ermenistan’ın da destek verdiğini belirtti.

Spor Diplomasi
Görüşmenin sonunda, Gürcistan Dışişleri Bakanı Darçiaşvili, EURO 2024’e katılan Gürcistan Milli Futbol Takımı’nı destekleyen Ermenistan halkına teşekkür etti.

Göle ve Kars’ı Yıldırım Vurdu!..

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Yeleçli (Samzelek) köyü yaylasında yıldırım düşmesi sonucu 5 büyükbaş inek öldü.
Ardahan’da öğle saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağmurla birlikte Göle ilçesinde art arda yıldırım düştü. Yeleçli köyü yaylasında merada otlayan büyükbaş sürüsüne isabet eden yıldırım nedeniyle 5 inek telef oldu.
Öte yandan Kars’ta yağışlı hava hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yağmur ve dolunun etkili olduğu kentte, merkeze bağlı Çorak köyünde merada otlayan büyükbaş hayvanların üzerine yıldırım düştü.
Yıldırım isabet ettiği büyükbaş hayvan sürüsündeki 10 büyükbaş hayvan telef olurken, hayvanları otlatan çoban ise büyük panik yaşadı.
Kars’ta yağışlı hava aralıklarla devam ederken, meteoroloji ise kuvvetli yağışlar ve kuvvetli rüzgar beklendiğini duyurarak, vatandaşları meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

DOLU’DA TARIM ARAZİLERİNİ VURDU!
Ardahan’da üç gündür yağış etkili oluyor.
Yaklaşık yarım saat süren sağanak sebebiyle bazı sokak ve caddelerde su birikintisi oluştu. Araçlar ve yayalar su birikintisinden geçmekte güçlük çekti. Dolu yağışı tarım arazilerine de zarar verdi.
Meteorolojinin tahminlere göre, Ardahan’da yağışların hafta sonuna kadar devam etmesi bekliyor.

HOÇVANLI İŞ İNSANI ANNESİNİ KAYBETTİ..

İstanbul’un Avrupa yakasının önemli firmalarından olan AYTAÇ ÇİÇEKÇİLİK ‘in Yönetimi Kurulu Başkanı, İstanbul Esenyurt Belediyesi eski meclis üyesi, Ardahan Hoçvanlı İş İnsanı Aytaş Özer’in annesi hayata göz yumdu.
5 Çocuk annesi, Naide Gülperi Özer 82 yaşındaydı.
İstanbul Eenyurt’ta bulunan Serhat Tirit Merkez Camisinde kılınacak olan ikindi namazı arından Ardahan Hoçvan Çobanlı, Ağaçlı (Gelik) köyüne getirilip, toprağa verileceği öğrenildi.

HOÇVANLI SANATÇILAR

HOÇ/FED ve DERNEKLERDEN RAHATSIZ!

Cumartesi Annelerinin de katılıp, Hoçvanlı annelerle birlikte Kayum’a Hayır’ diyecekleri öğrenilen Hoçvan Yayla Şenliği’ne neden hep aynı isimlerin davet edildiğinden yakına Hoçvanlı yerel sanatçılar yayınladıkları mesajlarla bu durun kınadılar.
Geçtiğimiz günlerde yapılan Damal Şenliğinde olduğu gibi yöresel sanatçıların etkinliklere davet edilmediğinden yakınan Hoçvanlı sanatçılardan olan Burak Bager ve rahmetli Asker Demşrbaş’tan sonra bölgenin en çok tanınan, bilinen Dengbeji Tosu (Mesut Avşar) kendilerine ait sanal sayfa da şunları söyledi.

HOÇVAN KAMUOYUNA…!!!
Mensubu bulunmakla onur duyduğum kıymetli Hoçvan Çalabaş yaylasında düzenlenecek olan Geleneksel Hoçvan Yayla Festivalinde sahne alacak sanatçılar arasında ismimi göremeyen dostlarımız beni arıyorlar sebebini soruyorlar. Kıymetli arkadaşlar ve sevgili Hoçvan halkı bu yıl ki organizasyona Hoçvan Federasyonu tarafından davet edilmedim.
Bilgilerinize arz ediyor hepinizi çok seviyorum.
Başka programlarda buluşmak dileğiyle sağlıcakla kalın.
Hoçvan bizim sevdamız.
“DENGBEJ TOSO ”
**
ÇOK DEĞERLİ HOÇVAN HALKINA ÖNEMLİ DUYURU…!!!

LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUN..
Çok kıymetli Hoçvanlılar sizlerde biliyorsunuz ki uzun zamandır düzenlenmeyen geleneksel yayla festivali geçen sene olduğu gibi bu senede Çalabaşı yaylasında düzenlenecektir..!!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar 2. dönemdir sizlerle canı gönülden bir arada olmayı bu coşkuyu bu heyecanı bu atmosferi yaşamayı çok isterdim. Ama maalesef mevcut yönetimin tutumu bu konulardaki yetersizliği, köy derneklerinin istisnalar hariç kendi değerlerine sahip çıkmaması dernek piknik etkinliklerinden de anlaşıldığı gibi bu senede sizlerle bir arada olamamanın üzüntüsünü yaşıyorum.
Gönül bağımıza kimse engel koyamaz..!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar,
Bu konuyla ilgili gerek mesajlarıyla gerek direk arayarak sevgisinden hiç şüphe etmediğim siz değerli Hoçvanlı dostlar soruyorsunuz, ‘eden festivale katılım sağlamıyorsun, neden davet edilmiyorsun. 2. dönemdir ismini göremiyoruz mevcut sanatçılar arasında..’ diye konuya şöyle açıklık getireyim…!!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar,
Davet edilmemem veya bu etkinlikte sizlerle bir arada olmaya bu coşkuyu bu heyecanı yaşamaya sizlerle olan gönül ve sevgi bağımıza hiç kimsenin gücü yetmez. Ben Hoçvan Hasköylü bir kardeşiniz bir evladınız olarak her zaman sizler için karşılıksız çıkarsız menfaatsiz gerekirse sizler için saatlerce şarkılarımı söylerim..!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar,
Geçen sene düzenlenen festival için aslında davet edildim ön katalog tasarlandı. Hoçfed WAP sap grubunda paylaşıldı. Bende mevcuttum. Daha sonra sözde itirazlar var diye toplantı yapma gereği duyuldu. Tüm Hoçvanlı sanatçılar olmasada toplantıya katılım sağladı. Gerekçe tüm sanatçılar festivale katılamazmış herkese sıra gelmez diye itirazlar yapılmış. Mikrofon sevdalısı başkasının hakkını gasp etmediğin sürece herkese de sıra gelebilirdi. Kimsenin de gönlüde kırılmazdı diye düşünüyorum Daha sonra tekrardan açıklanan isimler arasında adımın geçmemesi beni üzmüştü ve kafamda soru işaretleri kalmıştı. Daha sonra birkaç sanatçı arkadaşın ‘biz Hoçvanımız için bedava gideriz. Bizim falanca dernek bize sponsor oldu. Yok biz bedel ödedik, yıllarca bu işler için..’ diye ortaya laf atılar daha sonra öğrendik ki aslında perde arkasında yapılan pazarlıklar konu çok farklıymış..!!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar,
Siz taktir etmediğiniz sürece Hoçvanlı sanatçılar konusuna gelince kimsenin kimseden üstünlüğü yok illaki üstünlükte iadeden varsa ben kendi dalımda çok üstünüm.
Ama maalesef her zaman olduğu gibi bazı sanatçı arkadaşlarımız her festivalde olduğu gibi bu festivalde de kimseye sırayı vermiyor. Bu hakkı kim veriyor neymiş arz talep meselesiymiş..
Siz değerli Hoçvanlılara sorarım hangi bölgenizin evladını kardeşini sanatçısını yok sayarsınız olayı böyle manipüle ediyorlar. Oysaki festivale hiç katılım sağlamayan sanatçılara fırsat verilme hakkına girilmeme daha duyarlı olmaları konusunda tavsiye ederdim. Tatbiki taktir Siz kıymetli Hoçvanlıların…!!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar,.
Bu sene evet festival etkinliği için hiç davet edilmedim, toplantıya çağrılmadım aranmadım, bilgim olmadı. Sosyal medyalardan gördüklerim duyduklarım doğrultusunda birkaç gün önce mevcut yönetimde bulunan ,Hoçfed başkanıyla bir telefon görüşmesi yaptım. Konuyla ilgili bilgi almak istedim, kendisinin üslubu ve tavrı çok kırıcıydı.
Şunu belirtmek isterim ben iki türküyle, iki kliple kendime hiçbir zaman sanatçıyım demedim ama yapmış olduğum programlar sahneler etkinlikler, gittiğim çizdiğim yolun rengi bellidir. Kapalı kapılar arkasında şarkılar söylemedim bu konudaki tavrım çok nettir beni tanıyanlar iyi bilir ne demek istediğimi.
Tatbiki taktir Siz kıymetli Hoçvanlıların…!!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar..
Konu festivale katılıp, katılmamak değil.. Ama inanın sizlerle aynı ortamda olmayı aynı coşkuyu aynı heyecanı beraber halaylar çekmeyi şarkılar söylemeyi çok isterdim.
Bu açıklamalarım benim gibi mağdur olan Hoçvanlı sanatçı arkadaşlarıma örnek niteliğinde olsun. Haksızlığın olduğu hiç bir yerde sesiz kalmayın lütfen ,Tabiki her zaman şunu diyoruz ilahi adalet devran döne döne hiçbir makam kimseye tapulanmamıştır, yönetimler gelip geçicidir.
Taktir siz kıymetli Hoçvanlıların her zaman.. Bu konuyla ilgili belki de biraz uzun bir açıklamada oldu kiminiz belki de okurken sıkıldı ama gerçek neyse bunları siz değerli

Hoçvanlılara gerçekçi bir şekilde anlatmak istedim sizlerle aramda asla sakladığım hiç bir şey olamaz …!!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar, Geçen seneden beri bu senede hal böyle olunca sizlere gerçekleri anlatmayı kendime bir borç bildim. İnanın sizlere bunları anlattığım için şimdi çok keyifliyim üzerimden bir yük kalktı, Benim kişisel hiç kimseyle bir sorunum yok ama yapılan eleştiriler kimsenin zoruna gitmesin, haksızlıkları hatalarını düzeltmek için belki de çok iyi bir fırsat ,
Kıymetli Hoçvanlı hemşerilerim..
Sizleri çok seviyorum sizlerin de beni bir kardeşi bir evladı olarak sevdiğinin sıcaklığını hissedebiliyorum, kalın sağlıcakla.. Taktir teşekkür her zamanki gibi çok kıymetli çok değerli siz Hoçvanlı hemşerilerimin..!!
Çok kıymetli Hoçvanlılar,
Gün sizin gününüz inanın siz daha fazlasına laiksiniz.. Yıllarca bu haklar sizlere verilmedi. Belki geç kalındı. Sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Lütfen bu yazımı yayılması için bir kez paylaşın sesimiz olun.
HOÇVANA GÖNÜL VERMİŞ KARDEŞİNİZ..!!
“SANATÇI BURAK BAGER”

Kol köyü yayla yolu diye
Posof’u Ardahan’dan çalma hesapları!

30 Haziran 2024 Tarihi Haber

Geçtiğimiz günlerde yapılan yayla şenliği ile bir kez daha gündeme gelen Ardahan’ın Posof ilçesine bağlı Kol (Kveli) köyü üzerinden yapılacak yol ile Türkgözü Gümrüğünü Şavşat üzerinden Artvin’e bağlama hesapları yapan ve adını Bilbilan koydukları, her yıl yayla evi altında evler diktikleri Bübülan’a göz koyan Karadenizliler ziyaretçi adı altından Kol köyünün düzenlediği şenliğe katılmaları ve ‘Bu bozuk yol yapılmalı’ demeleri dikkat çekerken bunun altında yatan asıl hesabın Ardahanlıların ‘Hain yol’ ismini taktıkları Kol köyü yolu üzerinden Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısından gelip, geçenleri bu yol üzerinden Karadeniz’e bağlamak, Ardahan’ı baypas etmek olduğu bir kez daha görüldü.

TOGAY ÇOBAN’DAN TEŞEKKÜR..

Mutlu gününde yanında olanlara Togay Çoban’dan Açık Teşekkür.. Ardahanlı Mali Müşavir, AK Parti İstanbul Esenyurt Belediye Meclis Grup Başkan Vekili, İBB Meclis Üyesi Togay Çoban Esranur ile dünya evine giren oğlu Oğuzhan’ın düğününde kendilerini yalnız bırakmayan dost, akraba, arkadaşlarına teşekkür etti.
Çorumlu Hatice-Bünyamin Balcının biricik kızları Esnanur ile dünya Evine giren Makbul-Togay Çobanın oğlu Oğuzhan’ın İstanbul Avcılar’da bulunan İBB Köşk Toplantı ve Davet Salonu’nun da gerçekleşen düğününe birçok önemli siyasi sima, stk başkanı ve yöneticisi, Ardahanlı ve Çorumlular katıldılar.


İstanbul Avcılar sahil yolunu araçlarıyla tıkatan bir yoğunluğun ilgi gösterdiği Çoban ve Balcı ailelerinin düğüne katılanlarla masa masa dolaşarak tek tek ilgilenen Togay Çoban gerek bizzat gerekse kameralar karşısında bu mutlu günlerinde kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.
Düğün töreninde bir konuşma yapan Mali Müşavir, AK Parti İstanbul Esenyurt Belediye Meclis Grup Başkan Vekili, İBB Meclis Üyesi Togay Çoban ‘bu güzel bayram değerinde bu güzel günde ailelerimizi yalnız bırakmayan herkese tek tek teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum dedi.

700 ağaç bağışına
700 kişilik köyden 7 kişi geldi!

28 Haziran 2024 tarihli haber

Ormanların yanında bir çok insanın öldüğü anız yangınlarının yaşandığı şu günlerde bir çoğu ağaçsız olan Ardahan’daki köylerde bulunan mezarlıkları yeşertmek için başlatılan ‘Mezarlıkları Ağaçlandırma Kampanyasına’ destek gelmemesi kampanyayı düzenleyenleri derinden üzdü.
Başlatılan kampanyaya 700 kişinin fidan desteği verip, gelmediği köyde 7 kişin ekimini yaptığı mezarlıkları fidanlıma kampanyasına davet edilmelerine karşın vali, ilçe kaymakamı, milletvekilleri ve diğer siyasiler ile stk yöneticileri de katılmadılar.
Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı Seyitören köylüleri köyün mezarlığını ağaçlandırmak için açtıkları kampanyalarına 700 kişinin uzaktan maddi destek verip, fidan alımına katkı sunduğunu ancak bu 700 kişinin yakınları ile nüfusu 700’e yakın insanın olduğu köyde ancak 7 kişi kampanyaya bizzat katılıp, fidan dikimine, destek verdi.

Kampanyalarına davet ettikleri vali ve protokol için hazırladıkları karşılama töreni ve bu törende yapacakları konuşma metni ellerinde kalan Seyitören köylüleri orman yangınlarının yaşandığı, ağacın ve doğanın öneminin tartışıldığı bir zamanda kampanyalarına destek verilmemesine üzüldüklerini belirttiler.

Gürcü’nün Kaya üstü kilisesine rakip,

Türk’ün dağ üstü camisi!

26 Haziran 2024 tarihli haber

Biri demiryolu, ikisi karayolu ile olmak üzere Kafkaslara açıldığımız Ardahan’a sınır Gürcistan Kültür Bakanlığının bölgede bulunan Gürcü Kilise ve Manastırları onarmak için istediği izine halen cevap verilmezken Gürcistan’daki kaya başındaki Kilisesine rakip olarak adlandırılan Rize’de dağ başındaki cami dikkat çekiyor.
Rize’nin Güneysu ilçesindeki Bin 300 rakımlı Kıble Dağı’nın zirvesine inşa edilen ve manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakan Kıble Dağı Camisinin rakip olduğu Ardahan’a sınır olan ve Gürcistan’da bulunan Katskhi Dikiti Kilisesi de görenleri hayrete düşürüyor.

ARDAHAN’DA 50 KİLİS VE MANASTIR VAR..

Çoğu Çıldır’da olmak üzere 50 ye yakın Kilise ve Manastır kalıntısının olduğu Ardahan’daki bu tarihi eserleri onarmak, yeniden hayata kazanmak isteyen Kültür Bakanlığının Türkiye Kültür Bakanlığına bu yöndeki başvurusundan haber alınamazken Ardahan sınırları içinde bulunan ve çoğu şu an ayakta olmayan, kalanlarında camiye çevrildiği Gürcü Kilise ve Manastırları sırasıyla şöyle;


Heosmani Kilisesi, Mere Kalesi, Ali Manastırı, (Posof), Veli Kalesi Kilisesi (Hanak), Ahalşeni Kilisesi, Ahalşen Megalitik Binası, Eruşeti Kilisesi, Mağlisa Kulesi, Geç Köyü Megalitik Binası, Guguba Kilisesi, (Hanak), Kaznafar Kulesi (Göle), Aşağı Kurtoğlu Kilisesi (Hoçvan), Akamet Kilisesi, Mindaşeni Kilisesi, Orçok Kilisesi, Beberek Kilisesi, Sartseb Kilisesi, Öjeni Kilisesi, Kayabaşı Kilisesi, Duduna Kilisesi, Kalacuklu Megalitik Yapısı, Orçok Megalitik Binası (Ardahan Merkez), Beyrehatun Kilisesi, Petrisi Kalesi, Gölbelen Köyü Camiye çevrilen Kilise, Kurtkale Kilisesi, Akdarı Kilisesi, Kurtkale Küçük Kilise, Skarebi Kilisesi, Vaşlobi Manastırı, Sensop Kilisesi, Çayis Kilisesi, Tataleti Kilisesi, (Çıldır), Caki Kalesi (Posof), Dört Kilise Manastırı, Turkaşen Kilisesi, Jijori Kilisesi (Göle), Küçük Damal Kilisesi, Munus Kalesi (Damal)

HÂYIR İÇİN YAPTIRILAN ÖĞRETMEN EVİ’NİN

‘MESCİT’İ YOK’ DİYE İNŞAATI DURDURULDU!

CHP Ardahan eski Milletvekili Ensar Öğüt’ün Ardahan’da yaptırdığı otelin ‘Çevreye zarar veriyor’ denilerek, Ardahan Belediyesince mühürlenmesi sonrası şimdide Çıldır’da bir inşaat durduruldu. CHP’li İstanbul eski Milletvekili, Ardahanlı Prof. Dr. Esefender Korkmaz’ın ilçesi, Çıldır’da yaptırdığı Öğretmen Evi’nin inşaatı, ‘Projede Mescit Yok’ diye durdurulduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre inşaat yönetmenliğindeki eksiklikleri arasında olan mescit dahil diğer eksiklerin giderilmesinin istendiği bilgisi alınırken bu eksikliklerin giderilmesi için inşaata başlayan firmanın çalışmalarının durdurulduğu bilgisi alındı.

CHP’li İstanbul eski Milletvekili, Ardahanlı Prof. Dr. Esefender Korkmaz’ın ilçesi, Çıldır’da yaptırdığı Öğretmen Evi’nin inşaatı, ‘Projede Mescit Yok’ diye durdurulduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre inşaat yönetmenliğindeki eksiklikleri arasında olan mescit dahil diğer eksiklerin giderilmesinin istendiği bilgisi alınırken bu eksikliklerin giderilmesi için inşaata başlayan firmanın çalışmalarının durdurulduğu bilgisi alındı.

Ardahan Valiliği İl Özel idaresi tarafından yeri tahsis edilen eski Çıldır Lisesi arsasında ki bölgede Prof. Dr. Esfender Kokmaz tarafından yapılacak olan 14 odalı Çıldır öğretmen evi temel açılışı ardından projesinde mescit yok denerek inşaatı durduruldu.
Prof. Dr. Esfender Korkmaz kendi adını taşıyan öğrenci yurdunun hemen yanında bu kez 2 katlı 14 odalı öğretmen evi yapımını için bir süre valilikle protokol imzalamıştı.
Prof. Dr. Esfender Kokmaz Çıldır Öğretmen Evi projesinin Bin 100 metre kare öğretmen evi projesinde 14 Oda, lobi ve bahçe konsepti var. Ama mescit olmadığı için inşaatının durdurulup, yeni bir proje yapılması için yapımcı firmaya zaman verildiği bilgisi alındı.
Öğretmen evi inşaatının yaklaşık 2 yıl içinde bitirilip, hizmete girmesi hedefleniyor.

Biri AK Parti Diğeri DEM.. İkisi de çalışanını çok sever!

DEM’li Diyarbakır Bağlar Belediyesi basın birimindeki 30 yıllık
gazeteci Saffet Azbay’ı görevinden alarak parke taşı işine verdi.
AK Partili Samsun Terme’de, önceki dönem Ak Partili Belediye Başkanı
Ali Kılıç’ın koruması ve AK Parti Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı olan Ömer Çelebi’nin yeni görevi temizlik işlerine, özellikle de meydan temizliğine verildi.

2019 yılında Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nde çalışmaya başlayan gazeteci Saffet Azbay, özelikle spor kamuoyunun çok yakından tanıdığı bir isim. Halen TRT Kurdi’de spor yorumcusu olarak görev yapan Saffet Azbay’ın belediyedeki basın biriminden alınarak Fen İşleri Müdürlüğü emrine sürgün edilerek parke taşı işinde görevlendirildi.
Gazeteci Saffet Azbay, ‘DEM’li Belediye Eşbaşkanları Siraç Çelik ve Leyla Ayaz ile başkan yardımcıları Jiyan Aslan ve Reşat Yücel özel olarak çalıştığımız yere geldi. Amaç bana gözdağı vermek’ dedi. Şansıma yönelik özel bir zulüm planı uygulanıyor.’ dedi.

Terme

Şimdiki AK Partili Samsun Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’un kararıyla yine AK Partili olan eski başkanın koruması Çelebi, temizlik işlerine, özellikle de meydan temizliğine verildi.
Ömer Çelebi, uzun yıllar Ali Kılıç’ın en yakınında görev almış ve AK Parti’nin gençlik yapılanmasında önemli bir isim olarak tanınmıştı. Ancak, mevcut belediye başkanı Şenol Kul’un kararı, Çelebi’yi beklenmedik bir duruma düşürdü. Bu görev değişikliği, siyasi çevrelerde ve halk arasında ciddi tartışmalara neden oldu.

KOMİSYON BAŞKANI İKEN VARDI,

MÜDÜR VEKİLİ OLUNCA VAR MIYDI?!..

Ardahan’da resmi kurumlara iş yapan müteahhit firmaların alacak, verecekleri dolaysıyla mahkemelik olan Ardahan Şehircilik ve Çevre Müdür Vekilinin bu konuları araştırması için kurulan komisyona başkanlık yaptığı sırada haklı bulup, ödemelerinin yapılmasını isterken, asaleten atanmayı dört gözle beklediği Müdür Vekili olunca kendisinin ‘Müteahhit ‘in alacağının hemen ödenmesi gerekir’ dediği bilirkişi raporlarına ‘Acaba var mıydı?’ diyerek imzalamayıp, müttehitleri mağdur etmeye devam ettiği ileri sürülürken müdür vekilin bu yönde ortaya atılan ve basına da yansıyan iddialar karşında suskunluğu koruyup, karavanla tatile çıktığı öğrenildi.
Konu hakkında görüşlerime başvurduğumuz İnşaat Mühendisi AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç’un da müteahhit firma haklı görüşme de olay şu an mahkemelik olduğumdan bir şey diyemeyeceğini belirttiği gelişme ile elimize aynı kişinin yani Kıvanç Oktay’ın iki kararını ortaya koyan yeni belgeler ulaştı.
Gazetemizin ulaştığı en son belgelerde şu an Ardahan İl Şehircilik ve Çevre Müdür Vekilliği yapan Kıvan Oktay’ın İl Müdürlüğü yardımcı döneminde oluşturulan komisyona başkan iken altında kendisinin imzasının olduğu komisyon kararanında resmi bir kurumun Damal’da yaptırdığı bir işte çatı imalatının olmadığını kararını vermişken, bu kez İl Müdür Vekili olunca aynı işte çatı imalarının olup, olmadığına yönelik karar vermekten sıkıntı çıkarttığı yönünde ki o belgeler şunlar..

SAFFET KAYA HAKKINDA ÖNE SÜRÜLEN İDDİALARI HAZIRLAYAN ve ADİLİYEYE GETİRTİP, İFADESİNİ ALAN SAVCI YARGITAY’A ATANDI..

Ardahan’ın ilk AVM’sini yapan, belediyeye yaptığı işlerin ödemesini yapmayıp, CHP’li belediyeden alacağı dolaysıyla mahkemelik olan Ardahanlı iş insanı Lütfü Morkoç’un uğradığı bir iftira ardından gözaltına aldırıp, hakkında hazırladığı iddianameye ile uzun süre tutuklu kalmasına karar veren ve bu iddianamede adı geçen Saffet Kaya’yı da polis zoruyla Adliyeye çağırtıp, ifadesini alan Ardahan’ın eski Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin’de son kararname ile Yargıtay savcılığına atandı.

Tokat Cumhuriyet Savcısı Murat Tulumcu’nun Ardahan Cumhuriyet Savcılığına, Ardahan Hâkimi Rezzan Kesmen’in Afyonkarahisar Hâkimliğine, Ardahan Cumhuriyet Savcısı Abdulkadir Bakır’ın Gemlik Cumhuriyet Savcılığına, Ardahan Hâkimi Asiye Özge Turhan’ın Karşıyaka Hâkimliğine, Ardahan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali SARIOĞLU’NUN Dörtyol Cumhuriyet Savcılığına, Ardahan Cumhuriyet Savcısı Muhammed Hanifi ÇEVİK’İN Dereli Cumhuriyet Savcılığına, Ardahan Hâkimi Ensar Seyhan’ın Sakarya Hâkimliğine, Dursunbey Cumhuriyet Savcısı Tuğrul Yılmazel’in Ardahan Cumhuriyet Savcılığına, Çumra Cumhuriyet Savcısı Fatma Ak Karahan’ın Ardahan Cumhuriyet Savcılığına atanan Hakimler ve Savcıların son kararnamesin de başta Morkoç’un tutuklanmasına, Saffet Kaya’nın adliye gelmek zorunda kalıp, ifade vermesine hakkında öne sürülen yönelik iddialar hakkında iddianameyi hazırlayan savcı Koray Kesgin’inde aralarında olduğu bir çok hakim ve savcıda merkeze çekildiler.
Kesgin Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı iken Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandıktan sonra 5 ay sonra nedeni belli olmayan bir kararla Karabük savcılığına atanmıştı.

Saffet Kaya’nın adının da karıştığı soruşturma kapsamında

savcıya tanık sıfatıyla ifade vermişti..

SORUŞTURMA DOSYASINDA NELER VAR

Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Genç Çiftçi Projesi altında suç işlemek amacıyla örgüt kurma, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, nitelikli dolandırıcılık suçlarına ilişkin yürütülen soruşturmada Saffet Kaya’nın da adı geçiyordu. 

Soruşturma dosyasından yer alan bir başka belgede ise Saffet Kaya’ya gönderilen paralar listelenmişti. Belgeye göre 3 Mart 2011’de Saffet Kaya’ya 40 bin TL,  20 Şubat 2012 tarihinde Kaya’ya 90 bin TL gönderildiği ve bu paraların neden kendinse gönderildiği yönünde iddialar soruşturma dosyasına girmişti. Soruşturmayı yürüten savcı Kesgin’de Saffet Kaya’yı polis zoruyla adliyeye k ifadeye çağırmıştı.

ESOBB’UN YENİ BAŞKANI KİM OLACAK?..

Erzurum ve diğer illerde ucuza basılan araç plakalarının iki kat yüksek fiyata basıldığı öğrenilen Ardahan’da Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Ardahan Esnaf ve Sanatkarla Odası yeni birlik başkanını belirlemek için bu ay seçime gidiyor. Yılmaz Özer’in Ardahan Esnaf ve Sanatkar Odalar Birlik Başkanı olduğu Ardahan ESOBB’a kimin yeni başkan olacağı merak edilirken Kaya’ya karşı olan Ardahan ESOB ve AŞOB odalarının başkanlarının ‘Ben olayım,’ diyerek kendi aralarında yarıştıkları bilinmekte.

Nüfusu 2 Binin altına düştüğü için 2 beldesini kayıp eden
Ardahan’ın tek beldesi de tehlikede, başkanı ve stk’ları cırtık atma derdinde..

Yetkili ve ilgililerin duyarsızlıkları ve konuyu takip etmemeleri dolayısıyla yapılan nüfus sayımında nüfuslarının 2000 altına düştüğü fark edilmeyip, belde ünvanını kaybedip, belediyeleri kapatılarak, mahalle yapılan Ardahan’ın Hanak Ortakent (Büyük Nakala) ve Çıldır Aşıkşenlik (Suğara) Beldeleri gibi bu noktada olan Ardahan’ın tek Beldesi Göle Köprülü (Goreveng) Beldesinin nüfusunun yaz tatilcilerinin gelmesiyle arttığı sanılsa da kayıtlar ve gerçekte nüfusunun 2000 binin altına düşmeye ramak kaldığı iddia edildi.

Her an açıklanması beklenen 2023 yılının yeni nüfus sayımı ile beldelik unvanını korumak için sınırda oLan nüfusun devam eden göç ile gün geçtikçe azalan beldenin BBP’li Belediye Başkanı ve stk’ların bu konuyla ilgileneceğine yerel ağızla ‘Cırtık atmak’ diye adlandırılan yayla şenliğinin derdine düştükleri gözlerden kaçmıyor.
Köprülülerin yanı sıra tüm Ardahanlı siyasi ve kurum amirlerinin konuyla ilgilenmesini istediği bu durum ciddiyetliğini koruyor.

CHP, AK Parti-MHP iktidarına Gölge Ortak mı?

Son yerel seçimlerde 1. parti çıkmasına karşın kurduğunu söylediği ‘Göle Bakanlar’ çıkışıyla ‘Normalleşme’ adı altında önce Cumhurbaşkanı ile ardından aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu AK Parti-MHP iktidarının büyük ortağı MHP Genel Başkanı Prof. Dr. Devlet Bahçeli ile görüşen CHP Genel Başkanın iyi niyetinin su istimal edildiğini belirten CHP’li, Mali Müşavir Seyfullah Aydın CHP’nin halkın son yerel seçimlerde verdiği oylarla dediği ve istediği erken seçimi bir an önce istemeli dedi.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın, Gazeteci Özlem Şeyma Yılmaz ile birlikte hazırlayıp, uydu üzerinden yayın yapan ulusal tv TEMPO TV’de yayınlanan GAZETECİLERLE GÜNDEM adlı programa katılan CHP’li Aydın Gazeteci Fakir Yılmaz’ın ‘CHP kurduğu gölge bakanlar kadrosuyla AK Parti-MHP iktidarına gölge ortak mı?’ sorusunu iddialı gördüğünü söyledi.

İki saat süren GAZETECİLERLE GÜNDEM adlı programda son yerel seçimlerde verdiği oyları ile bu iktidarın gitmesi gerektiğini yani ‘sen yönetemiyorsun bende yetkiyi CHP’nin başında olduğu muhalefete yetki veriyorum’ demesine karşın ‘eğer halk isterse’ demeyi anlamadığını belirtti.
Katıldığı canlı yayında gazeteci Fakir Yılmaz ile sohbet eden ve CHP’de yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi veren siyasetçi, Mali Müşavir Seyfullah Aydın mitinglerin de önemine dikkat çektiği açıklamasında önümüzdeki günlerde hemen erken seçim demesi gerektiğini ısrarla belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu genel başkan yardımcısı Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü. Görüşmeye CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir de katıldı.

CHP heyeti Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’i ziyaret etti..

4 saatten uzun süren görüşmenin ardından Karatepe, Şimşek’e önerilerini 4 ana başlıkta ilettiklerini ancak anlaşma sağlanamadığını söyledi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “Bugünkü görüşmede Mehmet Şimşek Bey basına verilen konularda hükümet olarak ne yaptığımızı dünya örnekleriyle paylaşmış oldu” dedi.

CHP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Yalçın Karatepe, görüşmede özellikle asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam gibi, “yoksullaştırıcı ekonomi politikaları” adını verdiği konuların masaya yatırıldığını belirtti.

Karatepe, “Biz önerilerimizi sunduk ve takipçisi olacağız. Görüşmeye 4 talep ile gittik ancak dört saatin sonunda acı reçeteyi yine vatandaşa çıkaran anlayışında bir değişim iradesi olmadığını maalesef gördük” dedi ve ekledi:

“Uygulanmakta olan ekonomik uygulamanın Türkiye’de nasıl bir bölüşüm şoku yarattığını hepimiz çok yakından biliyoruz. En üst gelir grubunda bulananların gelirlerinde ciddi şekilde artış olurken, düşük gelirlilerin gelirlerinde bir gerilemenin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla zenginlerin zenginleştiği, yoksulların yoksullaştığı bir dönemdeyiz.”

KISIR’IN BİR YANINDA SU ÇILDIR GÖLÜ OLUR,
DİĞER YANINDA HOÇVAN’IN 21 KÖYÜ SU ARAR!

AĞAÇSIZ, SUSUZ YAYLA ŞENLİĞİ YAPILACAK MI?

3 Bin 197 rakımıyla Ardahan’ın en yüksek dağı Kısır dağının bir yanında sular göl olup, bölgenin doğal güzelliğini oluşturan Çıldır gölünü olur, diğer yanına bulunan Hoçvan ise su arar.
Yıllardır boşa akan Kısır dağının suyunu bir tülü paylaşamayan ve davalık olan bir, iki köyün yüzünden Hoçvan’ın 21 pare köyünün yanı sıra Küçük Sütlüce (Şişka), Tepesu (Gürcübeg), Büyüksütlüce (Harziyan), Kocaköy, Alagöz gibi köylerinde faydalanacağı söylenen ‘Sütülüceler Su Projesi’nin bir türlü tozlu raflarda indirilip, hayata geçmesini bekleyen bölge halkı Hoçvan’ın 21 pare köyü gibi suyu olmayan ve bir ağacın olmadığı yaylada şenlik yapma hesapları yapan stk’lar, muhtarlar ve bölge siyasilerinin duyarsızlığına tepki göstermekteler.

İÇİ BOŞ, SONUÇ VERMEYEN
ETKİNLİKLERE İZİN VERMEYECEĞİZ..
Önümüzde ki günlerde yapılacağı söylenen Hoçvan Yayla Şenliğinden önce başta su sorunu olmak üzere onca soruna el atılması gerektiğine işaret eden bazı Hoçvanlılar her şenlikte gelip, Hoçvan’ın su sorununu çözeceklerini, Belde olması için mücadele edeceklerini belirtip, sonrada ortadan kayıp olanların Hoçvan ve Hoçvanlılar üzerinden şow yapmalarına izin vermeyeceklerini belirten bölge halkın bu yıl ki şenliği protesto etmeye, kayyumlara karşı koymaya, Amed’de ki yangınlara karşı koyma cesareti gösteremeyenleri kınayacaklarını söyleyip, bu yönde hazırlık içinde olduklarını belirtilerken şenliğin yapılmaması da konuşulmakta.

Göl başında çay keyfi..

Kiminin deniz keyfi için sahil kenarlarına, kiminin ise yurt dışına tatile gittiği şu günlerde bazı Ardahanlılarda memleketlerini tercih edip, başta Çıldır Gölü olmak üzere bölgenin doğal ve tarihi bölgelerinde tatillerini yapma keyfini çıkarıyorlar.
Yağmurların ardından açan güneşin eşliğinden göl kenarında çayını yudumlama keyfi ile tatilini Ardahan’da geçiren Hoçvanlı İş insanı, siyasetçi Orhan Gökdemir gibi Ardahanlıların ülke genlinde yaşanan yakıcı sıcakların yaşandığı şu günlerde serin doğada tatil yapma fırsatını en iyi şekilde ve memleket hasretini giderdikleri görülmekte.

ÖZYILDIRIMLAR açılışına
‘sizin de davetli olduğunuz’ 4. Mağazasını açıyor..

Ekonomik krizin had safhada olduğu, iş sahasının zorda olduğu bir zamanda daha çok çalışmaya devam ederek ayakta durmayı ve işine yeni iş eklemeyi kendilerine ve çalışanlarına birinci kural olarak koyan iş insanlarından Enver Yıldırım mevcut iş yerine ikinciyi ekleyerek krizle mücadele eden şirketinin çalışanlarına yeni çalışanlar ilave ederek işsizliğin diz boyu olduğu ülkede iş sahasına yeni iş istihdamı sağlama mutluluğunu da yaşıyor.
Aynı zamanda İstanbul Beylikdüzü Ardahanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı olan, Ardahan Göleli iş insanı Enver Yıldırım 4 mağazasını açıyor.
Yıllardır içinde olduğu Beyaz Ev Eşyaları sahasında tanınan, sektörünün en güvenilen firması;

ÖZYILDIRIMLAR BEYAZ EŞYA LİMİDET ŞİRKETİ Yönetim Kurulu Başkanı olan Enver Yıldırım 27.06.2024 günü yeni mağazasının açılışına tüm dost, eş ve iş arkadaşlarını davet etti.
Bir çok Ardahanlının yanı sıra 16 milyonluk İstanbul’un en büyük ilçesi Esenyurt, Zafer Mah. Doğan Araslı Bulvarı, No: 98/C adresinde açılacak olan ÖZYILDIRIMLAR BEYAZ EŞYA MAĞAZASI-4 27.06.2024 tarihinde saat: 14.00’da çok özel davetlilerinin katılımıyla resmi açılışını yaparak hizmete gireceği öğrenildi.
Açılışlarıa herkesi davet eden iş insanı Enver Yıldırım Esenyurt ve bölgeye hizmet etmekten, yeni iş sahası açarak beyaz eşya sahasında istihdama katkı sunmaya devam etme gururunu yaşadıklarını belirtti.

4 Mağaza..

Incirtepe Mah. Kemalpaşa Cad. No 28 Esenyurt, Yeşilkent Mah. Balıkyolu cad no 22 Avcılar, Mehterçeşme Mah 1824 Sok no 1 Esenyurt ve Zafer Mah Doğanaraslı Bulvarı no 89 / 3 Esenyur’ta olan 4 mağazalarıyla hizmete deva eden ÖZYILDIRIMLAR BEYAZ EŞYA MAĞAZALAR ZİNCİRİ müşterilerine en iyi hizmeti vermeye devam ediyor.

SİYASİLERE ve MÜTEAHİTLERE AF VAR,

ÖĞRENCİLERE YOK! 

Öğrencilerin çoğunun kaldığı sınıflarda
şimdide Öğretmenleri ter döküyor! 

Başta Ardahan’da olmak üzere 81 İl içinde eğitim/öğretim başarı sıramlasın da sonlarda olan Ardahan ve diğer illerde bir çok öğrencinin pandemiden kalma tembellik dolaysıyla devamsızlıktan ve diğer nedenlerle sınıflarında kaldıkları ülke genelinde şimdide öğretmenler sınıf geçemeyen öğrencilerinin sıralarında ter döküyorlar.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 24-28 Haziran tarihleri arasında yüz yüze gerçekleştirilecek mesleki çalışma programının öncesi video mesajla öğretmenlere ve okul yöneticilerine hitap edecek.

Bakan Tekin, mesajında bir eğitim öğretim yılını daha tamamlamanın mutluluğu içinde olduğunu belirterek,
geride kaan 36 haftayı yoğun bir çalışma temposuyla tamamlandığını emekleri için eğitimcilerimize şahsım, öğrencilerim ve velilerim adına şükranlarımızı sunduğumuz öğretmen ve idarecilerimizle sık sık bir araya geleceğiz.’ dedi.
“Yüz yüze seminer dönemini en verimli biçimde geçirelim”
2022 ve 2023 yıllarında mesleki çalışmaların mücbir sebepler dolayısıyla uzaktan hizmet içi eğitim faaliyeti şeklinde yapıldığını, 2024 yılı Nisan dönemi mesleki çalışmalarının ise Ramazan Bayramı’na denk geldiği için yapılamadığını hatırlatan Milli Eğitim Bakanı Tekin, haziran dönemi mesleki çalışmalarının ilgili yönetmeliklerin amir hükümleri ve Sayıştay’ın tavsiyesi doğrultusunda yüz yüze yapılacağını söyledi.

SİYASİLERE, MÜTEAHİTLERE
AF VAR, ÖĞRENCİLERE YOK!
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında devamsızlık affı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Program sırasında, devamsızlık affı konusundaki sorulara yanıt veren Bakan Tekin, “Bu konuda zaten gerekli açıklamayı yaptık. Şu an sizinle paylaşabileceğim yeni bir veri yok ama önümüzdeki günlerde açıklamalarımız olacak. Devlet bu kadar yatırım yapıyor, öğrenci de okulda olmalı, derste olmalı” şeklinde konuştu.

Amed yanarken yaktı!. Bizde önlem alındı mı?

Başta Diyarbakır ve Mardin’de olmak üzere bir çok kent ve bölge de can, mal kaybına neden olan yangınların devam ettiği şu günlerde Ardahan’da ki ormanların durumu akıllara geldi.
Çoğu hemen yanmaz türünden ağaçlarla oluşan Ardahan ormanlarında çıkacak bir yangın karşında nasıl bir önlem alındığını merak eden Ardahanlılar Orman Müdürlüklerinin bu konuda nasıl bir önlem aldıklarını kamuoyuna açıklamaları beklenmektedirler.

Yangınların yanı sıra kesimlerin de olmamasına isteyen Ardahanlılar ‘Genişletme, yenileme, güncelleme’ adı altında her yıl yapılan ve binlerce sarıçamın kesildiği Ardahan’da bu vahşetin önünde de geçilmesi de istenmektedir.
1976 yılında kurulan ancak daha sonra kapatılarak yerine Göle Orman İşletme Müdürlüğü açılmış, kendisi ise bu müdürlüğe bağlı bir orman işletme şefliği olarak faaliyette bulunan Ardahan Orman Müdürlüğü ülke genelinde yaşanan orman yangınları konusunda hangi önlemleri aldığı merak edilmeye başlandı.
2011 yılında ise Göle Orman İşletme Müdürlüğü kapatılıp, yerine tekrar Ardahan Orman İşletme Müdürlüğü faaliyete açılan ve genel alanı 542.985 hektar olan Ardahan’ın, 43.286 hektarı ormanlık alan ve 499.699 hektarı da ormansız alandır.
Toplam ormanlık alanın genel alana oranı % 8’dir. Ormanlık alanın 34.718 hektarı verimli orman, 8.568 hektarı verimsiz ormandır.​
Müdürlüğümüz bünyesinde 5 adet Orman İşletme Şefliği, 1 adet Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefliği olmak üzere 6 şefliği bulunmaktadır.

İNEKLER ATATÜRK’Ü İZLİYOR!..

BELEDİYE DAMALLI SANATÇI VE AYDINLARI ÜZÜYOR!

12 Haziran 2024 Tarihli Haber

Dünya ile güneşin oluşturduğu ortam ile her yıl 15 Haziran’da başlayıp, 15 Temmuz’a kadar süren ve güneşli her gün saat: 17.45’te Damal ilçesinde Mustafa Kemal Mahallesinin karşısında bulunan Karadağ’a 15 dakika yansıdıktan sonra dağılan Atatürk siluetinin izlendiği alana akın eden insanlar gibi seyir alanının yanı başında bulunan ağıl yolundan gelip, geçen hayvanlarda bu olağanüstü manzaraya hayran oluyor.

Damal Belediyesinin sorumluluk alanında olmasına karşın Nahır yolu olarak bilinen yoldan gelip, geçen insanların yanı sıra eski adıyla Yukarı Gündeş (Mustafa Kemal Mahallesi) Köyü ineklerinin toza dumana buladığı Atatürk siluetinin olduğu tepeye çıkan yolun bir hayli bozuk olmasının yanında siluetin izlendiği alanın bakımsızlığı da dikkat çekerken bu alana gidenlerin içecekleri bir yudum suyun olmadığı tesis olmamasına da tepki var.

 
KENDİ SANATÇI ve AYDINLARIYLA DEĞİL,

PAHALI YABANCILARLA FESTİVAL!

Öte yandan tasarruf tedbirleri ile iptali istenen festivallerden birinin yapılacağı festivale hazırlanılırken ‘para yok’ diyen Belediye, Damallı olan sanatçı ve yazarları Aşır Özek, Arif Erendemir, Gökhan Göçmen, Ali Kasnakçı, Aliye Fişenk, Yaprak Dengiz, Fırat Avalir, Ertuğrul Çimen, Merdan Us, Yağmur Gündoğar, Devrim Canen, Filiz Altınay, Erencan Doğaner, Cenk Terekeme, Kemal Yazıcı, Ozan Niyazi, Özkan Edemir, Cafer Avalır, Zeynep Nahırcı, Nur Gür, Şener Gür, Neriman Us, Gürsel Yılmaz, Aziz Yazıcı, Akın Gücü, Cemal Uçarman, Gül Güyük, Şengül Yazıcı, Ayhan Yardımcı, Soner Huday, Cihan Evcil, Kurtuluş Pipun, Cem Öncü, Ozan Güllübudak, Murat Köroğlu, Tuncay Almaçak, Bülent Çardakcı, Yücel Bektaş, Tayfur Aktaş, Beytullah Çepkin, Nevruz Canen ve Malik Erbaşı’yı değil, bölgeyi tanımayan, bilmeyen sanatçılarla kutlanan içi boş programlarla yapılan festivale de tepki var.

BELEDİYE BİR TARAFTAN ‘YIKACAĞIM’ DİYOR
DİĞER TARATANDA ‘YOK CANIM ‘YIKMAYACAĞIM’ DİYOR..

31 Mayıs 2024 Tarihli Haber

Köylerde ki bir çok terk edilmiş, tehlike oluşturan metruk binaları yıkıp, temizleyen Ardahan Valiliği, Ardahan İl Çevre Müdürlüğü aynı durumun yaşandığı Ardahan kent merkezînde bulunan harabe ve metruk binalarını yıkılması için aldığı kararı bir an önce uygulaması için Ardahanlı Belediyeye yazılı emir çıkardı ama belediye iki taraflı oynayarak işi yokuşa sürüyor.

Belediye sınırları içinde bulunan ve terkedilmiş, can ve mal kaybı ihtimali karşılığında tehlike yaratan, sarhoşların barındığı, hırsızların sığındığı çevreyi çirkin gösteren harabelerin yıkılıp, ortadan kaldırılmasını emir eden Ardahan Valiliğinin belediyeye bu yönde yazdığı harabe, kullanılmayan ve her an yıkılmayla karşı karşıya olan bina sahiplerine ulaştıran Ardahan Belediyesinin bir taraftan valiliğe ‘tamam emrinizi tebliğ ettim, belirtilen süre içine yıkacağım’ derken diğer yandan bu harabe bina sahiplerine de ‘Yok canım siz bakmayın formaliteyi uyguladık. Ama sizde yıkılmak üzere olan harabeleriniz onarın, tamir edin yalandan da olsa içinde insan yaşıyormuş şekline sokun bizde valiliğe kullanılıyor, içinde ev ve insan var der yıkmayız. Hatta gidin dava açın’ diyerek iki taraflı oynadığı ileri sürüldü.

Ardahan’ı güzelleştireceğim diyerek bir dönem milletvekilliği yapan, iki dönemdir de belediye başkanı olan ancak Kars’tan sanayi ve tugayın olduğu alandan geçen kent merkezine gelen bozuk yolu etrafında ki tezekle örülmüş çeper çirkinliklerinin yanında şehir merkezinde ki onca harabe ve terk edilmiş, kullanılmayan, yıkılmaya ramak kalan ev, binaları görmeyen belediyenin bu iki yüzlülüğünü yönünü ortaya koyan en önemli gelişmede Ardahan Halilefendi Mahallesi Kayabaşı mevkiinde yapılan milyonluk yatırımın etrafına bulunan harabe ev, ahırlara yönelik çıkarılan kararın uygulanmamasında görüldü.

Onca harabe binayı yıkmayan, ortada kaldırmayan ve kent mezarlığının etrafında ki duvarların üzerinde ki tezeklerin yanında mahallelerde ki basmalara da müdahale etmemekle eleştirilen Ardahan Belediyesi geçtiğimiz gün çevre düzenlemesi yapan milyonluk turistik tesisi alakasız bir mana ile hemen mühürlerken, valilik ve çevre müdürlüğünün temizle diye çıkardığı emri uygulamıyor.

Tüm izinleri almış ve bitmek üzere olan devasa turistik tesisisin çevre düzenlemesi yaptığı esnada AK Partili Faruk Köksoy döneminde yapılan ancak CHP’li Faruk Demir’in göreve gelmesi ardından kopan elektrik kablosunun 5 yıldır onartmadığı ve yıllardır bir türlü akıtılamayan suni şelaleye, SERKA’nın projesi olan Kura Vadisinde ki taşları maviye boyanarak ‘bisiklet yolu yaptık’ denen bölgeye ‘zarar verdi’ diyerek mühürleyen belediye haber de görülen belge ile valiliğin kararını tebliğ ettiği kullanılmayan, harabe ev ve ahır sahibi mal sahiplerine ‘rahat olun, yıkmayacağız, sizde az çok onartın, hatta gidin bu kararı mahkemeye verin bu sadece formalite’ dediği öne sürüldü.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz harabe ve kullanılmayan ev, ahır sahipleri belediyenin kendilerine tebliğ ettiği yıkım kararını bir yanda kendilerine imzalatırken diğer yandan da rahat olun yıkamayız, sizde gidin az çok onatın elimizi rahatlatın. gerekirse dava açın, geciktirin’ dediğini belirtirlerken ‘bizim tamir edecek hal kalmayan bu harabeler ile valilik kararı arasında sıkıştıran belediye kendisine verilen görevi yerine getireceğine, biz seçmene, vatandaşa kötü olmamak için o görevi de bizden bekliyor’ dediler.

CHP’li Ardahan Belediye Başkanı, CHP eski milletvekili Ensar Öğüt’ün inşaatını mühürledi. Üç dönem Ardahan Milletvekilliği yapmış olan Öğüt, Ardahan Halilefendi Mahallesi’nde, Kayabaşı mevkiinde otel inşaatı gerçekleştiriyordu. İddialara göre, otelin çevre düzenlemesi sırasında hafriyatın yola düşmesi nedeniyle belediye müdahale etti ve inşaatı mühürledi.

Ensar Öğüt, Ardahan Belediyesi’ni suçlayarak, “Memleketime milyonluk yatırım yapıyorum. İnşaatımın yüzde 95’i bitmiş durumda. Haberinizde bahsi geçen yer, kendi arsamın olduğu bölgedir. Burada çevre düzenlemesi yapacağımız sırada Ardahan Belediyesi inşaatımı durdurup mühürledi. Bu mühürleme sonucu otelimizin çevre düzenlemesini yapamadık. Ben yıllarca karayollarında çalışmış ve birçok yol yapmış biriyim. Hafriyatın ve çevre düzenlemesinin nasıl yapılacağını en iyi bilenlerdenim. Ardahan Göle yolu üzerinde döşenmiş şev taşlarını otelimin önüne koydurup betonla sağlam bir şekilde yapacaktım. Ama Belediye Başkanı Faruk Demir’in talimatı ile işlerimiz engellendi.” dedi.

 

Saffetle de poz vermesen küseriz!

29 Mayıs 2024 Tarihli Haber

Son yerel seçimler öncesi bir birilerinden demediklerin bırakmayan iki siyasinin bir araya gelip, tokalaşmasının tartışılmaya devam ettiği Ardahan kamuoyunda yeni bir çağrı var.
Başta, seçim öncesi ‘Muhtaç değilim’ deyip, hakkında set açıklamalarda bulunduğu milletvekili meclisteki makamına gidip, poz veren CHP’li Belediye Başkanı olmak üzere önümüzdeki seçimlere milletvekilli yarışına katılacağı ileri sürülen başkanla merhabalaşan AK Partili milletvekilinin eski siyasilerle de bir araya gelmesini ve onlarla da merhabalaşıp, başlatılan yumuşama dönemini devam ettirmeleri istiyorlar.

 

Ardahanlılar, sert bir kışı geride bırakan Ardahan’ın başta bozuk şehir içi yolları olmak üzere yolu olmayan yaylalarının açılıp, doğasının yumuşadığı gibi siyasilerinin eski, yeni demeden bir araya gelip merhabalaşması gerektiğine dikkat çekerek başta eski lafına kızan Ardahan’ın gönüller vekili olduğunu belirtip, sanalda bolca paylaşımlar yapan Saffet Kaya ile olmak üzere Ardahan’da yaptığı milyonluk oteli mühürlenen Ensar Öğüt ile, Ardahan’da iki dönem vekillik yapan eski konsolosla, haberleri ile şeker arttıran Gazeteci Fakir Yılmaz ile de merhabalaşması halinde kazananın Ardahan olacağı gibi o söylenen ama bir türlü görülmeyen birlikteliğin, lobiciliğin kazanacağına dikkat çekmekteler.

Gürcistan’ın Kürtleri Ardahan’ın Yezidileriymiş..

1 Mayıs 2024 tarihli Haber

Gürcistan’daki Kürtler’in büyük bir bölümü I. Dünya Savaşı esnasında Kars ve Ardahan’dan bu ülkeye göç eden Yezidilerden oluşur. Diğer kısmı ise daha önce 18. yüzyılda Gürcistan’a yerleşmiş Yezîdîlerdir.
Gürcistan’daki Kürtlerin büyük bir bölümü doksanlı yıllarda Avrupa’ya ve SSCB’nin dağılmasıyla bağımsız olan ülkelere yerleşmişlerdir.
Kafkasya’da birçok farklı kültürü bir arada yaşatan Gürcistan, Yezidi Kürtlere de ev sahipliği yapmaktadır.


Gürcistan’ın 1991’de bağımsız olmasının ardından Yezidiler, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmamıştır. Yezidiler, diğer devletlerdeki soydaşlarından daha yüksek bir yaşam standardına sahiptir.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı Resmi Sitesi’nde, Yezidiler etnik unsur olarak belirtilmiştir; Gürcistan nüfusuna oranla, Yezidi nüfus oranı %0.4 olarak belirtilmiştir.


Ayrıca Gürcistan’da yaşayan Yezidiler için, başkent Tiflis’e tapınak inşa edilmiştir. Kürtçe “Quba Siltan Êzîd” adını taşıyan bu tapınağın içi, Ezidi dininde kozmogonik yaklaşımın ifadesi olan ağaç üzerinde tavus motifleri ve Ezidi dualarıyla süslenmiştir

2024 yılı 1934’lü yıllar mı?!

Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve bu sıkıntıları en aza indirmek için çabaladıklarını ve başta çiftçilere olmak üzere esnafa çeşitli yarımlar yapıldığını açıklandığı şu günlerde 1934 yılında Kars Valisinin Ankara’ya yazdığı ve yardım istediği belgeyi gündeme getirdi.

Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve bu sıkıntıları en aza indirmek için çabaladıklarını ve başta çiftçilere olmak üzere esnafa çeşitli yarımlar yapıldığını açıklandığı şu günlerde 1934 yılında Kars Valisinin Ankara’ya yazdığı ve yardım istediği belgeyi gündeme getirdi.
Ardahan’ın Kars’a bağlı olduğu 1934’lü yıllarda Ahmet Cevdet Eroğlu’nun 7. valisi olduğu Kars ve kazalarında yaşanan ekonomik sıkıntıları dile getirdiği 21-2-1934 tarihli ve 37 Nolu Şifresi suretinde Posof, Göle ve Ardahan’da yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çekilerek bölge insanlarına yapılan yardımların artırılmasını istemiş.


Son üç yıllık reklam harcaması olan 171 milyon 945 bin TL’nin tamamının, hükümete yakın medyaya verdiği ileri sürülen Ziraat Bankasınca 1934’ta yazdığı dilekçede Posof, Göle ve Ardahan’a yemeklik ve tohumluk için acil yardım yapılmasını istediği görülürken ekonomik sıkını ile baş başa bulunulan 2024 yılının yaşandığı bugünü anlatır gibi.
1934 yılında olduğu gibi 2024 yılında da bu tür dilekçe ve açıklamalarla bölge

insanına acil yardım yapılması gerektiği belirtilirken bölge siyasileri halktan aldıkları yardım çağrılarına karşın ‘Çiftçiye tarımsal destek ödemesi artırıldı’ başlıklı haber ve açıklamalarla,

‘2024 yılında çiftçiye yapılacak tarımsal desteklerle ilgili tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Buğday, arpa, çavdar, yulaf için dek

5 Ay’da 4 Milyon TL. Kazanacak
Çobanlar Aranıyor!

Ama 7 milyon işsizin olduğu söylenen ülke de çoban bulunamıyor!..

EKONOMİK KRİZİN OLDUĞU SÖYLENEN ÜLKEDE 5 AY’DA 4 MİLYON TL. ALACAK ÇOBANlar BULUNAMIYOR!
Ekonomik sıkıntının diz boyu olduğu söylenen ülkede bin büyükbaş hayvana 5 ay boyunca çobanlık yapacak ve 4 Milyon TL. alacak çoban bulunamadığı ileri sürüldü.
Ardahanlı hayvan yetiştiricileri aylık ortalama 150 Bin TL.’ye gelen çobanlık maaşına rağmen çoban bulamamaktan yakınmaktalar.
Yıllık 450 ila 470 bşn arasında büyükbaş hayvanın yetiştirildiği Ardahan’da çoban bulmaktan yakınan Ardahanlı hayvan yetiştiricileri baharın gelmesiyle birlikte meralara sürdükleri hayvanlarına bakacak çoban bulamamaktan yakınmaktalar.
Aylık 100 Bin TL.’yi geçen çoban aylığına rağmen çoban bulamadıklarını belirten Ardahanlı hayvan yetiştiricileri, ‘ekonomik sorun var dense de çoban yok’ diyorlar.

Tarlaların içinde buğday değil,

betonlar yükseldi!

TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU’nun 21. ve 22. maddelerinde ki ‘Tarımsal amaçlı yapılara ve tarım dışı arazi kullanımına izinsiz başlanılması, alınan izne uygun kullanılmaması veya hazırlanan toprak koruma projelerine uyulmaması halinde, Arazi sahibine veya araziyi bozana cezalandırılır, büyük ova koruma alanlarında ise bu ceza iki katı olarak uygulanır.’ denmesine karşın Ardahan’ın Çıldır Gölü havzası içinde ki tarlalarda arpa, buğday değil, beton ve taş binalar yükseldi.

default

Su kalitesinin iyileştirilmesi ve koruma altına alınması amacıyla Ardahan ve Kars Valiliklerince imza altına alınan ‘Çıldır Gölü Havza Koruma Planı ve Özel Hüküm’e karşın çevresi çöpten geçilmeyen, Çıldır ilçe çöpünün yakınına vahşice döküldüğü ve gölü besleyen derelerin başta ölmüş hayvan leşleri olmak üzere, hayvan gübrelerini taşıdığı Çıldır Gölünün de içinde bulunduğu tarım alanı içine yapılan beton binalar yukarından görüntülenince doğaya bakışımızda ne kadar samimi olduğumuzda görüldü.
124 kilometrekare sahip Çıldır Gölünü besleyen 4 adet derivasyon kanalının bulunduğu alana yakın Sazlısu (Goraveli) köyü sınırları içinde ki tarım alanı tarlaya yapılan ‘butik otel’ Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “hassas alan” olarak koruma altına alınan bölgeyi de ilk yapılan yapı olarakta bilinmekte.


Geçtiğimiz Şubat ayında Muğla’nın Bodrum ilçesinde tarım arazisinin zeminini bozup dolgu yaptığı ileri sürülen şahsa, Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerince 411 bin 127 bin TL. idari para cezası verildiği haberlerine karşın Çıldır Gölüne yakın, tarım arazilerinin içindeki bu beton binaları yapımına kim veya kimlerin nasıl, hangi kanuna dayanarak izin verdikleri anlaşılamazken bu yapı ile ilgili Sazlısu köylüleri ile aynı köylü olan yapı sahiplerinin de tarım arazisine beton yapıldığı davalık oldukları da öğrenildi.

HANAK ÇEÇİLİNE TESCİL

Ardahan’ın yöresel ürünlerinden tel peynir için Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan tescil başvurusuna olumlu yanıt geldi. Kurum, incelemelerinin ardından, Ardahan’ın Hanak ilçesinde üretilen peyniri tescilleyerek coğrafi işaret verdi.

Kurum, incelemelerinin ardından, Ardahan’ın Hanak ilçesinde üretilen peyniri tescilleyerek coğrafi işaret verdi.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), kentin yöresel ürünlerinden tel peynir için Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığı ‘tescil başvurusu’ ardından yapılan incelemelerin ardından, Hanak ilçesinde üretilen peynir tescillenerek coğrafi işaret verildi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Hamak Belediye Başkanı Erdal Kurukaya ‘Sevgili Hamaklı Hemşerilerim;
Tel Çeçil Peynirinin eşsiz lezzeti ve benzersiz yapısıyla şirin ilçemiz Hanak, coğrafi işaret tescilini almaya layık görüldü! Bu önemli başarı, ilçemizin peynir geleneğinin ve lezzetinin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılmasını sağlayacak. Artık Tel Çeçil Peynirinin özgün tadını koruyarak, dünyaya daha geniş bir kitleye sunma fırsatımız var! HAYIRLI OLSUN!’ dedi.

1 MAYIS ARDAHAN’DA
POLSİSİZ KUTLANDI!.

Başta İstanbul’da olmak üzere yurtta ve dünya genelinde polis müdahalesi ile kutlanmaya çalışılan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı Ardahan’da da hem de polis olmadan kutlandı.
İşçilerin olmadığı, sol ağırlıklı parti temsilcileri ve emekli ir kaç eski çalışanın olduğu küçük bir grubun kutladığı 1 Mayıs Bayramı etkinliğini uzaktan ve kutlamaya müdahale etmeden izleyen polisin de çalınan marşlara dudak oynatarak katıldığı görüldü.

Zorunlu sigortalı işçinin sayısının toplam 9 bin 556 kişi olduğu Ardahan’da çoğu siyasi parti temsilcisi ve emekli olan küçük bir grubun 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı etkinliği belediye tarafından yenilemeyi bekleyen şehir içindeki bakımsız kalmış, yer altı garajının da hizmete giremediği Milli Egemenlik Parkında bulunan Atatürk büstünün önünde kutlandı.


Olaysız ve kısa bir süre içinde sonra eren Ardahan’da ki polisiz 1 Mayıs etkinliğine DiSK, EMEP, KESK, Eğitim Sen, SES, Sol Parti temsilcileri önderlik yaparken çalışan işçilerin yanında DEM, CHP, AK Parti ve seçimlerde memleketi kurutacaklarını belirten diğer parti temsilcilerinin yanı sıra cemaatlere, iktidara yakın sendika temsilcilerinin olmaması dikkatten kaçmadı.

Hastaneyi yıktılar!

Sıra, Lojmanlar, Cami ve Depolarda..

İkinci dünya savaşı sırasında yapılan ve yıllarca Ardahan’da ki askeri personelin yanı sıra sivillere hizmet verdikten sonra AK Parti iktidarı döneminde kapatılıp, yıllarca boş bekletilen Ardahan Askeri Hastanesi yıkılmaya başlandı.


Ardahan kent merkezinde, Lise yolu üzerinde bulunan Askeri Hastanenin yıkım çalışmalarının başladığı şu günlerde dikkat çeken en önemli yönü yıkım işini alan şirket çalışanlarının yıllar önce yapılmasına karşın bir hayli sağlam olduğu görülen çatısını sökmekten bir hayli zorlandıkları görülmesiydi.


Çatı kısmında başlanan yıkım işinde görülen diğer önemli tarafı ise çatısı için kullanılan malzemesi ve ağaçları geride kalan yıllara karşın ilk günkü gibi sapa sağlam olmasıydı.
Yıkılmaya başlanan Askeri Hastanenin bulunduğu alanın içinde bulunan askeri depoların yanında birçok lojmanın da yıkılıp, içinde ki tarihi bina hariç ortada kaldırılması beklenirken, hastanenin ve askeri lojmanlar, depoların olduğu kentin ortasında ki bu devasa arazinin ne olacağı da merak edilmektedir.
Bir zamanlar Ardahan’da görev yapan bir çok üst düzey askere makam olan Hasan Sabri Kışlasının ve Ardahan’ın ortasında bulunan tarihi binanın belediye yada valilik makamı veya tarih bölümüne tahsis edilecek üniversiteye verilmesini isteyen Ardahanlılar ‘bu tarihi bina ve onun da yıkılıp, Kura nehrinin yanında yapılan yeni camiye taşınacağı belirtilen merkez camisinin de yanı başında bulunduğu devasa arazinin meydan mı yoksa TOKİ’ye verilip, satılacak mı?’ diye soramadan edemiyorlar.

Türk Patent: Ardahan’da faydalı model yok!

Türk Patent ve Marka Kurumu 2023 yılına ait sınai haklar verilerini açıkladı
İller bazında her zamanki gibi şampiyon İstanbul olurken; Bayburt, Ardahan, Erzincan ve Bitlis illerimize ilişkin veriler, Sınai Haklar hakkındaki bilinçlendirilme çalışmalarının arttırılması gerektiği belirtildi.
2023 yılında Türk Patent ve Marka Kurumuna yerli ve yabancı 16.433 patent, 3.400 faydalı model, 183.149 marka ve 58.076 tasarım olmak üzere üzere toplam 261.058 başvuru yapıldı.


TÜRKPATENT’e göre geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi İstanbul tüm başvurularda ilk sırada olurken Ardahan 15 başvuru ile sonlarda yer aldı.
Faydalı model başvurularında ise 931 başvuru ile yine İstanbul başı çekerken, 403 başvuruyla Ankara, 262 başvuruyla Bursa ve 246 başvuruyla İzmir izlerken, Konya’nın 174 başvuruyla beşinci sıraya yerleşmesi dikkate değer bir unsur oldu.
Bitlis ve Ardahan ise 2023 yılında hiç faydalı model başvurusu yapılmayan iller olarak listenin son sıralarına yerleşti.

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir.

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi.

14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

DOĞRU: DOĞRU İŞLER YAPACAĞIZ..

Özgür Ozan Doğru: ‘Doğru işler yaparak kendilerine oy verenleri ve hemşerilerimi gururlandıracağım’

‘Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ diyen Ardahan İş Adamları ve Sanayiciler Derneği ile Ardahan Gazeteciler Cemiyeti son seçimlerde İstanbul Şişli’de seçilen ve Şişli Belediye Başkan Yardımcısı olan Ardahanlı hemşerileri Özgür Ozan Doğru’yu makamında ziyaret edip, kutladılar.


AGC ve ARSİAD’ın yanı sıra İstanbul Esenyurt’ta bulunan Göle Derneği Başkanı ve Yöneticileri ile birçok Ardahanlı hemşerilerini güler yüzüyle karşılayan İstanbul Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Ozan Doğru, CHP olarak ülke genelinde olduğu gibi yerelde de var olan sorunları en aza indirmek için çalışacaklarını ve doğru işler yaparak güzel işlere imza atacaklarını belirtti.
‘Sayın Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan ile birlikte doğru işler yaparak başta kendilerine oy veren Şişli halkının yanı sıra hemşerilerini mahcup etmeyeceğiz’ diyen İstanbul Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Ozan Doğru kendisini ziyaret edip, kutlayan hemşerilerine teşekkür etti.
Samimi bir hava için de yapılan görüşmede seçilen siyasetçilerinin seçmene verdikleri vaatlerinin yanı sıra hemşerilerini unutmamaları da istendi.

CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu:

1 Mayıs 23 Nisan Gibi Kutlanmalı..

‘Ankara’da gerçekleşen Okul Sporları Küçükler Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası’nda yarışıp derece yapan Ardahanlı çocukların başarısı bizi çok gururlandırıyor’ diyenCumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili, CHP Disiplin Kurulu Üyesi Özgür Erdem İncesu işçi bayrarmı olan 1 Mayıs’ın da yasaklarla anılmaması ve 23 Nisan heyecanıyla kutlanması gerektiğine dikkat çekti.
Türkiye Üçüncüsü; Selvi Nur Cabak, Türkiye Altıncısı; Miraç Yıldız, Türkiye Dokuzuncusu; Aynur Gültekin ve Antrenör, öğretmenleri, okul yönetimi ve ailelerini tebrik edip, başarılar dileyen CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu 1 Mayıs Bayramını da kutladı.


‘Geleceğimizin yıldız sporcuları olacak; Aynur Gültekin, Kardelen Bahar, Selvi Nur Cabak, Elanur Güngör, Miraç Yıldız, Eylül Şura Gögerçin ve Antrenörleri Sn. Ferdi Altun ile birlikteydik. Yarın ve pazar günü gerçekleşecek turnuvaları için miniklerimize şans diledim. Çocuklarımız ve gençlerimizin aydınlık geleceğe kavuşmaları için mücadelemiz devam edecek.’ diyen İncesu çocuklar gibi işçilerinde bayramlarını, özgürce kutlamasını umut ediyorum’ dedi.

İŞÇİ DOSTU AK PARTİLİ MİLLETVEKİLİ..

1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin vermeyen iktidar partisi Ardahan Milletvekili Kaan Koç 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi işçilerin yanlarında olduklarını, haklarını savunduklarını bir klip yayınladı.

Ardahan Belediyesinin seçimlerde mevcut yönetime oy vermediği için mobinge uğradıkları ileri sürülen belediye çalışanlarının asli görevlerinden alınıp, çöp toplamaya gönderildiklerini ileri süren AK Partili Ardahan Milletvekilli Kaan Koç kendisine ait sanal sayfa da yayınladığı kliple CHP’li Belediyenin hem de 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi belediye çalışanlarını ezdiğini ileri sürerek, işçileri savunduğu ve yanlarında olduğunu belirttiği konu hakkında bir klip yayınlarken, AK Parti Ardahan Belediye Meclis Grup Başkan Vekillide ‘işçi ve emekçilerimize yapılan sürgün, mobbing, temel hak ve özgürlüklerine yapılan müdahaleyi asla kabul etmiyoruz.’ diyerek bir açıklama yaptı.

MİLLETVEKİLİ: CHP’Lİ BELEDİYE ÇALIŞANLARINA MOBİNG UYGULUYOR!..
Eşine ve bir belediye meclis üyesine belediyenin üst katında makam yaptırdığı ileri sürülen CHP’li Belediye Başkanın son seçimlerde kendisine oy vermediğini düşündüğü belediye çalışanlarına mobbing uyguladığını ileri süren AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç ‘işçilerimizin temel hak ve özgürlüklerine yapılan müdahaleyi asla doğru bulmuyorum.’ dedi.
31 Mart seçimlerinde Ardahan merkez ve ilçelerinde ellerindeki birçok belediyeyi CHP’ye kaptıran Ak Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda belediye de bazı birim amirlerine ve işçilere mobing uyguladığını iddia etti.
Vekil Koç, “işçilerin haklarının kutlandığı ve onurlandırıldığı işçi bayramında maalesef CHP’li Ardahan Belediyesinde yaşanan sürgün, mobbing ve işçilerimizin temel hak ve özgürlüklerine yapılan müdahaleyi asla doğru bulmuyorum. Zabıtadan Fen işlerine muhasebe bürosundan harita teknik erlerine bizzat tanıdığımız ve emeklerine şahit olduğumuz. Yıllardır mesai harcayan hemşerilerimizin temizlik işlerine sürgün edilmelerini ve bilinçli olarak ana caddelerde temizlik yaptırılmalarıyla istifaya zorlanmalarını kabul etmiyorum. Ardahan Belediyesinin 1 Mayıs işçi bayramında sergilediği bu uygunsuz müdahaleyi şiddetle kınıyorum. İlgilileri gereğini yapmaya, işçi bayramında bu emekçilerimizi görevlerine iade etmeye davet ediyorum. 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyor, tüm işçilerimizin partim ile birlikte yanında olduğumu belirtmek istiyorum.” dedi.

AK Partili Meclis Grup Başkanı da İşçilerin yanında..
Mobinge uğradıklarını ileri sürdükleri belediye işçilerinin yanında olduklarını belirtip, işçilerin yanındayız diyerek bu yönde bir de klip yayınlayan AK Partili Ardahan Milletvekili Kaan Koç gibi AK Parti Belediye Meclis Grup Başkanı da işçilerin yanında olduklarını belirttiği bir açıklama yaptı. AK Partili Ardahan Belediyesi Meclis Grup Başkanı Fırat Avşar seçim sonrası mobinge uğradığını ileri sürdüğü belediye işçileri hakkında şu açıklamayı yaptı.
CHP’li Belediye Başkanı Faruk Demir’in güya seçimden sonra parti rozetini çıkarmış ve eşit hizmet taahhüdü vermişti.
Ardahan Belediyesi’nde yıllardır farklı birimlerde görev yapan çalışanlar hiçbir sebep gösterilmeden bir anda temizlik görevlisi olarak görevlendirildi. Muhasebe, itfaiye gibi birimlerde çalışan, kepçe operatörlüğü yapan, aralarında tekniker ve teknisyen olan hemşerilerimizin salt siyaseten ters düşüldüğü için intikam hissiyle ve ihtiyaç olmadığı halde temizlik personeli olarak görevlendirilmesi ne hukuki ne insani ne de iş ahlakına yakışır bir durumdur.
Avşar ‘Sayın başkan bugün temizlik görevine aktardığınız çalışanlarınızın bir çoğu size oy vermiş insanlar. Kaldı ki seçimde sizi desteklememiş olsa bile sırf seçmen iradesinden dolayı çalışanlarınızı yargılamak, onlardan intikam alırcasına hareket etmek ikinci kez başkanlığı kazanan birine yakışmayacak bir tavırdır.’ dedi
Sizin artık seçim psikolojisinden çıkıp Ardahan’a ve hemşerilerimize nasıl hizmet edeceğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Ayrıca beş yıl boyunca başkanlığını yaptığınız belediye çalışanlarının neden sizi desteklemediği de kendinize sormanız gereken bir sorudur. Bu türde kurum içinde huzursuzluk yaratacak, personelin moralini yerle bir edecek, çalışma azmini sıfırlayacak uygulamalar en çok sizin şahsınıza zarar verecektir.

Sayın başkan talebimiz; belediye personelinin rencide edilmeden liyakat eğitim ve deneyim durumlarına göre görevlendirilmesi, temizlik personeli olarak görevlendirilen arkadaşlarımızın daha önce çalıştıkları birimlere iade edilmesi siyasi veya ideolojik görüş ayrımı yapılmadan her bir belediye çalışanının huzurla kendi görevinin yapılmasının sağlanmasıdır. Bu yanlıştan ne kadar hızlı dönerseniz hem şahsınızın hem belediyemizin hem de Ardahan’ımızın faydasına olacaktır. Oy vermediği bahanesiyle temizlik birimine gönderilen arkadaşlarımızın yanındayız, hangi partili olursa olsun emekçinin destekçisi olacağız, çalışanların haklarının iadesinin siyasi, hukuki ve idari olarak takipçisi olacağız. Temizlik biriminin bir sürgün yeri gibi lanse edilmesi en çok da o birimde çalışan arkadaşlarımıza bir Ardahan kamuoyu, stk’lar ve şehrin tüm bileşenlerinin bu konuya desteğini beklediğimizi belirtir kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Ak Parti Belediye Meclisi Grubu Kıymetli Hemşerilerim; Ardahan Belediyesi tarafından işçi ve emekçilerimize yapılan sürgün, mobbing, temel hak ve özgürlüklerine yapılan müdahaleyi asla kabul etmiyoruz. İlgilileri gereğini yapmaya, İşçi Bayramında bu emekçilerimizi Görevlerine İade Etmeye Davet Ediyorum.1 Mayıs İşçi bayramını kutluyor, tüm işçilerimizin yanında olduğumu belirtmek İstiyorum.

Fırat Avşar

AK Parti Ardahan Belediyesi Grup Başkanı

İşçi ve İnşaat Güvenliği!

Ardahan-Kars karayolunda çekilen bu fotoğraf karesi ülkede ki işçilerin ve inşaatların ne kadar güvenli olduğunu anlatır gibiydi.
Gelişi güzel istiflenmiş inşaat malzemesi yüklü kamyonetin seyir ettiği yolda görüntülenen hiç bir trafik önlemi almadığı görülen bir kamyonetin üzerinde ki inşaat malzemeleri kamyonetin üzerinde yol alan iki inşaat işçisinin 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi ülkede ki inşaatlar gibi işçilerin güvenliğini de ortaya koyar gibiydi.

98 BİN NÜFUSULU ARDAHAN’DA
10 BİN İŞÇİ VAR..

1 Mayıs İşçi Bayramının yasaklarla kutlanmaya çalıştığı şu günlerde Ardahan’da yaklaşık 3 bini kadın olmak üzere 10 bin işçinin olduğu belirtildi.
2022 Temmuz ayı itibariyle yapılan araştırama da Ardahan’da zorunlu sigortalı işçinin sayısının toplam 9 bin 556 kişi iken kadın sigortalı sayısı ise 2 bin 907 düzeyinde.

İş tecrübesi olan işçi yok.. Ardahan ilinde temininde güçlük çekilen meslekler sektörlere göre incelendiğinde en fazla
İmalat sektöründe eleman temininde güçlük çekildiği görülmektedir.
Ardahan ilinde temininde güçlük çekilen mesleklere bakıldığında ilk sırada Dokuma Konfeksiyon Makineci mesleğinin yer aldığı görülmektedir.
Bu mesleği ise Peynir İmal İşçisi mesleği takip etmektedir. Eleman teminde güçlük çekilme nedenlerine bakıldığında ilk sırada “Yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunamaması “yer almaktadır.

Sağken sığamadıkları dünyada
göç ettikten sonra aynı mezara sığan insanlık!

Bir mezara birden fazla cenaze defnedilir mi?Normal şartlarda bir kabre, yalnız bir cenaze defnedilir. diyen ardından da ’Zaruret halinde bir kabre birden çok cenaze konulabilir.’ diyen Din İşleri Yüksek Kurulu bu kararının tartışıldığı ülkenin en büyük metropolü İstanbul’da ki mezarlara bir değil, 3, 5 hatta 6 kişinin gömüldüğü görülmekte.
Sağken kos koca dünyaya sığacak yer bulmayan insanların hayata veda ettikten sonra aynı mezarlıkta bir mezara sığındığını da ortaya koyan bu durum, İstanbul Maltepe Mezarlığında görülmekte.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın ziyaret ettiği Maltepe mezarlığında gördüğü bir çok mezarlıkta en az iki insanı aynı Kebir’e gömüldüğünü görürken bazı kabirlerde aynı aileden 3, 5 hatta 6 kişinin gömüldüğünü de fotoğraflayarak belgeledi.

ÖLÜME BAK SERVİSİ!

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin görev alanı içinde olan ancak hemen hepsinin özel şirketlerce bakımının yapıldığı İstanbul’daki mezarlıklarda görülen diğer bir dikkat çekici durumda, vefat eden yakınlarının mezarlıklarını ziyaret edip bakımını yapamayanların yerine ‘kiralık gönüllü’ kişilere bakımı yapıp, fotoğrafladıktan sonra bir ödeme ile onların ölenlerinin mezarlarının bakımını yapan ‘Mezar bakıcıları’ olmasıydı.

Elinden Geleni de Ardına Koyma Faruk Demir!..

CHP’YE VE GENEL BAŞKANINA ‘DİN DÜŞMANI’ DİYENE NAMUSU KADAR GÜVENİLİR Mİ?

Ardahan Kent Konseyi Başkanı Başkanı Burak Taştan kendisine ait sanal sayfada yaptığı paylaşımda yeni bir tartışma başlattı.
Taştan ‘Bir tarafta Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanı, diğer tarafta AKP önceki dönem milletvekili.’ başlıklı paylaşımında, ‘Elinden Geneleni de Ardına Koyma Faruk Demir’ diyerek sonlandıran Taştan CHP’li başkanın Hanak’ı CHP’ye kayıp ettirmek için çalıştığını da ileri sürüp şöyle bir paylaşımda bulundu.
‘Birisi bugün Cumhuriyet Halk Partimizin başarısının mimari Sayın Özgür Özel’in mecliste bir konuşması ile ilgili cevap veriyor; “Cumhuriyet Halk Partisi din düşmanıdır.” diyor ve gibi söylemlerini milletvekilliği döneminde cumhuriyet kazanımları ve Cumhuriyet Halk Partisi için sürekli söylemişti.
Diğer tarafta da Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanı Faruk Demir bu milletvekili için “namusum kadar güvenirim” diyor.
İşte sevgili dostlar bizim yol ayrımımız burada başladı.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye bütçesiyle ile Devlet Bahçeli’nin bal ve kaşarını gönderen Hanak ilçemizde Cumhuriyet Halk Partimiz kaybetsin diye kuzenini İyi Parti’den İl Genel Meclisi adayı yapan, Ardahan Milliyetçi Hareket Partisi’nde amca oğlunu İl Başkan Yardımcısı yapan kirli insan aynı süreci devam kendince partimizin emekçi fedakar bir o kadar da yıllar boyu mağdur olmuş kitlesine şak şakacılık yaptırmaya çalışıyor.


Onlar en zor zamanda dik durdular şimdide dururlar.
Son yapılan İl Başkanları ve Belediye Başkanları toplantısında sayın genel başkanımızın söylediği gibi bu barajın altına düştü il başkanları çelenkleri kendi elleriyle taşıdılar.
Sicilimiz o kadar temiz kirli insan….
Elinden Geneleni de Ardına Koyma Faruk Demir

Ardahan Kent Konseyi’nden Deniz Yılmaz’a vefa..

Ardahan Kent Konseyi merhum Deniz Yılmaz’a vefa başlığıyla genel kurulunu gerçekleştirecek. Ardahan Kent Konseyi merhum Deniz Yılmaz’a vefa başlığıyla genel kurulunu gerçekleştirecek.

Ardahan Kent Konseyi, 2 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Deniz Yılmaz’a vefa başlığıyla 7 Haziran Cuma günü Genel Kurul toplantısını yapacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, “Kent Konseyi Yönetmeliğinin; Kent Konseyleri belediye teşkilatı olan yerlerde, mahalli idareler genel seçim sonuçlarını izleyen 3 ay içinde, 8 inci maddede belirtilen üyelerden oluşur. Maddesi gereği yürütme kurulumuzun kararıyla 7 Haziran Cuma günü Ardahan kent konseyimizin genel kurulunu merhum Deniz Yılmaz’a Vefa başlığıyla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Ardahan’ımıza yakışır Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir genel kurul gerçekleştirerek görevimizi bitirmiş olacağız. Göreve gelecek arkadaşlarımızın Ardahan kent konseyini taşıdığımız noktadan daha iyi bir noktaya taşıyacağına eminim genel kurulumuz Ardahan’ımıza hayırlı olsun” dedi.

Yavuz Morkoç adaylığını ilan etti

Türkiye Kent Konseyleri 13. Dönem Başkanı ve Ardahan Kent Konseyi Mevcut Başkanı Burak Taştan’ın, Haziran ayında yapılacak Genel Kurul’da aday olmayacağını açıklaması üzerine gözler kent konseyinin yeni başkanının kim olacağına çevrilmişti.

Ardahan’da spor faaliyetlerindeki girişimciliği ile tanınan Yavuz Morkoç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ardahan kent konseyi Genel Kurulu’nda aday olmak için çalışmalara başladığını bildirdi.
Konu hakkında gazetemize adaylığı hakkında açıklama yapan Morkoç, “Ardahan’ımızın bütün imkânlara sahip olmasını, güzelleşmesini, büyümesini sizler gibi bende çok istiyorum. Bahsettiğim konularda, Ardahan da yaşayanlar olarak sorumluluğumuz ne kadarsa Ardahan dışında yaşayan hemşerilerimizin de sorumluluğunun o kadar olduğunu, imkânlar doğrultusunda Ardahan’ın yararı için gereken bütün desteklerin, hep beraberce verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Belirttiğim hedefleri hep beraberce yürütmek ve başarmak için önümüzdeki haziran ayında yapılacak olan “Kent Konseyi Başkanlık” seçimlerine başkan adayı olma kararını almış bulunmaktayım” dedi.
Ardahan Kent Konseyi Genel Kurulu’nda oy kullanacak sivil toplum kuruluşlarından destek beklediğini de belirterek, “Amacımız merkezi ve yerel yönetimle ortak hareket etmek, şehrimizin gelişmesi için projeler üretmek, vatandaşlarımız ile yönetim arası da köprü olmak, memleketimizin yararına olan bütün projelere destek vermektir. Haziranın ilk haftası yapılacak olan “Kent Konseyi Başkanlık” seçimlerinde bütün oy kullanacak sivil toplum kuruluşların değerli temsilcilerinin desteğini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN KENDİ ÇÖPÜNÜ TOPLADI..

Ardahan Valiliğinin İŞ-Kur çalışanlarıyla birlikte kent temizliği başlattığı aynı gün başında bulunduğu belediyenin temizlik işçilerine ait formayı giyen CHP’li Ardahan Belediye Başkanıbaşında bulunduğu kentin temizliği için kampanya başlattığını söyledi.
CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir gerek seçim boyunca ilgilenilemeyen çevrenin temizliği gerekse eriyen kar ve buzlarla birlikte ortaya çıkan çöplerin
temizlenmesi için kendisinin de katıldığı bir temizlik çalışması başlattı.

Belediye yapmayınca valilik devreye girdi..

Ardahan Valiliği, havaların ısınmasıyla birlikte kent merkezinde yaşanan çöp ve kirlilikle mücadele için temizlik çalışması başlattı.
Ardahan Valisi Hayrettin Çiçek’in talimatı üzerine, kamu kurum ve kuruluşlarında İŞKUR’un Toplum Yararına Programı kapsamında istihdam edilen personelin katılımı ile şehir merkezinde cadde, sokak, park ve bahçeler ile Ardahan Kalesi çevresinde geniş kapsamlı çöp toplama ve temizlik çalışması yapıldı.
100’e yakın İŞKUR personelin katılımı ile Ardahan’ın Cadde, sokak, park ve bahçeleri ile Ardahan Kalesi bölgesi, çöp ve atıklardan arındırılarak temizlendi. Çalışmaya katılan personel, temiz bir Ardahan için sahaya indiklerini söyledi.

KURA KADIN SERHAT ERKEKLE AYNI KADERİ PAYLAŞIYOR!

Aynı gün evinde konuk ettiği Görelespor ile 2-2 berabere kalıp, 3. lig hayalinin iyiden iyiye suya düşüren Serhat Ardahan
spor’un bu sezon da bekleneni vermedği Ardahan’da, Van Belediyespor’a 6-0 yenilen Ardahan Kura Kadın futbol takımıda 2.lig umutlarını yıktı.
TFF Kadınlar 3. Liginde mücadele eden Ardahan Kura Kadın Futbol Takımı sahasında grup lideri Van Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor’a 6-0
yenildi.
Ardahan’ın tek kadın futbol takımı olan ve Kadınlar 3. Ligi 2. Grupta mücadele eden Kura Spor Takımı 11. hafta mücadelesinde grup lideri Van Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor’u sahasında konuk etti. Cumartesi günü Halilefendi Sentetik Sahada Saat 13.00’da oynanan karşılaşmayı Van Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor 6-0 kazandı.
Grubunu 5’inci sırada tamamlamayı garantileyen Kura Spor sezonun son karşılaşmasını deplasmanda Ağrı Aile ve Sosyal Politikalar Gençlik ve Spor ile oynayacak.

Milyonluk kurbanlar yola çıktı!

CHP’li milletvekillerinin “Bir emekli bir koyun alacak olsa bir maaşını vermek zorunda. Ortalama bir koyun alacak olsan 10 bin liranın altında koyun yok” dediği şu günler de Ardahan’dan diğer şehirlere sevki başladı.
Yıllık ortalama 350 ila 470 bin büyükbaş hayvanın yetiştirildiği Ardahan’da başta İstanbul’a olmak üzere batı kentlerine sevk edilmeye başlanan milyonluk kurbanlıkların bu ekonomik sıkıntıda nasıl olup satılacağı merak edilmekte.
Büyük masraflarla yetiştirilen hayvanlarını büyük paralarla kiraladıkları araçlarla sevk ettiklerini belirten Ardahanlı hayvan yetiştiricileri, ‘bu son şansımız’ dediler.

EKONOMİK KRİZİN OLDUĞU SÖYLENEN ÜLKEDE
5 AY’DA 4 MİLYON TL. ALACAK ÇOBAN BULUNAMIYOR!

Ekonomik sıkıntının diz boyu olduğu söylenen ülkede bin büyükbaş hayvana 5 ay boyunca çobanlık yapacak ve 4 Milyon TL. alacak çoban bulunamadığı ileri sürüldü.
Ardahanlı hayvan yetiştiricileri aylık ortalama 150 Bin TL.’ye gelen çobanlık maaşına rağmen çoban bulamamaktan yakınmaktalar.

Yıllık 450 ila 470 bşn arasında büyükbaş hayvanın yetiştirildiği Ardahan’da çoban bulmaktan yakınan Ardahanlı hayvan yetiştiricileri baharın gelmesiyle birlikte meralara sürdükleri hayvanlarına bakacak çoban bulamamaktan yakınmaktalar.
Aylık 100 Bin TL.’yi geçen çoban aylığına rağmen çoban bulamadıklarını belirten Ardahanlı hayvan yetiştiricileri, ‘ekonomik sorun var dense de çoban yok’ diyorlar.

ÇILDIR GÖLÜ’NDE ÇİÇEKLER DEĞİL, ÇÖPLER AÇTI!

Havaların iyiden iyiye ısındığı, kar ve buzların eridiği, çiçekleri çıktığı Ardahan’da bir kış boyu kar ve buzların altında kalan çöplerdeyer yüzüne çıkmaya başladı.
Başta, yanı başına bir iskele yapılacağı duyurukan Çıldır Gölü’nde son yıllarda çevre kirliliği ile zararlı atıklar da dikkat çekiyor.
10 metre mesafede çöp konteynırları ulumasına rağmen göl çevresinde ki çöpler dikkat çekiyor.
Çıldır Gölünde son yıllarda çevre kirliliği ile zararlı atıklar da dikkat çekiyor.
Göl çevresinde gelen kişilerin oluşturduğu kirlilikler her geçen gün artarken Çıldır Belediyesi ve İlçe Özel İdare yetkililerinin konuyla ilgilenmesini ve kent merkezlerinin arka mahalleleri ile göl etrafındaki çöpleri temizlenmesini istemektedir. Fotoğraflar: Türk Otağı Çıldır hesabı

POSOFLULARIN OLMADIĞI ARDAFED GÖLFED-2 OLDU!

Geçtiğimiz gün İstanbul Çekmeköy’de 5. kongresi yapılan Ardahan Dernekler Federasyonu seçimi ardından bir çok tartışma bıraktı.
Aynı zamanda Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ve Ardahanlı iş insanları ve Sanayiciler Derneği Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz’ın Posof Derneklerini de üye olmaya davet ettiği kongre bir çok iddialarla tartışmalı bitti.

Hiç bir Posof derneğinin üye olmadığı Ardahan Dernekler Federasyonu tartışmalı bir kongre yaptı.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın da 2 dönem başkanlığını yaptıktan sonra görevi şu an İstanbul Çekmeköy Belediye Başkanı olan Orhan Çerkez’e bıraktığı Ardahan Dernekler Federasyonu 5. Kongresini yaptı.
Göle Dernekler Federasyonuna üye derneklerinin tümünün üye olduğu kongre öncesi yaşanan tartışmaların devam edeceğine benzer bir kongre sonucunda Ardahan Bağdeşen (Kinzodamal) Köyü Derneği Kurucu Başkanı Şemsettin Şenel ile yarışan ve Göle Federasyonun yanı sıra Göle Derneklerinin tam kadro delegele ile yoğun ilgi gösterdiği Ardahan Göle Karlıyazı (Kirziyan) köy derneğinin üyesi Engin Demirkuş ARDAFED’in yeni başkanı seçildi.
Kongre öncesi son anda üye dernek sayısının 79”a fırladığı ve bu sayıya göre en az 400 delegesinin oy kullanması beklenirken, bu sayının 189’da çıkması ve Demirkuş’un 106, Şemsettin Şenel 83 oy almasıyla sonuçlanan kongre de eski başkanlar yaptıkları ve birlik çağrısı ile sonlandırdıkları konuşmaları ardından Ardahan toplumuna birik mesajı için birlikte fotoğraf verdiler.

Hoçvanspor Nereye Gitti?

Kurulduğu dönem ortaya koyduğu futbol ile bir anda 3. Lig özlemi çeken Ardahan’ın önemli bir futbol kulübü haline gelen ve sezon boyunca estirdiği rüzgarla umut veren Hoçvanspor ir anda ortada kayıp oldu.
Çıldır, Hanak ve Damal’ın bir futbol takımının olmadığı bir Ardahan’da geçtiğimiz yıllarda kurulan ve ortaya koyduğu futbolu ile Ardahan Amatör Futbol Liginde adından bahsettiren Hoçvanspor Futbol Takımı ve Kulübü akıbetini merak eden Hoçvanlılar, başta HoçFed olmak üzere yeni seçilen ve kendi muhtarlar derneğini kurmaları istenen Hoçvan köy muhtarları ile bölge stk’larının Hoçvanlı gençleri yeşil sahaya çekecek olan bu kulübe sahip çıkmaya davet etmekteler.

AMATÖR LİG DE ZORDA..
BAL Liginde mücadele eden futbol takımının bu sezonda başarılı olamadığı görülen Ardahan’da Amatör Lig de zorda.
Takımlarının doğru dürüst saha çıkmadığı görülen Ardahan Amatör Futbol Ligi, bu hafta sadece iki müsabaka haftayı tamamlandı.
Bağdaşenspor ile Göle Belediyespor arasında oynanan karşılaşma ve Arısspor ile Sulkayurtspor arasındaki mücadele, futbol tutkunlarını heyecanlandırdı.
Bağdaşenspor ve Göle Belediyespor arasında kıyasıya mücadelede haftanın ilk maçında Bağdaşenspor, deplasmanda Göle Belediyespor’a konuk oldu. Liderliğe oynayan her iki takımın karşı karşıya geldiği mücadelede Bağdaşenspor, 5-2 öne geçti.
Ancak ev sahibi ekip, mücadeleden 5-5’lik skorla 1 puan çıkarmayı başardı. Karşılaşma, izleyicilere nefes kesen anlar yaşattı.
Sulakyurt Gençlikspor, Arısspor’u Deplasmanda mağlup etti.
Haftanın diğer müsabakasında Arısspor ile Sulkayurtspor karşı karşıya geldi. Zorlu mücadelede üstün bir performans sergileyen Sulakyurt Gençlikspor, rakibini 2-0 mağlup ederek önemli bir galibiyet elde etti. Sulkayurtspor, deplasmandan üç puanla ayrılarak ligdeki iddiasını sürdürdü.

Çıldır Gölü’nde Yavrular Yandı!

Çıldır Gölü’nde, Yavrular Yandı Çıldır Gölü Taşbaşı mevkiinde bulunan Zavotlar sazlığında yangın çıktı.
Binlerce kuş yuvasının bulunduğu ve yüzlerce canlının barındığı Çıldır Gölü Sarı Balık üreme havzasında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı, yangın gölün öteki kıyısından ekin eken Adnan Genç tarafından görüntülendi.

ÖĞRENCİ EVİNİN
TESLİM ALINAMMADIĞI ÇILDIR’A ÖĞRETMEN EVİ..
Ardahan’ın Ermenistan ve Gürcistan’a sınır ilçesi Çıldır’a öğretmenevi yapılacak. Çıldır Öğretmen Evi projesinde bu gün temel kazı çalışması başlatıldı.
Daha önce üniversite öğrencilerinin kalacağı söylenen ve bu nedenle kurulan bir derneğe yaptırılan ancak yurdu yapan müteahhit ile belediyenin davalık olması sonucu yılan hikayesine dönüp, bir türlü teslim edilemeyen öğrenci evinin akıbeti merak edilirken yapılan hastanesi de bir ara belediye tarafından mühürlenen Çıldır’a şimdi de Öğretmen Evi yapılacak.

Eski Lisenin Yerine Öğretmen Evi..

Ardahan Valiliği İl Özel idaresi tarafından yeri tahsis edilen ve Çevre yoluna taşınan eski Çıldır Lisesi arsasında yapılacak olan Çıldır Öğretmen iki yıl içinde bitirileceği öğrenildi.

Donun rengi ne olacak?

Dünün büyük din adamı, cemaat lideri bugünün teröristi ve ne hikmetse bulunduğu okyanus ötesinde getirileceği söylense de adeta unutturulan Fetonun adamı olduğu öne sürülen birinin ‘Herro’ yazılı tişört giymesi ardından ceza evinde bulunanlara tek tip kıyafet giydirileceği açıklandı..Rengi ve kaç cepli olacağı ve son renginin de olacağı bir kişinin kararıyla belirlendiği anlaşılan tek tip elbiseler için terziler makası ellerine alıp, bez kesmeye başlamış bile. Hayırlı olsun..

Böylece bir yıl ardından 6 aya indirilen sonra da para yetişmeyince 3 aya indirilen iş-kur’dan bir çok kişiye de iş alanı açılmış oldu.. Yetmezse pandemideki gibi Meslek Okulları devreye alınır bir kaç öğrenci hem harclık alır, hemde don dikmeyi öğrenir..Yani dün Irak’ı yerle bir ettiren çifte kuleler saldırısı ardından Müslüman coğrafyasından dünyaya geldiği için ön yargı ile terörist ilan edilip, Guatemala doldurulanlar gibi başta Fetonun adamları olarak lanse edilenlere sonra da Allah bilir herkese yanı iktidara muhalefet edenlerinde içinde bulunduğu aynı elbiseler giydirilecek..1 Mayıs kararı gibi onca kararı tanınmayan ama ‘gelin daha demokrat bir anayasa için yeni bir Anayasa yapalım ve don gibi bir kere ile değil, bin kez delinmekle bir şey olunmaz denen 12 Eylül cuntasının Anayasasını değişelim’ derken Anayasa ve AİHM kararlarına karşın hala tutuklu bulunan HDP eski Genel Başkanları yetmezmiş gibi CHP eski Genel Başkanının da onca aydı, gazeteci, siyasetçi gibi hapse atılması istenen tam da bu süreçte tek tip elbise konusu da sona ermiş oldu.

Yani birileri konuşurken, birileri de yapmaya devam ediyor.. Bu yetmez gibi meclis başkanı yeni Anayasa için dün ‘terör örgütü uzantısı siyasi parti’ dediklerinin de aralarında olduğu partilerin kapısını çalar..

Peki ya ‘İnsan Hakları’ mı o da ne? başlatmayın insan haklarına.. Canı cehenneme’ diyen Filipinler Başkanına ne demek gerekir?Onu da bu ülkede olduğu gibi tüm dünyada yaşananlara ses çıkarmayıp, kulak tıkayan, gözleri kapatanlar bir şeyler desin..

DİĞER VİDEOLAR